هر آنچه درباره‌ی بیت‌کوین کش (BCH) باید بدانید

در این مقاله به بیت‌کوین کش (BCH) می‌پردازیم که یکی از رمزارزهای محبوب در میان تریدرها به حساب می‌آید.

وقتی اختلاف نظر در بین فعالان یک بلاک‌چین بالا می‌گیرد، یکی از راهکارها برای پایان دادن به اختلافات استفاده از هاردفورک است. (هاردفورک به زبان ساده، تغییر در قوانین یک بلاک‌چین است که سازگار با نسخه‌های قدیمی‌تر نیست، به‌طوری که نسخه‌های قدیمی‌تر نمی‌توانند در شبکه فعالیت کنند. بنابراین، برای مشارکت در شبکه، مجبور خواهید بود که نسخه خود را ارتقاء دهید.)

بیت‌کوین کش (BCH) توسط گروهی از توسعه‌دهندگان، سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و استخراج‌کنندگانی ایجاد شد که از برنامه‌های توسعه‌ی بیت‌کوین ناراضی بودند. این رمزارز که در آگوست ۲۰۱۷ ایجاد شد، یک سیستم پرداخت نقدی الکترونیکی همتا به همتا است که بر افزایش مقیاس‌پذیری و کارمزدهای پایین تراکنش تمرکز دارد. این پروژه همچنین به عنوان بیت‌کوین «Adjustable Blocksize Cap» که به اختصار (ABC) به معنای (سایز بلاک تنظیم‌شونده) نیز شناخته می‌شود. با دیجی‌کالا مگ برای بررسی این رمزارز همراه باشید.

مقیاس‌پذیری در بلاک‌چین‌ها

بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷ از زمان طولانی که برای تأیید تراکنش‌ها مورد نیاز بود و همچنین کارمزدهای شبکه که هر روز بالاتر می‌رفت رنج می‌برد، این مسائل باعث می‌شد بیت‌کوین از آرمان‌های اصلی خودش که پرداخت‌های آنی به همراه کارمزدهای کم بود فاصله بگیرد. قبل از ایجاد بیت‌کوین کش، بحث شدیدی در جامعه بیت‌کوین در مورد پیامدهای افزایش محدودیت اندازه بلاک وجود داشت.

از آنجایی که بیت‌کوین غیرمتمرکز است، تغییرات پیشنهادی در پروتکل نیازمند توافق گسترده است. بنابراین، همه گره‌های شبکه باید هنگام ایجاد تغییرات و به‌روزرسانی‌ها در نرم‌افزار بیت‌کوین به توافق برسند.

بیت‌کوین کش به‌عنوان یک ارز دیجیتال مقیاس‌پذیرتر با کاهش هزینه‌های تراکنش و زمان تأیید ارائه شد. استدلال جامعه‌ی این رمزارز این است که این پروژه بیشتر با معیارهای ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت‌کوین) در مورد ارز دیجیتالی همتا به همتا مطابقت دارد. عمدتاً به این دلیل که آلت‌کوین سیستم پرداخت سریع‌تر و ارزان‌تری را ارائه می‌کند که ممکن است برای استفاده روزانه مناسب‌تر از بیت‌کوین باشد.

مدت کوتاهی پس از فورک بیت‌کوین کش، بلاک‌چین اصلی بیت‌کوین یک ارتقاء سافت‌فورک موسوم به «SegWit» که زمان طولانی برای پیاده سازی آن صرف شد را انجام داد. (سافت‌فورک یک به‌روزرسانی در بلاک‌چین است که با نسخه‌های قدیمی سازگار (backwards compatible) است. به‌زبان ساده، با سافت‌فورک یک به‌روزرسانی روی بلاک‌چین انجام می‌شود، اما کسانی هم که مایل به به‌روزرسانی نیستند، همچنان می‌توانند در اعتبارسنجی تراکنش‌ها نقش داشته باشند.)

این ارتقاء از مدت‌ها قبل در سال ۲۰۱۵ توسط توسعه‌دهنده مشهور بیت‌کوین «Pieter Wuille» ایجاد شد. برای رفع ازدحام شبکه و سایر مشکلات مقیاس‌پذیری در شبکه بیت‌کوین این ارتقا پیاده‌سازی شد. سافت فورک «SegWit» قبل از هارد فورک بیت‌کوین کش برنامه‌ریزی شده بود، اما طرفداران این ارز معتقد بودند که «SegWit» راه‌حل مناسبی برای افزایش محدودیت اندازه بلاک نیست. فورک بیت‌کوین کش از بیت‌کوین توسط برخی از اعضای برجسته‌ی صنعت بلاک‌چین، از جمله جیهان وو (هم بنیانگذار Bitmain) و راجر ور (مدیر عامل Bitcoin.com) پشتیبانی شد.

