آیا عبور بیت کوین از ۴۵هزار دلار یک جهش موقتی بوده است؟ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

جهش هفته گذشته بیت کوین، روز جمعه و پس از عبور قیمت از ۴۵٬۰۰۰ دلار متوقف شد؛ اما آیا این حرکت مثل نوسانات اخیر یک جهش موقتی بوده یا اینکه قرار است روند بازار در ادامه دست‌خوش تغییر شود؟

به گزارش کوین تلگراف، روز گذشته، بعد از اینکه بیت کوین به مقاومت پیش‌بینی‌شده خود در قیمت آغازین سال ۲۰۲۲ رسید، کمی از جهش خود را اصلاح کرد.

بیت کوین روز شنبه توانست خودش را اطراف محدوده ۴۴,۵۰۰ دلار نگه دارد و بخش زیادی از جهش خود در هفته گذشته را حفظ کند.

نمودار یک‌ساعته قیمت بیت کوین به دلار.

روز جمعه فشار فروش نسبتاً قوی‌‌ای در بازار این ارز دیجیتال ایجاد شد و زنگ خطر اصلاح احتمالی آن به صدا درآمد. این فشار فروش کمی بعد بر بازار چیره شد و پیشرفت بیت کوین را در سطح ۴۵,۰۰۰ دلار متوقف کرد.

پنتوشی (Pentoshi)، معامله‌گر محبوب ارزهای دیجیتال، در این باره گفته‌ است:

همچنان منتظریم ببینیم بیت کوین اطراف قیمت اولیه خود در سال ۲۰۲۲ چه حرکتی از خود نشان می‌دهد. دفعات قبلی که قیمت به این ناحیه مقاومتی رسیده بود، در عبور از آن ناموفق ظاهر شد؛ هرچند با عبور از آن فاصله زیادی نداشت. این بار اما بیت کوین وضعیت بهتری دارد و تقریباً می‌توان گفت خودش را به این هدف رسانده است.

آیا عبور بیت کوین از ۴۵هزار دلار یک جهش موقتی بوده است؟ تحلیلگران پاسخ می‌دهند

نمودار قیمت بیت کوین؛ تحلیل پنتوشی از نمای ۱ روزه بازار بیت کوین/ دلار.

در عین حال، یکی از کاربران توییتر به نام بی‌سی ریچفیلد (B C Richfield) روی این نکته تأکید کرده‌ است که بیت کوین باید اوج فعلی خود، یعنی ۴۵,۱۳۵ دلار را بشکند. طبق گفته‌های او، این ارز دیجیتال در نمودار چهارساعته خود، تاکنون دو بار به این محدوده برخورد کرده‌ و نتوانسته‌ است از آن عبور کند. به‌نظر او اگر بیت کوین نتواند این کار را انجام دهد، در شرایط بدی قرار می‌گیرد.

او در توییتر خود نوشته است:

در نمودار چهارساعته قیمت بیت کوین، آخرین کندل‌ها دو شکست ساختگی خارج از محدوده الگوی کندلی اینساید بار (Inside Bar) ایجاد کرده‌اند و همان طور که می‌بینید هیچ‌کدام موفقیت‌آمیز نبوده‌اند. فکر می‌کنم بیت کوین قبل از یک جهش قابل‌توجه یا اصلاح عمیق‌تر، می‌تواند مجدداً به این مقاومت در قیمت ۴۵,۱۳۵ دلار برسد. اگر بیت کوین برای سومین‌ بار یک شکست غیرواقعی در محدوده الگوی کندلی اینساید بار ایجاد کند، ممکن است با سقوط مواجه شود؛ چیزی که مطمئناً دور از ذهن نیست.

گفتنی است این الگو معمولاً نشان‌دهنده تردید میان معامله‌گران است و قبل از یک حرکت صعودی یا نزولی قابل‌توجه شکل می‌گیرد.

آیا عبور بیت کوین از ۴۵ هزار دلار یک جهش موقتی بوده است؟

نمودار قیمت بیت کوین؛ تحلیل بی‌سی ریچفیلد از نمای ۴ ساعته بازار بیت کوین/ تتر.

یکی دیگر از موضوعات موردبحث در هفته گذشته این بود که تیم توسعه‌دهنده بلاک چین ترا (Terra)، بار دیگر معادل چند میلیارد دلار بیت کوین خریده‌اند. مدیران اجرایی این پروتکل تقریباً ۳,۰۰۰ بیت کوین دیگر را به کیف پولی خود واریز کرده‌اند که یعنی با این مقدار جدید، ۲۴,۹۵۴ واحد بیت کوین معادل ۱.۱ میلیارد دلار در اختیار دارند.

هفته گذشته، به‌تدریج توجه رسانه‌ها نسبت به این خبر افزایش یافت. شرکت تحلیلی مساری (Messari) تأکید کرده است که «افزایش کاربرد و بهبود عوامل فاندامنتال» مرتبط با بلاک چین تِرا، قیمت لونا (LUNA)، توکن اصلی این شبکه را افزایش و قیمت سایر توکن‌های مبتنی بر شبکه‌های قرارداد هوشمند بازار را کاهش داده است.

با این حال، در زمان نگارش این مطلب، قیمت لونا نسبت به هفته گذشته ۳.۸ درصد کاهش یافته و از طرفی بهای بیت کوین و اتریوم در این مدت بیش از ۶ درصد رشد کرده است.

کارمزد تراکنش‌های شبکه بیت کوین همچنان پایین است

جامعه ارز دیجیتال مثل همیشه روی تغییرات این حوزه تمرکز کرده‌ است؛ ولی مردم عادی هم مخفیانه بیت کوین را زیر نظر گرفته‌اند و آن را دنبال می‌کنند.

علاوه بر داده‌های گوگل ترندز (Google Trends) از جست‌وجوی کاربران اینترنت که نشان می‌دهد روند بازار آرام مانده است و استقبال چشم‌گیری از ارزهای دیجیتال نمی‌شود، بنجامین کاون (Benjamin Cowen)، تحلیلگر مشهور ارزهای دیجیتال، می‌گوید کارمزدهای پایین تراکنش‌های بیت کوین نشان‌دهنده فعالیت کم در شبکه این ارز دیجیتال است.

او در این باره گفته‌ است:

تا حدودی می‌توان گفت کارمزد تراکنش‌های بیت کوین چیزهایی درباره این ارز دیجیتال به معامله‌گران نشان می‌دهد. در حال حاضر مشخص است که معامله‌گران کوتاه‌مدت از بازار خارج شده‌اند؛ اما مطمئناً به این بازار برمی‌گردند. همیشه این کار را می‌کنند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.