نتایج تحقیقات تازه: سهم استخراج بیت کوین از انتشار کربن در سراسر جهان نزدیک به صفر است

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که میزان انتشار کربن‌دی‌اکسید و مصرف برق در شبکه بیت کوین، در مقایسه با دیگر صنایع و مصرف کلی جهان به‌قدری پایین است که می‌توان به‌طور کامل از محاسبه آن صرف‌نظر کرد.

به گزارش کریپتو نیوز، داده‌های پلتفرم تحلیلی کوین شیرز (CoinShares) نشان می‌دهد که استخراج بیت کوین تنها کمتر از ۰.۰۸ درصد از کل میزان انتشار دی‌اکسیدکربن (CO2) جهان را به خود اختصاص داده است. بر اساس این داده‌ها، بیت کوین در مقایسه با انواع خدماتی که با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام می‌شوند، تنها مالک بخش کوچکی از کل میزان انتشار دی‌اکسیدکربن جهان است.

استخراج بیت کوین حدود ۳۶ میلیون تُن در سال ۲۰۲۰ و ۴۱ میلیون تُن در سال ۲۰۲۱ دی‌اکسیدکربن تولید کرده است. این مطالعه تخمین زده است که با توجه به تلاش ماینرها برای کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی، معادل ۲.۱ میلیون تُن از میزان انتشار کربن این صنعت کاسته شده است. این امر باعث می‌شود مجموع کل انتشار کربن حاصل از استخراج بیت کوین به حدود ۳۹ میلیون تُن در سال کاهش پیدا کند.

تغییرات میزان انتشار کربن شبکه بیت کوین در طول دو سال گذشته

با این حال، حتی در این مرحله هم شبکه بیت کوین سهم ناچیزی از کل انتشار کربن جهان دارد که طبق گفته‌های کوین شیرز، این میزان حتی کمتر از ۰.۰۸ درصد است.

در بخشی از این گزارش آمده است:

با استناد به داده‌های مرجع، کشورهای دارای مراکز صنعتی بزرگ مانند آمریکا و چین، به ترتیب معادل ۵٬۸۳۰ و ۱۱٬۵۸۰ میلیون تُن کربن‌دی‌اکسید در سال ۲۰۱۶ منتشر کرده‌اند.

علاوه بر این، همان طور که آمارهای کوین شیرز نشان می‌دهند، میزان انتشار کربن حاصل از استخراج بیت کوین به‌سختی می‌تواند با تعدادی از صنایع سنتی که مسئول انتشار میزان قابل‌توجهی کربن در جهان هستند، برابری کند.

کوین شیرز در تحقیقات خود نوشته است:

تخمین میزان انتشار کربن ناشی از چاپ پول حدود ۸ میلیون تُن در سال است و تخمین زده می‌شود که صنعت طلا نیز سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۴۵ میلیون تُن دی‌اکسیدکربن منتشر می‌کند.

کوین شیرز همچنین گفته است استخراج بیت کوین با مصرف انرژی سالانه ۸۹ تراوات در ساعت (TWh)، حدود ۰.۰۵ درصد از کل انرژی مصرف‌شده در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است.

در گزارش کوین شیرز گفته شده استفاده از انواع انرژی‌ها در شبکه بیت کوین، در متعادل‌ترین سطح تاریخ خود است. بر اساس تخمین این شرکت، تا دسامبر (آذر) ۲۰۲۱، زغال‌سنگ، گاز، انرژی آبی، انرژی هسته‌ای و انرژی بادی به‌ترتیب ۳۵، ۲۴، ۲۱، ۱۱ و ۴ درصد در تولید انرژی مصرفی استخراج نقش داشته‌اند. ۵ درصد باقی‌مانده از انواع انرژی نیز شامل مقدار بسیار کمی نفت، انرژی خورشیدی و انرژی‌های تجدیدپذیر دیگری مانند انرژی زمین‌گرمایی است.

