بدترین نصیحت‌هایی که در بازار بیت کوین شنیدم

اگر تجربه معامله یا سرمایه‌گذاری در بازار دارایی‌های دیجیتال را داشته باشید، احتمالاً درباره خرید بیت کوین با توصیه‌ها و مشاوره‌های مختلفی از آشنا و غریبه روبه‌رو شده‌اید؛ از مطالب و مقالات آنلاین گرفته تا نصیحت‌هایی درباره زمان خرید بیت کوین. افراد متعددی سعی می‌کنند در این رابطه به شما راهکار ارائه کنند. البته نباید فراموش کرد که بسیاری از این توصیه‌های اشتباه و گمراه‌کننده، ناشی از نداشتن اطلاعات کافی است و همین داده‌های ناقص قطعاً شما را در بلندمدت به دردسر می‌اندازند.

به‌ همین دلیل، در این مطلب قصد داریم با استفاده از یادداشت‌های یکی از تحلیلگران برجسته ارزهای دیجیتال به نام سیلواین سارل (Sylvain Saurel) در وب‌سایت مدیوم، شما را با ۲۳ مورد از بدترین توصیه‌هایی که ممکن است در بازار بیت کوین شنیده باشید آشنا کنیم. هدف از بیان این نکات و باورهای نادرست در ارتباط با این بازار، کمک به گسترش دیدگاه و تفکر انتقادی شما نسبت به این بازار و شناخت بهتر گزاره‌هایی است که می‌توانند گمراه‌کننده باشند. ادامه این مطلب را از زبان سیلواین سارل می‌خوانیم.

بدترین نصیحت‌هایی که درباره بیت کوین شنیدم

به تعداد ستارگان آسمان فهرست‌هایی از توصیه‌های خوب و بهترین شیوه‌های معامله‌گری و سرمایه‌گذاری در دنیای بیت‌کوین وجود دارد. من چندین بار فهرستی از این توصیه‌ها را نوشته و منتشر کرده‌ام؛ اما با ورود افراد جدید به دنیای بیت کوین، یادآوری برخی از این توصیه‌های به‌ظاهر تکراری امری ضروری به نظر می‌رسد.

یادآوری قوانین طلایی و اقدامات امنیتی مناسب به افراد به دو دلیل مهم است. دلیل اول این است که مطمئن شویم تازه‌واردها هم می‌توانند واقعاً به قدرت آزادی‌بخش بیت کوین دسترسی داشته باشند. دلیل دوم هم این است که به افرادی که مدت طولانی‌تری در این فضا بوده‌اند، یادآوری کنیم که در پیروی از روش‌های درست اهتمام داشته باشند و ذره‌ای در این مسیر سست نشوند.

من گاهی مقالاتی را می‌بینم که بدترین توصیه‌های ممکن درباره بیت کوین را با ذکر جزئیات بیان می‌کنند! اگرچه تعداد این مطالب کمتر از قبل شده است، اما این مقاله به شما کمک می‌کند به هر اظهارنظری توجه نکنید و برای کسب بیشترین بهره از بیت کوین در آینده، خودتان تصمیم‌گیری کنید.

برای اینکه بتوانم هر چه‌ بیشتر باورها و نظرهای نادرست در ارتباط با بیت کوین را جمع‌آوری کنم، پرسش زیر را به‌طور مستقیم و صریح در وب‌سایت ردیت (Reddit) مطرح کردم:

بدترین توصیه‌ای که تا به حال درباره بیت کوین شنیده‌اید، چه بوده است؟

پاسخ‌های این پرسش به من کمک کرد تا نکات جالبی از توصیه‌های دریافتی را جمع‌آوری کنم. در ادامه، به ۲۳ مورد از بدترین توصیه‌هایی اشاره می‌کنم که تا به حال درباره بیت کوین گفته شده‌اند.

