غوغای ماینر جدید با قدرت بیشتر و مصرف برق کمتر

این روزها یک ماینر جدید بیت کوین به نام Numiner NM 440 توجه فعالان حوزه ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است. شرکت Numiner ادعا می‌کند که سرعت پردازش این دستگاه 440 تراهش بر ثانیه (TH/s) است. شرکتی به نام Sphere 3D  نیز اعلام کرده که ۶۰ هزار ریگ استخراج با این ماینر راه‌اندازی کرده است و قصد دارد 32 اگزاهش در ثانیه (EH/s) توان پردازشی ایجاد کند.

بررسی ادعای سازنده Numiner NM 440

به گزارش وبسایت بیت کوین دات کام ماینر Numiner NM 440 مدعی است که سرعت هش بالاتری نسبت به مدل‌های در حال ساخت شرکت بیت مین (رهبر چینی بازار تولیدکنندگان ماینر) دارد. طبق گزارش‌ها این دستگاه TH/s 440 قدرت پردازشی دارد. این در حالی است که انت ماینر 19s pro+Hyd که توسط شرکت بیت مین به‌زودی رونمایی خواهد شد با سرعت حدود ۲۰۰ تراهش بر ثانیه عملیات استخراج را انجام خواهد داد.

از طرفی شرکت Sphere D3 قراردادی با تیم سازنده ماینر Numiner NM 440 امضا کرده است که ۶۰ هزار دستگاه را در سال ۲۰۲۲ تحویل بگیرد. هزینه خرید این ماینرها حدود ۱.۷ میلیارد دلار خواهد بود. پس از اعلام رسمی این خبر سهام شرکت Sphere حدود ۳۰ درصد افزایش قیمت پیدا کرد. حساب رسمی این شرکت در توییتر، ضمن اعلام این خبر اذعان داشت که به‌زودی یکی از بزرگ‌ترین فارم‌های استخراج بیت کوین در دنیا راه‌اندازی خواهد شد.

طبق اعلام وب‌سایت Numiner، ماینر جدید این شرکت قوی‌ترین ماینر جهان است و البته دوست‌دار محیط‌زیست خواهد بود. علاوه بر قدرت پردازشی اعجاب‌آور 440 TH/s، بازدهی این ماینر 20.2 ژول در هر تراهش (J/TH) اعلام شده است.

وب سایت این شرکت ادعا می‌کند که ماینرهای Numiner NM 440 حدود 75 درصد مصرف برق را کاهش می‌دهند. در نتیجه اگر همه استخراج‌کنندگان بیت کوین از این دستگاه استفاده کنند، مصرف برق جهانی استخراج بیت کوین به طور چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

در سال 2021 تقریبا 121 تراوات ساعت (TWh) برق برای استخراج بیت کوین مصرف شد که طبق محاسبات این شرکت می‌تواند به 30 تراوات ساعت برسد.

لاکسور ماینینگ مشکوک به مشخصات گزارش شده

شک و تردید‌ها در مورد ماینر NM 440 بسیار زیاد است. حساب رسمی استخر لاکسور ماینینگ (Luxor Mining) در توییتر با اشاره به ابهاماتی در سابقه شرکت Numiner، از کاربران خواست تا نظرشان را در مورد قانونی بودن این ماینر اعلام کنند.

لاکسور ماینینگ یکی از مهمترین و معروف‌ترین استخرهای استخراج بیت کوین است. مدیران این استخر اعلام کردند که نمی‌توانند اعتبار ماینر NM 440 را تایید کنند زیرا هیچ شناختی از تیم توسعه و تکنولوژی این دستگاه ندارند.

روزنامه‌نگار چینی معروف به Wu Blockchain اصالت داده‌های اعلام شده از سوی شرکت Numiner برای پروژه جدید را مشکوک دانست. این شرکت اعلام کرده است که از تراشه‌های TSMC استفاده می‌کند و در روند ساخت این ماینر از شرکت‌های Foxconn و Xilinx کمک گرفته است.

بسیاری از کاربران ادعای این شرکت را مورد تمسخر قرار داده‌اند و شروع به ساخت ترول و مطالب طنز‌آمیز با تصاویر این ماینر کرده‌اند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.