مِتا به‌دنبال فروش مالکیت معنوی پروژه ارز دیجیتال خود است؛ آیا فیس‌بوک ناامید شده است؟

چند منبع ناشناس اخیراً اعلام کرده‌اند که مِتا، همان فیس‌بوک سابق، به‌دنبال فروش اموال و مالکیت معنوی ارز دیجیتال خود، یعنی دییِم است تا بتواند پول سرمایه‌گذاران این پروژه را پس دهد.

به گزارش کوین دسک، بلومبرگ روز سه‌شنبه به نقل از منابع ناشناس اعلام کرد انجمن دییِم که گروه پلتفرم‌‌های شرکت متا آن را رهبری می‌کند و پیش‌تر برای راه‌اندازی یک ارز دیجیتال باثبات برنامه‌ریزی می‌کرد، به‌دنبال فروش دارایی‌های این پروژه برای بازگرداندن پول سرمایه‌گذاران است.

بلومبرگ به نقل از منابع خود گفته است این گروه با بانکدارانی که در حوزه سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کنند، در رابطه با فروش مالکیت معنوی پروژه دییِم صحبت کرده است و قصد دارد به توسعه‌دهندگان دییِم هم کمک کند جای جدیدی برای کارکردن پیدا کنند.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، امید زیادی به این ارز دیجیتال داشت و از چشم‌اندازهای پروژه تا قبل از جلسه استماع کنگره به‌سختی دفاع می‌کرد؛ با این حال این پروژه از زمان رونمایی در ژوئن ۲۰۱۹ (خرداد ۹۸) با نام لیبرا (Libra)، مسیر سختی را پشت سر گذاشته است.

در دسامبر ۲۰۲۰ (آذر)، انجمن لیبرا برای فاصله‌گرفتن از اهداف اصلی خود، نام تجاری‌اش را به دییِم تغییر داد. این پروژه در ابتدا در نظر داشت یک استیبل کوین راه‌اندازی کند که با مجموعه‌ای از ارزهای فیات پشتیبانی می‌شد؛ ارزی که می‌توانست در سراسر جهان به‌عنوان ابزار معاملات مورد استفاده قرار گیرد.

این موضوع بلافاصله با واکنش نهادهای نظارتی سراسر جهان مواجه شد. قانون‌گذاران از تیم دییِم خواسته بودند تا زمانی که بتوانند آن را بهتر درک کنند، مجموعه‌ای از قوانین نظارتی به وجود آورند و در نهایت اطمینان حاصل کنند که به‌خاطر توسعه این ارز دیجیتال هیچ خطری برای ثبات مالی به وجود نمی‌آید، توسعه این پروژه متوقف شود.

در ماه مه (اردیبهشت)، دییِم گفته بود با بانک سیلورگیت (Silvergate) برای راه‌اندازی یک استیبل کوین وابسته به دلار آمریکا همکاری خواهد کرد. تیم توسعه این ارز دیجیتال این را هم اضافه کرده بود که شبکه دییِم آمریکا (Diem Networks U.S)، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این انجمن، شبکه پرداخت دییِم را اداره خواهد کرد و در حالی که سیلورگیت صادرکننده رسمی استیبل کوین دلاری دییِم خواهد بود، آن را به‌عنوان یک کسب‌وکار فعال در حوزه خدمات مالی، در شبکه مقابله با جرایم مالی (FinCEN) ثبت می‌کند. همچنین مقرر شده بود که سیلورگیت ذخیره پشتیبان این ارز دیجیتال را مدیریت کند.

تیم نووی (Novi) که پیش‌تر با نام کالیبرا (Calibra) شناخته می‌شد، یکی از زیرمجموعه‌های متا است که روی ساخت کیف پولی سازگار با دییِم کار می‌کند. این تیم پاییز گذشته از برنامه آزمایشی خود با مشارکت مجموعه پکسوس (Paxos) خبر داد؛ اما قانون‌گذاران حتی با این پروژه کوچک هم مخالفت کردند. بانک مرکزی آمریکا هم در رابطه با این طرح ابراز نگرانی کرده و گفته است تضمین نمی‌کند که حتماً آن را تأیید خواهد کرد.

نوامبر (آبان) گذشته، دیوید مارکوس (David Marcus)، خالق پروژه لیبرا نیز اعلام کرده بود که در حال ترک این پروژه است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.