ولی هرگز آن‌ها نتوانستند تمام جامعه فعال بیت‌کوین را با خود همراه کنند. طرفداران بیت‌کوین معتقد بودند که با افزایش سایز هر بلاک، حجم بلاک‌چین افزایش پیدا می‌کند و به این ترتیب بسیاری از فعالان شبکه قادر نخواهند بود به ذخیره تراکنش‌ها ادامه دهند و این تمرکززدایی را به خطر می‌اندازد.

بیت‌کوین کش چگونه کار می‌کند

با توجه به اینکه بیت‌کوین کش مستقیما از کد منبع اصلی بیت‌کوین جدا شده است شباهت‌های بسیاری بین این دو وجود دارد. به طور مثال هر دو شبکه دارای الگوریتم اجماع اثبات کار هستند. همچنین تا قبل از فورک هر آدرسی که دارای BTC بود بعد از فورک به مقدار مساوی BCH دریافت کرد (به دلیل اینکه دارای رشته آدرس یکسان اما در دو شبکه متفاوت بودند.)

مشابه بیت‌کوین، بیت‌کوین کش نیز به ۱۰ دقیقه زمان برای ایجاد هر بلاک زمان نیاز دارد و دارای حداکثر عرضه ۲۱ میلیون کوین است. نرخ انتشار بیت‌کوین کش هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک (تقریباً هر چهار سال) طی رویدادی به نام «هاوینگ» به نصف کاهش می‌یابد. در حال حاضر مقدار پاداش در ازای هر بلاک مقدار ۶.۲۵ BCH است.

برخلاف بیت‌کوین، محدودیت اندازه بلاک در بیت‌کوین کش افزایش یافته است تا اجازه دهد تراکنش‌های بیشتری در هر بلاک گنجانده شود. محدودیت اندازه بلاک ابتدا از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت افزایش یافت و سپس مجددا در سال ۲۰۱۸ به ۳۲ مگابایت افزایش یافت.

با این حال، در عمل، میانگین اندازه بلاک بیت‌کوین کش از سال ۲۰۱۷ تنها چند بار از ۱ مگابایت فراتر رفت. در صورت نیاز می‌توانید مقایسه بین اندازه بلوک متوسط BTC و BCH را در BitInfoCharts.com مشاهده فرمایید.

هم بیت‌کوین و هم بیت‌کوین کش سختی استخراج بلاک‌های خود را از طریق الگوریتم تنظیم سختی (DAA) تنظیم می‌کنند. با این حال، بیت‌کوین سختی استخراج خود را را در هر ۲۰۱۶ بلاک تنظیم می‌کند، در حالی که سختی استخراج بیت‌کوین کش پس از هر بلاک تنظیم می‌شود.

در گذشته، بیت‌کوین کش یک الگوریتم تنظیم سختی اضطراری (EDA) را برای کاهش سختی استخراج و تشویق استخراج‌کنندگان برای پیوستن به شبکه پیاده‌سازی کرد. با این حال، الگوریتم پس از مدتی به دلیل ناپایداری مورد استقبال قرار نگرفت و از شبکه حذف شد. پیاده سازی EDA یکی از دلایلی است باعث شد بلاک‌چین BCH هزاران بلاک از بیت‌کوین جلوتر باشد.

در سال ۲۰۱۹، بیت‌کوین کش فناوری به نام «Schnorr Signatures» را پیاده‌سازی کرد، یک الگوریتم جایگزین که نحوه استفاده از امضای دیجیتال را تغییر می‌دهد. طرح «Schnorr Signatures» ساده و امن است و اجازه می‌دهد تا حریم خصوصی و مقیاس پذیری بیشتری نسبت به طرح «ECDSA» که در حال حاضر توسط بیت‌کوین استفاده می‌شود، داشته باشد.

