همه چیز درباره استفاده از بیت کوین میکسر (Bitcoin Mixer)

بیت کوین تراکنش‌ها را به شکلی «تقریباً» بدون نام و ناشناس ثبت می‌کند، ولی اگر می‌خواهید تراکنش‌ها کاملاً مخفی و بی‌نام باشد، باید از ابزاری به نام بیت کوین میکسر (Bitcoin Mixer) استفاده کنید. اما این میکسر بیت کوین چیست؟ نحوه کار با آن چگونه است؟ با ما همراه باشید تا به طور کامل با این قابلیت بلاکچین بیت کوین آشنا شوید.

بیت کوین میکسر چیست؟

بلاکچین بیت کوین کاملاً عمومی است. این یعنی اگر می‌خواهید تمامی تراکنش‌های تکمیل و ثبت شده در بلاکچین بیت کوین را از ابتدای شروع به کار آن (اوایل 2009) تا امروز ببینید، فقط کافی است به یک مرورگر بلاکچین مراجعه کنید. برای برخی از کاربران، این یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های بلاکچین است ولی برای برخی که نیاز به حریم شخصی بیشتری دارند، ویژگی عمومی بودن بلاکچین بیت کوین یک مشکل بزرگ محسوب می‌شود.

برای مخفی و خصوصی کردن اطلاعات تراکنش‌های بیت کوین روش‌های زیادی وجود دارد. یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای این کار، استفاده از یک بیت کوین میکسر است که برخی آن را تامبلر (Tumbler) هم می‌نامند. در واقع در این روش، مقادیر مختلف بیت کوین در یک استخر خصوصی جمع‌آوری می‌شوند و سپس به کیف پول دریافت‌کننده واریز می‌گردند.

ایده اصلی Bitcoin Mixer مخلوط کردن بیت کوین‌ها در یک فضای خصوصی (استخر) است تا کسی نتواند متوجه شود که فرد «الف» 10 بیت کوین برای فرد «ب» ارسال کرده است. با این کار، تنها چیزی که یک مرورگر نشان می‌دهد این است که فرد «الف» مقداری بیت کوین را برای یک میکسر بیت کوین ارسال کرده و سپس فرد «ب» مقداری بیت کوین از میکسر دریافت کرده است. با توجه به اینکه هزاران نفر در حال استفاده از تامبلر هستند، نمی‌توان مبدأ و مقصد اصلی تراکنش را متوجه شد.

بیت کوین میکسر متمرکز و غیر متمرکز

به طور کلی دو نوع میکسر بیت کوین در حال فعالیت در شبکه و خدمات‌رسانی به کاربران است:

  • میکسرهای متمرکز: مثل io
  • میکسرهای غیر متمرکز: مثل Wasabi و JointMarket

بیت کوین میکسرهای متمرکز در واقع شرکت‌هایی هستند که بیت کوین شما را دریافت و کوین دیگری را برای گیرنده مورد نظر شما ارسال می‌کنند. با اینکه راه‌حل این میکسرها بسیار ساده است، ولی باز هم مشکل حریم شخصی دارند. با اینکه ارتباط بین «ورودی» و «خروجی» به صورت عمومی منتشر نمی‌شود، ولی خود میکسر اطلاعات را ذخیره می‌کند و این به معنای ناشناسی 100 درصدی نیست.

بیت کوین میکسر

از طرف دیگر بیت کوین میکسر های غیر متمرکز مثل CoinJoin تراکنش‌ها را به وسیله روش‌های هماهنگ یا همتا به همتا مخفی می‌کنند. در واقع این پروتکل‌ها به گروه بزرگی از کاربران اجازه می‌دهد که مقداری بیت کوین را در کنار هم قرار دهند (مثلاً 100 نفر می‌خواهند هر کدام 1 بیت کوین را میکس کنند)، سپس پروتکل، 1 بیت کوین هر فرستنده را به صورت تصادفی برای گیرندگان ارسال می‌کند تا مبدأ و مقصد تراکنش‌ها گم شود.

مشکلات استفاده از Bitcoin Mixer

البته میکسرهای بیت کوین بدون نقص و ضعف هم نیستند. اولاً بعید است که یک کاربر دیگر دقیقاً به اندازه شما دارایی را وارد میکسر کند. از طرف دیگر، مجریانِ قانون آدرس فرستنده ابتدایی به میکسر بیت کوین را می‌دانند، بنابراین اگر یک گیرنده را پیدا کنند که مقدار دریافتی آن کمی کمتر از مقدار ارسالی از فرستنده متهم باشد، به راحتی می‌توانند آدرس گیرنده را بیابند. البته اگر افراد بیشتری از یک tumbler استفاده کنند، پیدا کردن گیرنده بسیار دشوارتر می‌شود.

