ارز دیجیتال مونرو(XRM) چیست؟ با خصوصی ترین رمز ارز بازار بیشتر آشنا شوید

فکت کوینز: اکثر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم بلاک چین های شفافی دارند و تراکنش های آنها در سراسر جهان و توسط همگان قابل ردیابی است.این مسئله ایست که باعث رضایت برخی از کاربران این حوزه نشده است و آن دسته از افرادی که به حریم خصوصی و محرمانه بودن تراکنش های خود اهمیت زیادی می‌دهند، باید به سراغ راه حل های دیگری بروند.

به همین دلیل توسعه دهندگان مونرو از این ایده استفاده کرده و ارزدیجیتال مونرو را راه اندازی کردند. مونرو برترین ارز دیجیتال خصوصی بازار با تمرکز بر تراکنش های مقاوم در برابر سانسور است. مونرو از سویی دیگر با بهره بری از تکنولوژی های پیشرفته خصوصی ناشناس بودن کاربران خود را تضمین می‌کند.

تراکنش های مونرو محرمانه و غیرقابل ردیابی هستند

برخلاف جایگزین های شفاف مانند زی کش، مونرو تنها ارز دیجیتالی است که کاربران در هر جایی به صورت پیش فرض ناشناس هستند. فرستنده، دریافت کننده و میزان هر تراکنش از طریق سه تکنولوژی Stealth Addreses، امضاهای حلقه ای و RingCT مخفی شده اند.

امضاهای حلقه ای

تکنولوژی امضاهای حلقه ای باعث می‌شود امضای دیجیتال افراد قبل از انجام تراکنش با مونرو و ثبت آن در بلاک چین با دیگر امضاها ترکیب شود. همین امر باعث میشود که مشخص نباشد این تراکنش از سمت کدامیک از امضا ها تایید شده است.

Stealth Addresses

آدرس های سرقتی نیز یکی دیگر از ویژگی های مونرو است که برای ناشناس ماندن به ازای هر تراکنش چندین آدرس ایجاد می‌کند. کاربران نیز می‌توانند با استفاده از کلید خصوصی خود در میان این آدرس های ایجاد شده تراکنش خود را پیدا کنند.

RingCT

RingCT نیز که در سال ۲۰۱۷ معرفی شد حجم تراکنش های مونرو را در تراکنش های بلاک چینی به صورت محرمانه نگه می‌دارد. در عمل با کمک این قابلیت هر تراکنش میتواند ورودی و خروجی های بسیاری داشته باشد ، البته در عین حال از ناشناس ماندن به وقوع پیوستن فرآیند دوبار خرج کردن هم جلوگیری میشود.

از آنجایی که هر تراکنش خصوصی است، ردیابی مونرو غیرممکن است. چنین قابلیتی آن را به یک ارز حقیقی و ملموس برای کاربران تبدیل می‌کند. افراد و کسب و کارهایی که از مونرو استفاده می‌کنند لازم نیست نگران لیست های سیاه و کوین های آلوده باشند.

مونرو یک پول الکترونیکی است که اجازه پرداخت های سریع و ارزان را از سراسر دنیا می‌دهد. با مونرو نیازی به پرداخت های بانکی و چند روز انتظار برای انتقال سرمایه، بررسی کارمزدها یا نگرانی از بازگشت مبلغ و انجام نشدن تراکنش نیست. مونرو کاملا غیرمتمرکز است و وابسته به هیچ حوزه قضایی نیست.

پروژه مونرو رهبر ارزهای دیجیتال خصوصی و امنیتی است. تیم توسعه و تحقیقاتی آن همواره در حال کار روی تکنولوژی های نوآورانه و تازه هستند. از زمان راه اندازی مونرو در سال ۲۰۱۴، این پروژه با بیش از ۵۰۰ توسعه دهنده در سراسر جهان همکاری داشته است.

گفتنی است که ایجاد شدن پروژه مونرو شامل توسعه دهندگان ناشناس، اتهام به کلاهبرداری و چندین بار تغییر نام نیز می‌شود. داستان مونرو از سال ۲۰۱۳ و وایت پیپر کریپتو نود آغاز می‌شود. کریپتو نود پس از آنکه موفقیت آمیز نبود مورد استفاده قرار گرفت تا ارز دیجیتال جدیدی تحت نام بایت کوین ایجاد شود. این پروژه نیز به دلیل مداخله توسعه دهندگان در موجودی کل رمز ارز با فروپاشی مواجه شد و در نهایت پایه کدی که بر اساس آن مونرو ایجاد شد، در سال ۲۰۱۴ و ماه آوریل راه اندازی شد و نام آن بیت مونرو قرار گرفت. سپس توسعه دهندگان با ایجاد فورکی نام آن را کوتاه تر و به مونرو تغییر دادند.

مونرو بیش از یک تکنولوژی است و دارای ارزش های مهم و مختلفی است. از مهم ترین اهداف و ارزش های مونرو می‌توان به امنیت، خصوصی بودن و غیرمتمرکز سازی اشاره داشت.

کاربران باید قادر باشند که به مونرو برای تراکنش های خود اعتماد کنند. این ارز دیجیتال و شبکه اش به ماینرهای خود یک بلاک کامل پاداش می‌دهد چرا که آنها مهم ترین نقش در ایجاد امنیت برای شبکه را دارند. گفتنی است که مونرو با بهره بری از بهترین ابزار رمزنگاری تراکنش های شبکه را ایمن می‌کند.

در مورد خصوصی بودن باید بیان داشت که مونرو حریم شخصی را بسیارجدی می‌گیرد. مونرو وظیفه خود می‌داند که از کاربرانش در برابر دادگاه های قانون و یا حتی مجازات مرگ محافظت کند. این حجم از خصوصی بودن برای تمام کاربران به صورت یکسان وجود دارد. کاربر باید اعتماد کامل به مونرو داشته باشد و تصمیم نگیرد که برای شناسایی نشدن از ارز دیجیتال یا روش دیگری استفاده کند.

مونرو متعهد شده است که بالاترین حجم غیرمتمرکز سازی را در توسعه کدهای خود و امنیت شبکه فراهم می‌کند. الگوریتم اثبات کار مونرو مانع از تسلط برخی از سخت افزاهای ماینینگ در شبکه شده و در نتیجه توزیع پاداش بلاک ها بسیار عادلانه است. گفتنی است که توسعه و تحقیقات و مونرو با هم فکری عمومی و همه کاربران در سطح جهان صورت می‌گیرد.

اطلاعات فنی ارز دیجیتال مونرو

مونرو از randomx که یک الگوریتم اثبات کار و ساخته شده توسط اعضای جامعه است، استفاده می‌کند. این الگوریتم در حقیقت طراحی شده است تا بهره بری برخی از سخت افزارهای خاص را غیرممکن سازد.

به منظور آنکه همیشه انگیزه ای برای استخراج مونرو وجود داشته باشد و امنیت شبکه نیز تضمین شود، صدور کوین در این شبکه امری نامحدود است. برای این کار مونرو از دو روش اصلی بهره می‌برد. روش ابتدایی صدور ۱۸.۱۳۲ میلیون کوین تا پایان ماه مه ۲۰۲۲ است و روش دوم ۰.۶ مونرو به ازای هر بلاک دو دقیقه ای است. بلاک های مونرو هر دو دقیقه یکبار ساخته می‌شوند و سایز آنها حجم محدودی ندارد. در عوض برای یک مقیاس پذیری پویا در شبکه شاهد سایز بلاک پویا و مجازات پاداش بلاک در مونرو هستیم.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.