سهم بیت کوین از کل مصرف انرژی جهان

در این گزارش آمده است که تا دهه ۲۰۴۰، یعنی تا ۲۰ سال آینده، بیش از ۹۹ درصد از کل عرضه بیت کوین استخراج خواهد شد. در آن زمان بیشترین میزان مصرف انرژی، به‌خاطر نیاز برای انجام تراکنش‌های درون‌‌شبکه‌ای بیت کوین خواهد بود و هزینه انرژی این تراکنش‌ها از طریق کارمزدهای پرداخت‌شدهٔ کاربران به ماینرها تأمین می‌شود.

با درنظرگرفتن این موضوع که در صورت استفاده ۱۰۰ درصدی از منابع تجدیدپذیر برای این شبکه، استخراج بیت کوین نیز صنعتی ۱۰۰ درصد تجدیدپذیر خواهد بود، می‌توان گفت که باید به‌جای سرکوب‌کردن توسعه این فناوری مالی، روی زیرساخت‌های تولید انرژی‌های تجدیدپذیر متمرکز شد.

کوین شیرز گفته است هزینه آسیب‌های ناشی از انتشار کربن به‌وسیله بیت کوین باید در درازمدت و در مقیاس مناسب مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرد؛ چراکه در این صورت ناچیزبودن هزینه‌های ناشی از انتشار کربن در مقایسه با مزایای آن مشخص خواهد شد.

کوین شیرز افزود:

با تنها ۰.۰۸ درصد سهم از کل میزان انتشار دی‌اکسیدکربن جهان، حذف کامل صنعت استخراج، مقابله با تقاضای جهانی و در نتیجه محروم‌کردن صدها میلیون نفر از تنها امیدشان برای داشتن شکلی منصفانه و در دسترس از پول، چیزی جز یک اشتباه سهل‌انگارانه نخواهد بود.

کوین شیرز در این گزارش مدعی شده است که بیت کوین یک شبکه پولی بین‌المللی، رایگان، مقاوم در برابر سانسور و ضدتورمی برای کل جهان است و به حفظ حقوق بشر در سراسر جهان نیز کمک می‌کند.

کوین شیرز در ادامه نوشته است:

با وجود این گفته‌ها، باور داریم که اضافه‌شدن درصدی بسیار کم به کل میزان انتشار کربن در جهان، کاملاً ارزش این هزینه‌ها را دارد. به‌وضوح می‌توان مشاهده کرد که صدها میلیون کاربر جهانی بیت کوین، همگی داوطلبانه هزینه‌های انرژی شبکه را پرداخت می‌کنند و این در حالی است که استفاده از انرژی‌های جایگزین را نیز در نظر دارند.

یافته‌های این مطالعه با بیانیه اخیر مایکل سیلور (Michael Saylor)، مدیرعامل مایکرواستراتژی، مطابقت دارد. سیلور در بیانیه اخیر خود مدعی شده بود که میزان کل انرژی موردنیاز برای استخراج بیت کوین «رقم بی‌اهمیتی» است. سیلور در یکی از جلسات توجیهی سه‌ماهه شورای استخراج بیت کوین، گفت که میزان انرژی مصرفی این ارز دیجیتال نسبت به سایر صنایع بزرگ، بسیار ناچیز است و در مقایسه با کل میزان مصرف انرژی در جهان، اصلاً به حساب نمی‌آید.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شدهٔ شورای استخراج بیت کوین در ماه گذشته، استخراج جهانی بیت کوین تنها به اندازه ۳.۲ درصد از کل انرژی‌ای که سالانه در شبکه برق آمریکا هدر می‌شود، برق مصرف می‌کند. این سازمان همچنین ادعا می‌کند که سهم استخراج بیت کوین از کل مصرف انرژی جهان ۰.۱۴۲ درصد است و این در حالی است که نزدیک به ۵۹ درصد از کل ماینرهای بیت کوین، اکنون از انرژی تجدیدپذیر استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.