وضعیت بازار: آیا بیت کوین به روند صعودی خود بازگشته است؟

از اواخر هفته گذشته، نشانه‌های مثبتی در بازار بیت کوین دیده می‌شود و هم‌زمان با آن قیمت هم روندی صعودی به خود گرفته است؛ اما آیا اکنون می‌توان گفت روند بلندمدت بازار از نزولی به صعودی تغییر کرده است و اگر این طور باشد، چه سطوحی در ادامه می‌توانند مانع رشد بیت کوین شوند؟

به گزارش کوین دسک، روز گذشته قیمت بیت کوین پس از مدت‌ها از ۴۵٬۰۰۰ دلار فراتر رفت و کمی بعد از شتاب صعودی بازار کاسته شد.

عملکرد روز گذشته بسیاری از آلت کوین‌ها ضعیف‌تر از بیت کوین بود که نشان می‌دهد در آستانه آغاز هفته جدید، تمایل سرمایه‌گذاران به پذیرش ریسک کمتر شده است. نرخ تسلط بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال هم که در این چند روز روندی نزولی به خود گرفته بود، روز گذشته در بالاترین سطح به ۴۳ درصد رسید.

امروز اما به نظر می‌رسد که خریداران بازار ارز دیجیتال کمی به خود استراحت داده‌اند و مجدداً از نوسان قیمت‌ها در بازار جهانی سهام پیروی می‌کنند. گفتنی است شاخص‌های بورسی «S&P500» و نزدک (Nasdaq) روز گذشته تقریباً بدون نوسان بوده‌اند. قیمت بیت کوین و سهام شرکت‌های فعال در بازار جهانی بورس، به‌طور هم‌زمان در حال نزدیک‌شدن به سطوح مقاومتی کوتاه‌مدت بازار است؛ مسئله‌ای که می‌تواند باعث توقف روند صعودی روزهای اخیر قیمت شود.

با اینکه وضعیت برخی از شاخص‌های تکنیکال نشان از جهش بیشتر قیمت‌ها به‌ویژه برای آلت کوین‌ها دارد، همچنان ممکن است بازار با یک اصلاح نزولی مواجه شود. برای مثال، اتریوم آخر هفته گذشته از سطح ۳٬۰۰۰ دلار عبور کرد و به‌دنبال آن روند نزولی میان‌مدت قیمت هم معکوس شد.

کتی استاکتون (Katie Stockton)،‌ یکی از مدیران مؤسسه سرمایه‌گذاری فیرلید استراتجیز (Fairlead Strategies)، با اشاره به این موضوع که چشم‌انداز کنونی بازار اتریوم در جهت افزایش قیمت در میان‌مدت است، گفت:

انتظار داریم در ادامه قیمت اتریوم تا نزدیکی مقاومت ۳٬۵۰۰ دلاری که با میانگین متحرک ۲۰۰ روزه در یک سطح قرار دارد، رشد کند.

آیا اکنون زمان صعودی‌شدن بازار بیت کوین است؟

آن‌طور که از برخی شاخص‌های تحلیلی پیداست، بیت کوین اکنون به کف چرخه قیمتی خود رسیده است. نمودار زیر که مؤسسه دلفی دیجیتال (Delphi Digital) آن را منتشر کرده است، نشان می‌دهد که بازدهی سالانه بیت کوین در کدام بازه‌های زمانی منفی بوده است؛ اتفاقی که عمدتاً قبل از رسیدن قیمت بیت کوین به کف‌های اصلی رخ داده است. جهش قیمت آلت کوین‌ها در روزهای آینده، می‌تواند مهر تأییدی بر تغییر احساسات بازار از نزولی به صعودی و جرقه‌ای برای آغاز یک اصلاح روبه‌بالا باشد.

از سوی دیگر، این احتمال هم وجود دارد که مانند سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸، بازدهی بیت کوین برای چند ماه دیگر منفی باشد. جهش‌های مقطعی قیمت در بازارهای نزولی، می‌تواند به‌نفع معامله‌گران نوسان‌گیر کوتاه‌مدت باشد؛ البته تا زمانی که روند بازار به‌طور کامل از نزولی به صعودی تغییر کند.

دلفی دیجیتال در گزارش روز گذشته خود نوشته است:

بیت کوین هنوز از بازه نوسانی اخیر خود خارج نشده است، اما در میان برخی از سرمایه‌گذاران بازار تحرکاتی صعودی دیده می‌شود. همین موضوع چشم‌انداز بازار را نسبت به هفته‌های گذشته بهتر کرده است.

وضعیت بازار: آیا بیت کوین به روند صعودی خود بازگشته است؟

خطوط قرمز عمودی روی نمودار نشان‌دهنده مقاطعی است که در آن بازدهی سالانه بیت کوین منفی شده است.

سطوح قیمتی مهمی که باید زیر نظر داشته باشید

در حال حاضر، سطوح حمایتی و مقاومتی بیت کوین با داده‌های مربوط به تغییر وضعیت سرمایه‌گذاران بیت کوین که از شبکه این ارز دیجیتال به دست می‌آید، بالاوپایین می‌شود.

نمودار زیر سطوح کلیدی قیمت را بر اساس قیمت خرید سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت و بلندمدت بیت کوین نشان می‌دهد که می‌توان آنها را با قیمت فعلی مقایسه کرد. متوسط قیمت خرید برای سرمایه‌گذارانی که بعد از اوج تاریخی ماه اکتبر (مهر ۱۴۰۰) وارد بازار بیت کوین شده‌اند، ۴۵٬۹۰۰ دلار است و به‌‌گفته مؤسسه تحلیلی گلسنود، این سطح مقاومت مهمی محسوب می‌شود.

عبور از مقاومت‌ بین ۴۶٬۰۰۰ تا ۵۰٬۰۰۰ دلار می‌تواند تعداد زیادی از هولدرهای کوتاه‌مدت بیت کوین را از ضرر خارج و وارد سود کند. با این حال، اگر در ادامه بیت کوین نتواند موقعیت خود را بالای این سطح حفظ کند، ممکن است قسمتی از معامله‌گران به فروش با ضرر روی بیاورند.

وضعیت بازار: آیا بیت کوین به روند صعودی خود بازگشته است؟

خط سرخ‌رنگ نشان‌دهنده میانگین قیمت خرید هولدرهای کوتاه‌مدت و خط آبی نشان‌دهنده میانگین قیمت خرید هولدرهای بلندمدت بیت کوین است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.