بازار ارز دیجیتال در سال ۱۴۰۱ به کدام سو می‌رود؟

فرارو- بازار ارز دیجیتال طی ماه گذشته تغییرات شدید قیمتی را تجربه کرده است. افتی که نشان‌دهنده درجه بالایی از عدم اطمینان در بین سرمایه‌گذاران است. اما حالا سوالی که پیش می‌آید این است که ارز‌های دیجیتال در سال ۱۴۰۱ نیز روند نزولی را ادامه می‌دهند یا برخلاف نا امیدی و ترس غالب، نشانه‌های مثبت بازار را از شر نوسان‌های فرسایشی نجات می‌دهد.

به گزارش فرارو، بازار ارز دیجیتال سال ۱۴۰۰ را صعودی آغاز کرد و طولی نکشید که بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین و دیگر ارز‌های معتبر بازار سقف تاریخی به ثبت رساندند. این اتفاق به عقیده فعالان و تحلیلگران این بازار، در نتیجه شیوع کرونا دلتا، افزایش نرخ تورم در آمریکا و برخی دیگر از اقتصاد‌های بزرگ، چشم انداز مبهم اقتصاد جهان و… رخ داد.

اما حالا که سال ۱۴۰۰ به پایان رسیده، همه این عوامل تشدید شده اند، اما هیچ یک از این عوامل نتوانسته اند ریزش‌های پادشاه و دیگر ارز‌های دیجیتال را کنترل کنند.

در این رابطه کِوین روسه، تحلیلگر نیویوک تایمز نیز این موضوع را تصدیق می‌کند. او در گزارشی در این رابطه نوشت: در حال حاضر در آمریکا، تورم با سریع‌ترین سرعت در دهه‌های اخیر رو به افزایش است و «VIX» -به اصطلاح شاخص ترس که توسط وال استریت برای اندازه گیری نوسانات مورد انتظار در بازار سهام استفاده می‌شود – امسال بیش از ۸۰ درصد افزایش یافته است. ماه گذشته نیز، دولت کانادا به تهدید کاروان اعتراضی کامیون داران ضد واکسن پاسخ داد و با تهدید به مسدود کردن حساب‌های بانکی، آن‌ها خواستار نوعی پول [ استیبل کوین‌ها و کوین ها]شدند که مشمول توقیف دولت نبود. از طرفی حمله روسیه به اوکراین با تحریم‌های بی‌رحمانه‌ای مواجه شد که روبل را مخدوش کرده و اقتصاد روسیه را ویران کرده است و بسیاری از شرکت‌های آمریکایی از روسیه خارج شده‌اند و دسترسی شهروندان این کشور به حساب‌های بانکی، استفاده از کارت‌های اعتباری یا حتی ارسال پست در این کشور را تقریبا غیرممکن کرده است.

به عبارت دیگر، این یک طوفان کامل از رویداد‌های اقتصادی و ژئوپلیتیکی است که از نظر تئوری باید برای بیت کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال عالی باشد، اما برخلاف انتظار بیت کوین و سایر سکه‌های دیجیتال رشد نکردند. در واقع، حتی زمانی که تحلیلگران وال استریت به احتمال جنگ جهانی هسته‌ای فکر می‌کنند، قیمت ارز‌های دیجیتال به طور پیوسته کاهش پیدا می‌کند. به شکلی که قیمت بیت کوین در ماه گذشته حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است و اتر، دومین سکه رمزنگاری محبوب، تقریباً ۳۱ درصد کاهش داشته است.

دو روی سرنوشت بیت کوین و آلت‌کوین‌ها در سال ۱۴۰۱

هم اکنون بخش اعظم فعالان بازار ارز دیجیتال نسبت به روند پیش روی بیت کوین و ارز‌های دیجیتال نا امید هستند و معتقدند که در سال ۲۰۲۲ میلادی (۱۴۰۱ هجری شمسی) بازار کریپتو کارنسی‌ها همچنان پرنوسان و کاهشی خواهد بود.

در این میان تحلیلگران نیویورک تایمز نیز در مورد علل افت بیت کوین و ارز‌های دیجیتال در شرایط طلایی رشد، بر این عقیده اند که استفاده از رمزارز‌ها برای افراد عادی بسیار گیج کننده و بسیار دشوار است، به خصوص در طول جنگ.

به اعتقاد آن‌ها بیت کوین و سایر سکه‌ها هنوز آنقدر بی ثبات هستند که نمی‌توانند به عنوان پوششی در برابر بی ثباتی اقتصادی و سیاسی مفید باشند.

اما در مقابل تحلیلگران به کوین دسک گفته اند در صورتی که آتش بس میان روسیه و اوکراین تثبیت شود، فضا برای احیای قیمتی بیت کوین و سایر سکه‌ها فراهم می‌شود.

به گزارش فرارو به نقل از کوین دسک، ام آر بی پارتنرز «MRB Partners» یک شرکت تحقیقاتی سرمایه گذاری، در گزارشی در این رابطه نوشت: عدم اطمینان در بازار کریپتوکارنسی تا زمانی که آتش‌بس پایدار در اوکراین در دسترس قرار نگیرد، همچنان بالا خواهد ماند.

اما ام آر بی پارتنرز انتظار دارد در صورت تسهیل شرایط مربوط به جنگ، سهام در ماه‌های آینده افزایش یابد. در آن سو هم با توجه به همبستگی فزاینده بین این دو نوع دارایی (ارز دیجیتال و بازار سهام)، بیت کوین در نهایت می‌تواند مسیر بازیابی سهام را دنبال کند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.