بیت کوین نخرید، اسکم است! این یکی از قدیمی‌ترین توصیه‌هایی است که از سال ۲۰۱۴ به بعد از سیاست‌مداران و قدرتمندانی شنیده‌ایم که اکنون در رأس سیستم‌های پولی و مالی جهان جا خوش کرده‌اند. منفعت‌طلبی آنها احتمالاً اکنون برایتان روشن‌ شده است. معنای این جمله را فقط می‌توان در این عبارت خلاصه کرد که: چشمتان را روی عیوب سیستم‌های مالی فعلی باز نکنید و از سیستم عادلانه‌تر بیت کوین که متعلق به مردم است، بهره‌مند نشوید.

هنوز هم برخی از این کلیشه استفاده می‌کنند، اما دیگر قدیمی شده است و این روزها به‌ندرت آن را می‌شنوید. سال ۲۰۲۰ زمان اوج شهرت این نظریه بود.

بیت کوین یک طرح پانزی است! این استدلال را اغلب در سال‌های اول ظهور بیت کوین می‌شنیدیم. از آن زمان تاکنون بارها این موضوع نقض شده است و این روزها به‌ندرت از آن استفاده می‌شود. با این حال، افرادی که در آن زمان از این توصیه پیروی کردند، امروز پشیمان هستند. اینجاست که متوجه می‌شوید چقدر مهم است که خودتان درباره همه‌چیز تحقیق کنید.

اساس بیت کوین را می‌توانیم این جمله بدانیم: «اعتماد نکن، اعتبارسنجی کن!» اگر شما هم به این شعار پایبند بمانید، می‌توانید مهارت‌های تفکر انتقادی خود را رشد دهید و دوباره کنترل پول و زندگیتان را در دست بگیرید. این انتخاب در نهایت به خودتان بستگی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: طرح پانزی چیست؟

بیت کوین هیچ ارزشی ندارد! اگر ردپای این توصیه افتضاح را دنبال کنیم، به تئوری وارن بافت در سال ۲۰۱۷ در وب‌سایت خبری CNBC می‌رسیم. او که یکی از برجسته‌ترین سرمایه‌گذاران تاریخ محسوب می‌شود، در آن زمان توصیه کرد بیت کوین نخرید. از آن زمان تا امروز، قیمت بیت کوین ۶ برابر افزایش یافته است. کسانی که به حرف بافت گوش کردند، اکنون به‌شدت پشیمان هستند!

اگرچه بافت یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیاست؛ او هم خالی از اشتباه و تعصب نیست. یکی از محدودیت‌های فکری او نداشتن‌ درک و اعتماد به فناوری‌های نوین است. طی ۲۰ سال گذشته، بافت از موج گوگل، فیس‌بوک (متای فعلی)، نتفلیکس و دیگر فناوری‌های بزرگ جا مانده، همان‌ طور که بیت کوین را از دست داده است.

حتی بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران هم در اندیشه خود محدودیت‌هایی دارند. وارن بافت این مسئله را بارها و بارها طی سال‌های اخیر درباره بیت کوین به ما نشان داده است.

بیت کوین به‌ طلای واقعی نمی‌رسد! از بیت کوین اغلب به‌عنوان «طلای دیجیتال» یاد می‌شود. این مقایسه توجه بسیاری را به خود جلب کرده و به آنها اجازه داده است با بیت کوین آشنا شوند. با این حال، وقتی ویژگی‌های اساسی بیت کوین را به‌طور کامل درک کردید، به‌سرعت متوجه می‌شوید که بیت کوین بسیار برتر از طلاست؛ زیرا نه‌تنها یک ذخیره ارزش فوق‌العاده است، بلکه سیستم پرداختی غیرمتمرکز نیز محسوب می‌شود.

از نظر برخی افراد، دیجیتالی‌بودن بیت کوین مشکل‌ساز است. توصیه‌هایی که در آن زمان سعی داشتند شما را از خرید بیت کوین منصرف کنند، این سؤال را مطرح می‌کردند که آیا چیزی دیجیتالی مانند بیت کوین می‌تواند ارزش داشته باشد یا خیر.

