چرا NFTها اخیراً از بیت کوین و ارزهای دیجیتال بهتر عمل کرده‌اند؟ پاسخ کارشناسان

با وجود سقوط قیمت ارزهای دیجیتال در هفته‌های اخیر، بازار NFTها همچنان با قدرت در حال رشد است. به نظر می‌رسد علاوه بر نوظهوربودن این فناوری و شوق مردم برای تجربه آنها، عوامل روان‌شناختی نیز روی گسترش NFTها تأثیر داشته است.

به گزارش «The Block»، بازار توکن‌های غیرمثلی یا همان NFTها، سال جدید را با قدرت شروع کرد. NFTها حتی از سقوط گسترده‌تر بازارهای مالی که موج‌های آن بسیاری از بازارها مانند بورس آمریکا و ارزهای دیجیتال را تحت‌تأثیر قرار داد، هم متأثر نشدند.

ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین که نقش رهبران این بازار را دارند، از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا به امروز با سقوط‌های چند ده درصدی مواجه شده‌اند. این کاهش‌ها ناشی از همان ترس‌های کلانی است که اکثریت بازار سهام آمریکا را در ژانویه (دی) با افزایش فشار فروش مواجه کرد. با وجود نگرانی‌ها از افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا و تأثیر آن بر بازار دارایی‌های دیجیتال، NFTها، بازاری که مجموعه‌ای از کلکسیون‌ها و آثار هنری دیجیتال را برای فروش می‌گذارد، شروع خوبی در سال ۲۰۲۲ داشته است.

توماس بیالک (Thomas Bialek)، یکی از نویسندگان وب‌سایت The Block، در رابطه با این پدیده نوشته است:

با نگاهی به عملکرد کف قیمتی محبوب‌ترین مجموعه‌های NFT در سه ماه گذشته، می‌توان دریافت که تفاوت قابل‌توجهی بین قیمت این NFT‌های سرشناس، قیمت اتریوم و قیمت بیت کوین وجود دارد.

مقایسه عملکرد قیمت مجموعه‌های NFT، بیت کوین و اتریوم

همچنین بخوانید: توکن غیرمثلی (Non-fungible token) یا NFT چیست؟

از سوی دیگر، در این مدت وضعیت کف‌های قیمتی بین NFTهای مختلف متفاوت از یکدیگر بود و این در حالی است که خود ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته وارد روند صعودی شده‌اند.

واگرایی بین این دو بازار نشان‌دهندۀ میزان پویایی اکوسیستم ارزهای دیجیتال است. این پویایی یعنی می‌توان هم‌زمان از بخش‌های خاصی از بازار انتظار روند صعودی داشت، در حالی که بقیه بازار درگیر رکود شده است؛ اما دقیقاً چه چیزی NFTها را از سقوط نجات داده است؟

سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried)، بنیان‌گذار صرافی «FTX»، گفته مسلماً از میزان مقاومت NFTها نسبت به سقوط بازار از ابتدای سال تاکنون، شگفت‌زده شده است. او می‌گوید بسیاری از این رویدادها به عوامل روان‌شناختی مربوط می‌شود.

او با اشاره به میزان سهولت خریدوفروش NFTها برای یک معامله‌گر، گفت:

این موضوع که این توکن‌ها «غیرمثلی» هستند باعث می‌شود تا قابلیت نقدشوندگی کمتری داشته باشند.

از نظر بنکمن فرید، ماهیت عمومی بودن NFTها، فروش آنها را در مقایسه با توکن‌هایی که افراد در یک صرافی مانند کوین بیس نگه می‌دارند، دشوارتر می‌کند.

مدیرعامل FTX ادامه داد:

از میزان رشد اخیر NFTها نیز کمی شگفت‌زده شده‌ام. این واقعیت که هرکسی می‌تواند بفهمد شما مالک یک NFT هستید، فروش آن را سخت‌تر می‌کند؛ زیرا دست‌کشیدن از یک داراییِ در مقابل چشم‌های عموم، سخت‌تر از انجام تغییرات در سبد سرمایه‌گذاری‌ای است که فقط خودتان آن را می‌بینید.

علاوه بر این، بهتر است NFTها را شبیه به یک کالای لوکس در نظر بگیریم که برای به‌نمایش‌گذاشتن خریداری می‌شوند.

علاوه بر این، به‌گفته آرتور چئونگ (Arthur Cheong)، بنیان‌گذار و مدیرعامل دی‌فاینس کپیتال (DeFiance Capital)، مردم در مقایسه با دارایی‌هایی مانند توکن‌های معمولی که نقدشوندگی بیشتری دارند، کمتر مایل هستند که NFTهای خود را با ضرر بفروشند. او در پایان افزود که «بُعد روانی این مسئله نیز بسیار جالب است».

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.