در ضمن، برخی از صرافی‌ها اجازه ورود یا خروج بیت کوین‌های میکس‌شده را نمی‌دهند. از آنجایی که صرافی‌های معتبر Bitcoin Mixer ها را می‌شناسند، به بیت کوین‌های میکس‌شده برچسب می‌زنند. به عنوان مثال صرافی بایننس امکان برداشت بیت کوین با مقصد Wasabi را نمی‌دهد. Wasabi یک کیف پول بیت کوینی خصوصی است که از یک سرویس میکسر معروف به نام CoinJoin استفاده می‌کند.

آیا بیت کوین میکسرها غیرقانونی هستند؟

قابلیت مخفی کردن مبدأ و مقصد تراکنش‌های بیت کوینی باعث می‌شود که Bitcoin Mixer ها بیشتر به دست مجرمان اقتصادی، کسانی که قصد پولشویی یا فرار از مالیات دارند و همچنین عاملان پروژه‌های اسکم مورد استفاده قرار بگیرد.

قانونی یا غیرقانونی بودن استفاده از این سرویس‌ها به کشور شما بستگی دارد. به عنوان مثال در فوریه سال 2021 برایان بنکوفسکی (Brian Benczkowski)، معاون دادستان کل آمریکا، اعلام کرد که استفاده از بیت کوین میکسرها «جرم است».

هنوز قانونی مبنی بر استفاده از میکسر بیت کوین در کشورمان تصویب نشده است، ولی قوانین جدید ضد پولشویی مثل Travel rule گروه ویژه اقدام مالی (FATF) و دستور AMLD-5 اتحادیه اروپا قوانین پولشویی را سختگیرانه‌تر کرده است.

جایگزین Bitcoin Mixer ها

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، استفاده از میکسر بیت کوین تنها راه مخفی کردن تراکنش‌های بیت کوینی نیست. مجرمان سایبری معمولاً بعد از هک و سرقت دارایی‌های یک پلتفرم، کوین‌ها را با استفاده از حساب‌های ایجادشده با هویت‌های سرقتی و جعلی در صرافی‌های مختلف پخش می‌کنند. این روش که به آن Chain-hopping گفته می‌شود، به این خاطر مورد استفاده قرار می‌گیرد که بسته شدن حساب‌های صرافی‌ها به دستور مجریان قانون زمان زیادی می‌برد. علاوه بر این، اگر یک حساب کاربری مراحل احراز هویت (KYC) را تکمیل کرده باشد، بررسی حساب‌ها توسط صرافی‌ها بسیار دشوار خواهد بود.

Bitcoin Mixer

از طرف دیگر، برخی از متخصصان معتقدند که استفاده از کوین‌های خصوصی نیز یک روش قدرتمند برای جلوگیری از واکاوی تراکنش‌های مالی شما توسط دولت‌ها است. به عنوان مثال کوینی مثل مونرو (XMR) برای مخفی کردن تراکنش‌ها از آدرس‌های یکبار مصرف “stealth” استفاده می‌کند و امضای تراکنش‌ها را با سیستمی خاص مخلوط می‌کند.

با اینکه اولین و بزرگ‌ترین بازار دارک وب یعنی جاده ابریشم (Silk Road) به طور اختصاصی از یک تامبلر بیت کوین استفاده می‌کرد، ولی بازار دارک وب جدید White House Market که به امنیت بالایش معروف است، فقط پرداخت با مونرو را می‌پذیرد.

علاوه بر این، زی کش (ZEC) هم گزینه اختیاری مخفی کردن تراکنش‌ها را ارائه می‌کند و این کار را با اثبات دانش صفر (zero-knowledge) انجام می‌دهد. گزینه خصوصی کردن تراکنش Dash هم شبیه به میکسر بیت کوین CoinJoin است.

سخن پایانی

با اینکه وقتی صحبت از مخفی کردن تراکنش‌ها می‌شود، اغلب تصور می‌شود که مجرمان و هکرها از آن استفاده می‌کنند، ولی بحث حفظ حریم شخصی نگرانی کاربران زیادی است که بیت کوین میکسرها می‌توانند تا حدودی این مشکل را حل کنند.

با اینکه میکسر بیت کوین (Bitcoin Mixer) در بسیاری از کشورها غیرقانونی است ولی مزایای زیادی هم دارد. یکی از این مزایا، عمل به شعار اصلی ارزهای دیجیتال یعنی تمرکززدایی در عین حفظ حریم شخصی است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.