جالب است بدانید که این مورد هنوز هم یکی از بهانه‌هایی است که بعضی از افراد برای نپذیرفتن چنین انقلابی در عرصه مالی بیان می‌کنند.

بیت کوین هک می‌شود! بیت‌ کوین انقلابی در سازوکار پولی جهان است که در فناوری بلاک چین ریشه دارد. بیت کوین و بلاک چین دو بخش جدایی‌ناپذیرند. نبوغ ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در این بود که موفق شد چندین فناوری‌ موجود را در قالب یک سیستم مالی مستحکم گرد هم جمع کند.

بیشتر بخوانید: ساتوشی ناکاموتو کیست؟

برخی افراد در فهم و درک قدرت این سیستم مشکل داشتند و مدام می‌گفتند که چنین سیستم غیرمتمرکزی به‌سرعت هک می‌شود. تقریباً سیزده سال از راه‌اندازی سیستم بیت کوین در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ می‌گذرد و بیت کوین هنوز هک نشده است.

برای خرید بیت کوین خیلی دیر است! این بحث کلیشه‌ای هر از گاهی تکرار می‌شود تا شما را از خرید بیت کوین منصرف کند. بعضی از افراد دوست دارند به شما بگویند دیر به این انقلاب مالی رسیده‌اید تا دلسردتان کنند. در واقع، این توصیه سال‌هاست که تکرار می‌شود: اگر در اوایل سال ۲۰۱۷ بیت کوین خریده بودید، که همان زمان هم به نظر بعضی افراد خیلی دیر بود، الان سرمایه‌تان حداقل ۱۰ برابر شده بود.

با این حال، بیت کوین هنوز هم در دوران‌های ابتدایی حیاتش است و بر اساس بسیاری از آمارها و بررسی‌ها، اگر شما همین الان وارد سیستم بیت کوین شوید، باز هم یکی از پذیرندگان اولیه محسوب می‌شوید. فقط به خودتان بستگی دارد که چقدر فریب این جملات ناامیدکننده را بخورید.

به‌جای بیت کوین، آلت‌ کوین بخر! افرادی که به شما می‌گویند برای خرید بیت کوین خیلی دیر شده است، معمولاً عاشق شت‌کوین‌ها هستند و سعی می‌کنند شت‌کوین موردنظرشان را تبلیغ کنند. در این مورد هم باید مراقب باشید تا فریب نخورید. بیت کوین انقلاب واقعی پول است و به شما کمک می‌کند قدرت و کنترلتان را روی ثمره کاری که انجام می‌دهید، در اختیار بگیرید.

بیت کوین قرار است زندگی شما را بهتر کند. روزی که این مسئله را درک کنید، به سطحی از اعتمادبه‌نفس می‌رسید که تحت هر شرایطی یک هودلر صبور بیت کوین خواهید بود.

دولت‌ها بیت کوین را ممنوع می‌کنند! برخی افراد مدام می‌گویند که اگر بیت کوین بیش از حد بزرگ شود، دولت‌ها برای ممنوع‌کردن آن دست به هر کاری می‌زنند. به‌عنوان مثال، ری دالیو (Ray Dalio) که یکی از سرمایه‌گذاران مشهور جهان است، این مسئله را بارها و بارها تکرار کرده است. جالب است بدانید که همین فرد به‌گفته خودش، برای «روز مبادا» بیت کوین خریده است!

باید بدانید که بیت کوین را نمی‌توان ممنوع کرد. بیت کوین را نمی‌توان متوقف کرد. سیستم غیرمتمرکزی مانند بیت کوین اساساً توقف‌ناپذیر است. علاوه بر این، دولت‌هایی که تلاش می‌کنند جلوی رشد شبکه بیت کوین را بگیرند، در طولانی‌مدت بیشتر ضرر خواهند کرد.

از سویی دیگر، افراد قدرتمندتر در سیستم فعلی سعی می‌کنند دوباره در نقش واسطه بین شما و بیت کوین ظاهر شوند و این نوآوری شگفت‌انگیز را از دستتان بربایند. به‌عنوان مثال اخیراً برخی از بانک‌های مرکزی تلاش داشته‌اند بیت کوین را به مشتریانشان ارائه دهند.

