رشد ۱۶ برابری کمک‏‌های مالی با ارزهای دیجیتال

به گزارش کوین تلگراف، حمایت‌‌های مالی که با ارزهای دیجیتال انجام شده‌‌اند، در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) برابر با ۶/ ۶۹ میلیون دلار و در سال پیش از آن ۲/ ۴ میلیون دلار تخمین زده شده است. این امر رشدی معادل یک هزار و ۵۵۸ درصدی را نشان می‌دهد. میانگین این مبالغ اهدایی نیز با رشد ۲۳۶ درصدی در یک‌‌سال اخیر از ۳ هزار و ۱۰۹ دلار به ۱۰ هزار و ۴۵۵ دلار رسیده است. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که میانگین هر کمک پرداختی با ارزهای دیجیتال، ۸۲ برابر میانگین کمک‌‌های نقدی است. میانگین کمک‌‌های پرداخت شده با ارزهای دیجیتال ۱۰ هزار و ۴۵۵ دلار و میانگین کمک‌‌های پرداخت شده نقدی ۱۲۸ دلار تخمین زده می‌شود.  با بررسی بیشتر کمک‌‌های ماهانه، نکات جالب دیگری درباره اهداکنندگان مشخص می‌شود. کمک‌‌های اهدایی با ارزهای دیجیتال در چهارماه پایانی سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) به بالاترین حد خود رسیده است. حجم مبالغ این کمک‌‌‌‌ها نیز با نزدیک‌‌تر شدن به پایان سال افزایش پیدا می‌‌کند. برای مثال حجم این کمک‌‌ها در ماه ژانویه (دی ۱۳۹۹) برابر با ۳۰۰ هزار دلار بوده است که این شاخص در ماه دسامبر (آذر ۱۴۰۰) به ۲۰ میلیون دلار رسیده است. ۴۱ درصد از کل کمک‌‌های انجام‌‌شده با ارزهای دیجیتال، در دو ماه پایانی سال انجام شده است.

درصد اهدای ارزهای دیجیتال در هر ماه

از جمله دلایل رشد کمک‌‌های پرداختی با ارزهای دیجیتال می‌توان به مواردی چون رشد قیمت‌‌ها و همچنین پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتال در میان عموم مردم و سازمان‌ها طی یک‌‌سال گذشته، اشاره کرد. داده‌ها نشان می‌دهد که بیش از هزار سازمان طی یک‌‌سال گذشته کمک‌‌های پرداختی با ارزهای دیجیتال را پذیرفته‌‌اند.  حجم ارزهای دیجیتال اهدا شده در هر سه ماه با افزایش روبه‌رو بوده است. این مقدار در سه‌‌ماهه ابتدایی سال در مجموع ۶۹/ ۱ میلیون دلار بوده و در سه‌‌ماهه پایانی سال به ۱/ ۴۳ میلیون دلار افزایش یافته است. برای پرداخت این کمک‌‌ها از ۷۰ ارز دیجیتال مختلف استفاده شده‌‌؛ اما اکثر پرداخت‌‌ها با اتریوم صورت گرفته است و پس از آن بیت‌کوین و استیبل کوین (USDC)، به عنوان ابزار پرداخت مورد استفاده قرار گرفته‌‌اند، به‌طوری که ۸۵ درصد کمک‌‌کنندگان از این ۳ ارز دیجیتال برای پرداخت بهره‌‌ برده‌‌اند.

حجم مبالغ اهدایی به تفکیک ارزهای دیجیتال مورد استفاده

گزارش‌ها حاکی از آن است که استفاده از ارزهای دیجیتال در میان فعالان سیاسی، سیاست‌‌مداران و حتی دولت‌های سایه نیز رو به گسترش است. در سال میلادی گذشته بیت‌کوین در اعتراضات هنگ‌‌کنگ نقش پررنگی داشت. دولت سایه میانمار که علیه دولت نظامی مستقر می‌‌جنگد نیز تتر را به عنوان ارز رسمی خود اعلام کرده است. با توجه به قابلیت بلاک‌چین در ایجاد ارزهای دیجیتال بدون مرز، استفاده از ارزهای دیجیتال به بهترین گزینه برای جمع‌آوری کمک‌‌های مالی تبدیل شده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.