یکی از کاربران رِدیت ربات معامله‌گری برای خرید بیت کوین در کف‌های قیمت طراحی کرده است

یکی از کاربران شبکه اجتماعی رِدیت اخیراً ربات نرم‌افزاری‌ای طراحی کرده است که می‌تواند بیت کوین را بین ۵ تا ۱۰ درصد ارزان‌تر از مدل میانگین‌سازی هزینه دلاری یا همان «DCA» خریداری کند. سازنده این ربات گفته است مدل او برخلاف روش میانگین‌سازی هزینه دلاری معمولی، بهترین قیمت ممکن را برای ورود به بازار شناسایی می‌کند.

به گزارش کوین تلگراف، با توجه به روند صعودی نسبتاً خوب ماه فوریه (بهمن)، بعضی از معامله‌گران سعی می‌کنند که بر اساس روش‌های پیش‌بینی بازار، سرمایه‌گذاری خود را جلو ببرند. در این میان، معامله‌گری به نام سم جی‌هیل (Samjhill) در شبکه اجتماعی ردیت، ربات نرم‌افزاری‌ای را طراحی کرده است که به‌نوعی از استراتژی DCA یا همان میانگین‌سازی هزینه دلاری برای خرید بیت کوین در کف‌های قیمتی استفاده می‌کند؛ با این تفاوت که بازدهی مدل او از DCA معمولی بیشتر است.

در استراتژی DCA، سرمایه‌گذاران به‌طور منظم مقدار معمولاً کمی از ارز دیجیتال موردنظرشان را بدون توجه به نوسانات قیمتی،‌ در چند نوبت خریداری می‌کنند. این استراتژی برعکس استراتژی معامله‌گرانی است که دوست دارند ارز دیجیتال موردنظرشان را با کمترین قیمت ممکن و در یک نوبت بخرند. این افراد سعی می‌کنند کف‌های قیمتی را به بهترین شکل ممکن شناسایی کنند تا به‌قول معروف «چاقوی در حال سقوط را نگرفته باشند».

همچنین بخوانید: ربات تریدر یا ربات معامله‌گر (Trader Bot) چیست؟

این ربات که با عنوان «Buy the Dip Bot» شناخته می‌شود، به‌دنبال این است که با استفاده از استراتژی سفارش محدود، بهترین قیمت ممکن را برای خرید یک دارایی مشخص پیدا کند. در گذشته، یکی دیگر از کاربران شبکه اجتماعی ردیت به معامله‌گران پیشنهاد کرده بود که برای پیداکردن بهترین قیمت خرید، از استراتژی سفارش خرید محدود دستی استفاده کنند. سم جی‌هیل اما با توسعه این ایده، رباتی را طراحی کرده است که کف‌های قیمتی را شناسایی کرده و در آن سطوح اقدام به خرید می‌کند.

این ربات سفارش‌های محدود خرید را با چند وقفه زمانی و در قیمت‌های پایین‌‌تر از قیمت فعلی ثبت و سپس با لغوشدن یا نهایی‌شدن یک سفارش، کارش را تکرار می‌کند. ربات مذکور از زیرساخت‌های ابری آمازون وب سرویس (Amazon Web Services)، زبان برنامه‌نویسی پایتون (Python)، لامبدا (Lambda)، دیتا‌بیس دینامودی‌بی (DynamoDB) و ری‌اَکت دات جی‌اس (React.JS) استفاده می‌کند. این ربات روی گیت هاب (GitHub) میزبانی می‌شود و هزینه استفاده از آن تنها ۵ دلار در ماه است.

با اینکه این رباتِ نرم‌افزاری از ماه دسامبر (آذر) فعالیت خود را شروع کرده است، روز دوشنبه توانست به نقطه‌عطف جدیدی برسد. این نقطه‌عطف این است که ربات مذکور در مقایسه با روش میانگین‌سازی هزینه دلاری به سودآوری بیشتری رسیده است. طبق گفته‌های سم، در حال حاضر سود خرید هر بیت کوین در مقایسه با روش میانگین‌سازی معمولی بین ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر است. یعنی این ربات می‌تواند بیت کوین را ۵ تا ۱۰ درصد ارزان‌تر از مدل DCA خریداری کند.

این ربات، برای تعیین بهترین نقاط ورود در خریدهای محدود، از یک کتابخانه بکتستینگ (‌Backtesting Library) استفاده می‌کند. به‌طور کلی می‌توان گفت که ربات سم فرایند پیچیده‌ای را به‌خوبی اجرا کرده و در نهایت با برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق به نتیجه موردنظرش دست یافته است.

هنگامی که از سم پرسیدند که آیا این ربات را به‌عنوان جایگزینی برای روش DCA معمولی توصیه می‌کند یا خیر، او در پاسخ گفت:

برای افراد تازه‌کار استراتژی DCA معمولی احتمالاً منطقی‌تر است؛ چراکه هدف آنها ممکن است این باشد که تا جای ممکن مقدار بیشتری ارز دیجیتال انباشت کنند. با این حال، افراد باتجربه‌تر ممکن است از قبل مقداری ارز دیجیتال انباشته کرده باشند. هدف این افراد این است که پایه قیمت تمام‌شده خود را به حداقل برسانند. احتمالاً این معامله‌‌گران با استفاده از این ربات بیشتر سود می‌کنند.

سم خودش برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ با بیت کوین آشنا شد. او گفته است که برای ایجاد تعادل بیشتر از استراتژی DCA و استراتژی خریدوفروش محدود، در کنار یکدیگر استفاده می‌کند.

این ربات معاملاتی فعلاً فقط می‌تواند بیت کوین خریدوفروش کند؛ اما به‌راحتی می‌توان آن را با ارزهای دیجیتال دیگر هم سازگار کرد. بخش مربوط به اتریوم به گیت هاب سم اضافه شده است و او تلاش می‌کند که بقیه ارزهای دیجیتال را هم به ربات خود اضافه کند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.