سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال نباید فعالیت صرافی‌های داخلی را محدود کند

غلامرضا مرحبا،‌ سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، گفته است قانون‌گذاری حوزه ارز دیجیتال نباید در نهایت به محدودشدن فعالیت صرافی‌های داخلی و حرکت کاربران به‌سمت استفاده بیشتر از پلتفرم‌های خارجی منجر شود.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از ایرنا،‌ غلامرضا مرحبا با اشاره به ضرورت قانون‌گذاری درحوزه ارزهای دیجیتال و ساماندهی صرافی‌های داخلی، گفته است:

ساماندهی و استفاده از ظرفیت پلتفرم‌های داخلی جهت تبادل رمزارز یک امر اجتناب‌ناپذیر است و کسی با آن مخالفتی ندارد. اما باید به این نکته توجه کرد که ساماندهی و قانون‌گذاری در حوزه رمز‌ارزها به‌معنای محدودسازی و سوق‌دادن کاربرها به‌سمت پلتفرم‌های خارجی نیست.

وی در ادامه افزود:

پلتفرم‌های داخلی تبادل رمزارز از ظرفیت خوبی برخوردار بوده و باید از آنها حمایت صورت گیرد. ما نباید محدودیت ایجاد کرده و جلوی تبادل ارزهای دیجیتال را در پلتفرم‌های داخلی بگیریم. مجلس به‌دنبال قانون‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال است و مقرر شده تا مجموعه تلاش‌های صورت‌گرفته در این حوزه در مجلس با دولت ادغام شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد:

رمزارزها به‌خاطر ماهیتی که دارند و از آنجا که در فضای غیرواقعی تولید و استفاده می‌شوند، ممکن است برای سرمایه‌گذاران در این حوزه مشکلاتی ایجاد کنند. ضروری است که در این حوزه قانون‌گذاری داشته باشیم. افرادی که می‌خواهند وارد فضای رمزارزها شده و تبادلات خود را انجام دهند و پلتفرم‌ها و بخش‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند، اگر بدانند که قانون پشت آنان است و از آنان حمایت می‌کند قطعاً با دلگرمی بیشتری در این مسیر حرکت خواهند کرد.

وی در ادامه تأکید کرد:

باید هرچه سریع‌تر به‌سمت قانون‌گذاری در حوزه رمزارزها حرکت کنیم. مجلس نیز تصمیم گرفته این قانون صرفاً به‌صورت یک طرح از سوی مجلس نوشته نشود، بلکه با همکاری تمام دستگاه‌هایی که در حوزه رمزارزها فعال هستند نظیر بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت صمت و وزارت ارتباطات این قانون‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال صورت گیرد. با یک نگاه بین‌دستگاهی در تلاش هستیم تا قانون جامعی در این حوزه نوشته شود تا فعالیت‌ها در این حوزه قانون‌مند شود.

مرحبا افزود:

ما با هرگونه محدودیت در این حوزه مخالف هستیم و به‌عقیده ما باید در یک فضای شفاف و قانون‌مند حرکت کنیم. قطعاً کاربران و پلتفرم‌ها و سایر بخش‌های فعال در این حوزه نیز از وجود قانون در حوزه رمزارزها استقبال خواهند کرد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.