ویژگی‌های مهم و اساسی بیت‌کوین کش

  • کد منبع بیت‌کوین کش بر اساس پروتکل اصلی بیت‌کوین بود.
  • سقف عرضه به  ۲۱ میلیون کوین محدود شده است.
  • به عنوان فورک بیت‌کوین، بیت‌کوین کش همچنین از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) برای انتشار کوین‌های جدید استفاده می‌کند.
  • افزایش اندازه بلوک از ۱ مگابایت به ۳۲ مگابایت.
  • جامعه استدلال می‌کند که بیت‌کوین کش بیشتر به آرمان‌های اصلی ساتوشی ناکاموتو نزدیک است.
  • سختی استخراج بیت‌کوین کش بعد از هر بلوک از طریق الگوریتم تنظیم سختی (DAA) تنظیم می‌شود.
  • بیت‌کوین کش فناوری «SegWit» را پیاده سازی نکرد.
  • بیت‌کوین کش «Signatures Schnorr» را در سال ۲۰۱۹ اجرا کرد.
  • توسعه قرارداد هوشمند در بروزرسانی بعدی در دسترس خواهد بود.

پرداخت‌های روزانه

بیت‌کوین کش

جامعه بیت‌کوین کش اعتقاد دارند که BCH برای استفاده به عنوان پول طراحی شده است. از این رمزارز می‌توان برای ارسال و دریافت سریع پول از هر کسی که کیف پول BCH دارد، چه به صورت شخصی و چه برای مشاغل، استفاده کرد. با سریع بودن زمان تراکنش‌ها و کارمزدهای کم، BCH می‌تواند برای استفاده روزانه مناسب‌تر از بیت‌کوین باشد، مخصوصاً هنگام پرداخت‌های کوچک.

در حالی که فروشگاه‌ها و مشاغلی وجود دارند که بیت‌کوین کش را به عنوان راهی برای پرداخت می‌پذیرند، به نظر می‌رسد این روش هنوز نتوانسته موفق عمل کند. از ژوئن ۲۰۲۱، سایت معتبر Bitcoin.com نقشه‌ای ارائه کرده است که در آن هزاران فروشگاه را نمایش می‌دهد که BCH را به عنوان راهی برای پرداخت می‌پذیرند، اما نکته جالب اینجاست که بخش بزرگی از آنها در حال حاضر چنین گزینه پرداختی را ذکر نکرده یا ارائه نمی‌دهند.

بیت‌کوین SV چیست؟

بیت‌کوین کش

در سال ۲۰۱۸، بخشی از جامعه بیت‌کوین کش مجدد دست به فورک دیگری زدند که حاصل آن ارز دیجیتالی به نام بیت‌کوین SV یا همان Satoshi Vision بود که محدودیت اندازه بلوک حتی بزرگتر از ۲ گیگابایت دارد.

هارد فورک مورد بحث توسط کریگ اس رایت و کالوین آیر پشتیبانی شد و این رویداد به عنوان جنگ هش نیز شناخته می‌شود. با این حال، بیت‌کوین SV نتوانست حمایت گسترده‌ای از جامعه ارزهای دیجیتال را به همراه داشته باشد. عدم حمایت و پذیرش بیت‌کوین SV احتمالاً به ادعاهای نادرست کریگ رایت در مورد مخترع بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو، مربوط می‌شود. (او بارها خود را مخترع بیت‌کوین معرفی کرده است و اعلام داشت که ساتوشی ناکاموتو است.)

جمع‌بندی

در میان هزاران پروژه ارزهای دیجیتالی که از بیت‌کوین منشعب شده‌اند، BCH یکی از پروژه‌هایی است که توانسته نسبتا با کد‌های منبع اصلی خود در ارتباط بماند. اگرچه ممکن است مانند بیت‌کوین شهرت و بدنامی را تجربه نکرده باشد، اما همچنان می‌توانید فروشگاه‌هایی پیدا کنید که BCH را به علت کارمزد کم و زمان تأیید سریع‌تر به عنوان راهی برای پرداخت می‌پذیرند.

با این حال، اندازه بلاک‌های بزرگ‌تر نیز نگرانی‌هایی را در مورد امنیت شبکه به همراه دارد و به این ترتیب، بیت‌کوین همچنان امن‌ترین شبکه بلاک‌چین محسوب می‌شود. همچنین، بیت‌کوین همچنان محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده است، به این معنی که BCH نقدینگی بازار و پذیرش کمتری نسبت به BTC دارد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.