اشتباه این است که با این کار بار دیگر وارد سیستمی می‌شوید که در آن به اشخاص ثالث اجازه می‌دهد بر پول شما کنترل داشته باشند. بیت کوین برای بازگرداندن قدرت و رهایی شما از شر این واسطه‌ها ایجاد شده است. اجازه ندهید بانک‌داران یا نهادهای دیگر این انقلاب مالی را از دست شما خارج کنند.

الان بفروش تا بعداً ارزان‌تر بخری! طمع، بزرگ‌ترین عیب انسان است. همین نقص است که باعث می‌شود سیستم پولی و مالی فعلی تا این حد معیوب و ترمیم‌ناپذیر باشد.

در دنیای بیت کوین، برخی فریب افرادی را می‌خورند که به آنها می‌گویند اکنون بفروشید و بعداً با قیمت کمتری خرید کنید تا بتوانید بیت کوین بیشتری بخرید. این استراتژی نخ‌نماشدۀ افرادی است که تلاش دارند زمان ورود و خروج به بازار را مشخص کنند.

این استراتژی ممکن است یک یا دو بار کار کند، اما در طولانی‌مدت احتمال دارد پول بیشتری از دست بدهید. بهترین استراتژی در بازار بیت کوین این است که اندک‌اندک و در فواصل منظم و به‌صورت مرتب بیت کوین بخرید و بعد بدون توجه به حواشی، آن را هودل کنید. این کار، کلید بهره‌بردن از انقلاب بیت کوین با آرامش خاطر است.

بیشتر بخوانید: هودل (HODL) چیست؟

قبل از خرید منتظر کف قیمت باش! همیشه بهترین زمان برای خرید بیت کوین همین الان است. این پاسخ همیشگی من به افرادی است که می‌‌گویند قبل از خرید منتظر کف قیمت هستند. افرادی که این‌گونه فکر می‌کنند هرگز اقدامی نمی‌کنند و معمولاً هرگز بیت کوین نمی‌خرند.

چرا آنها این کار را انجام می‌دهند؟ تنها به این دلیل که این افراد همیشه منتظرند تا قیمت بیت کوین هر کجا که هست، باز هم کمتر شود. اما آنها از این نکته غافل هستند که همیشه نقطه‌ای وجود دارد که قیمت بیت کوین دوباره افزایش پیدا می‌کند. بنابراین، این افراد همچنان منتظر سقوط مجدد بیت کوین خواهند بود که اتفاق نمی‌افتد و حتی اگر اتفاق هم بیفتد، باز این افراد منتظر سقوط بیشتر هستند!

بهترین کار این است که آستین‌ها را همین حالا بالا بزنید و در این مسیر ثابت‌قدم باشید.

بیت کوین نخر، زیرا قیمت آن به‌وسیله عرضه بی‌رویه تتر دست‌کاری می‌شود! به نظر من، این ایده بسیار بحث‌برانگیز است. برخی مدام به شما می‌گویند بیت کوین نخرید؛ چون بهای آن با عرضه تتر دست‌کاری می‌شود تا قیمتش به‌شکل غیرواقعی دچار تورم شود. از زمانی که وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده‌ام، شک‌ و تردیدها در ارتباط با تتر و پشتوانۀ آن متوقف نشده و هرگز نخواهد شد.

به همین دلیل است که رقیب آن، یواس‌دی کوین (USDC) در حال پیشرفت و رسیدن به جایگاه تتر است. سرمایه‌گذاران هرروز بیشتر به سمت یواس‌دی‌ کوین گرایش پیدا می‌کنند و اگر نظر مرا بخواهید، ما احتمالاً به‌زودی شاهد یک تغییر رویکرد از تتر به یواس‌دی کوین خواهیم بود. اگر به هر دلیلی مجبور شدید بیت کوین بفروشید، بهتر است برای ایمنی بیشتر آن را با یواس‌دی کوین مبادله کنید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.