توکن ارز دیجیتال ایپ کوین Ape Coin چیست و آیا ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

اخیراً‌ یک توکن ارز دیجیتال با نام Ape Coin که از طریق ایردراپ توزیع شده جهش قیمتی بسیار بالایی را نشان داده و نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است. به نظر می‌رسد برخلاف بسیاری از شت کوین‌هایی که روزانه پدیدار و ناپدید می‌شوند APE یک توکن متفاوت باشد. اما ایپ کوین چیست؟ از کجا آمده و آیا ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

ایپ کوین APE Coin چیست؟

واژه Ape به معنای میمون یا بوزینه است و نماد ایپ کوین نیز سر میمون است. ایپ کوین در واقع یک توکن ERC-20 بر بستر رمزارز اتریوم است که از ۲۷ اسفندماه ۹۹ به‌صورت ایردراپ توزیع شد. بسیاری از صرافی‌های مشهور ارز دیجیتال این توکن را تقریباً بالافاصله به پلتفرم خود اضافه کردند. اما Ape Coin چه تفاوتی با سایر شت کوین‌ها دارد؟

ایپ کوین از کجا آمده است؟

احتمالاً تاکنون بارها نام NFT یا توکن غیرقابل معاوضه را شنیده‌اید. در میان تمامی NFTها شاید مشهورترین و محبوب‌ترین آن‌ها، توکن‌های مربوط به شرکتی به نام Bored Ape Yacht Club (باشگاه میمون کسل) باشد که میمون‌هایی کسل را به تصویر کشیده که خریدار می‌تواند تمامی جزئیات آن را سفارش دهد. روز ۲۷ اسفندماه این شرکت که به اختصار BAYC نامیده می‌شود توکن‌های APE Coin را میان سرمایه‌گذاران خود و خریداران NFTهای Bored Ape Kennel و Mutant Ape Yacht تقسیم کرد.

bored ape nft

در این ایردراپ دارندگان NFTهای BAYC می‌توانستند توکن‌های ایپ کوین را به رایگان دریافت کرده و آن را نگه داشته یا بفروشند. با توجه به سابقه جذاب این میمون‌ها در دنیای NFT، توجهات به این توکن نیز جلب شد و خریداران زیادی این توکن‌ها را خریده و در نتیجه قیمت آن تنها در چند روز حدوداً ۱۲ برابر شد.

برخلاف NFTها که توکن غیرقابل معاوضه هستند، ایپ کوین کاملاً قابل معاوضه است. یعنی درست مثل توکن‌های دیگر و ارزهای دیجیتالی از جمله بیت کوین و اتریوم، هر APE دقیقاً با یک APE دیگر ارزش یکسانی خواهد داشت.

چه کسی پشت ایپ کوین است؟

به ادعای وب‌سایت این توکن، ایپ توسط ApeCoin DAO منتشر شده و شامل تمامی اعضا و هولدرهای APE خواهد شد. به این ترتیب چه APE Token داشته باشید و چه از NFTهای BAYC چیزی خریده باشید عضو و رأی‌دهنده محسوب می‌شوید.

در واقع شرکت اصلی پشت BAYC شرکتی با نام Yuga Labs است که در دلاوِر آمریکا ثبت شده است.

توزیع Ape Coin

۶۲ درصد از تمامی ایپ کوین‌ها برای هولدرهای این توکن و همچنین خزانه DAO کنار گذاشته شده است. در ۹۰ روز ابتدایی پیدایش ایپ کوین، هر فردی که ترکیبی از NFTهای BAYC و کلکسیون‌های جانبی آن از جمله Mutant Ape و Bored Ape Kennel Club را در اختیار داشته باشد می‌تواند از وب‌سایت ApeCoin مقداری توکن بگیرد. تا زمان نگارش این مطلب حدود ۱۱۰ میلیون توکن ایپ میان هولدرهای NFT توزیع شده است.

۳۸ درصد باقی مانده از این توکن برای مشارکت‌کنندگان اولیه و همچنین بنیاد میراث جین گودال در نظر گرفته شده که در زمینه حفظ حیاط وحش میمون‌ها فعالیت می‌کند. در مجموع شرکت Yuga Labs هم ۱۵۰ میلیون ایپ کوین دریافت می‌کند که ۱۰ میلیون آن مربوط به بنیاد گودال بوده و ۱۴۰ میلیون باقی مانده به شرکت‌ها و افرادی تعلق می‌گیرد که از این پروژه حمایت کرده‌اند.

توکن ارز دیجیتال APE به چه دردی می‌خورد؟

با دارا بودن ایپ کوین در واقع عضوری از DAO (سازمان خودکار غیرمتمرکز) از BAYC خواهید شد و قابلیت رأی دادن را در این DOA کسب خواهید کرد. علاوه بر این Yuga Labs برنامه‌های بیشتری را برای Ape Coin در نظر دارد.

ایپ کوین رایگان

یک بازی موبایلی به نام Benji Bananas توسط شرکت Animoca Brands قرار است ایپ کوین را به عنوان پول داخل بازی قبول کند. با ۲۵ ایپ کوین می‌توانید اشتراک ویژه این بازی را تهیه کنید و با آن توکن‌های داخل بازی به دست بیاورید. همچنین می‌توانید توکن‌های درون بازی را نیز به ایپ کوین تبدیل کرده و بفروشید. به این ترتیب ایپ کوین به نحوی یک ارز دیجیتال متاورسی نیز محسوب می‌شود.

آیا ایپ کوین ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

مانند سایر ارزهای دیجیتال نمی‌توان پیش‌بینی مشخصی درباره آینده Ape داشت. توکن‌های جدید معمولاً با هیجانات بازار بالا و پایین می‌شوند و نمی‌توان رفتار آن‌ها را پیش‌بینی کرد.

با این‌حال با توجه به موفقیت Yuga Labs در بازار NFTها بعید نیست که Ape Coin نیز موفقیتی مانند دوج کوین و شیبا اینو و حتی بالاتر کسب کند. در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ این دوج کوین، شیبا و سایر شت کوین‌ها بودند که توانستند بازار ارزهای دیجیتال را تکان داده و چندین رکورد قیمتی به ثبت برسانند.

در مجموع تصمیم برای سرمایه‌گذاری و خرید این توکن برعهده خود شماست. با این‌حال توصیه می‌کنیم هیچ‌گاه سرمایه اصلی و ضروری خودتان را وارد بازار ارزهای دیجیتال و خصوصاً توکن‌های تازه‌وارد نکنید.

از کجا APE بخریم؟

برای خرید ایپ کوین در حال حاضر صرافی‌های معتبر خارجی از جمله بایننس، کوین‌بیس، کوینکس، FTX و یونی سواپ این توکن را اضافه کرده‌اند. اما می‌توان انتظار داشت صرافی‌های داخلی نیز در آینده نزدیک آن را به لیست خود اضافه کنند.

قیمت ایپ کوین APE

قیمت ایپ کوین چقدر است؟

در زمان نگارش این مطلب قیمت هر توکن APE حدود ۱۳.۴ دلار است. با این‌حال انتظار داریم قیمت ایپ به‌زودی جهش‌های متعددی را تجربه کند. قیمت زنده این توکن را می‌توانید از اینجا ببینید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.