آشنایی با کشور گرنادا و قوانین ارزهای دیجیتال

گرنادا یک کشور جزیره ای در هند غربی واقع در دریای کارائیب در منتهی علیه جنوبی رشته جزایر گرنادین ها است. گرنادا از جزیره گرنادا، دو جزیره کوچکتر، کاراریکو و پتیت مارتینیک و چندین جزیره کوچک که در شمال جزیره اصلی قرار دارند و بخشی از گرنادین ها تشکیل شده است. گرنادا در شمال غربی ترینیداد و توباگو، در شمال شرقی ونزوئلا و جنوب غربی سنت وینسنت و گرنادین ها واقع شده است. مساحت آن ۳۴۸.۵ کیلومتر مربع است و جمعیت آن حدود ۱۱۲,۵۲۳ نفر در ژوئیه ۲۰۲۰ می باشد. پایتخت آن سنت جورج است. گرنادا به دلیل تولید محصولات جوز هندی به جزیره ادویه نیز معروف است.


ارز دیجیتال چیست؟ تفاوت ارز دیجیتال با رمزارز و ارز مجازی


قبل از ورود اروپاییان به قاره آمریکا، در گرنادا ساکنان بومی آراواک و بعداً اقوام کاریب مستقر بودند. کریستوفر کلمب در سومین سفر خود به قاره آمریکا، گرنادا را در سال ۱۴۹۸ مشاهده کرد. به دنبال چندین تلاش ناموفق اروپایی ها برای استعمار این جزیره به دلیل مقاومت کاریب ها، استقرار و استعمار فرانسه در سال ۱۶۵۰ آغاز شد و تا قرن بعد ادامه داشت. در ۱۰ فوریه ۱۷۶۳، گرنادا با معاهده پاریس به بریتانیا واگذار شد. حکومت بریتانیا تا سال ۱۹۷۴ ادامه داشت (به استثنای دوره ای از حکومت فرانسه بین سالهای ۱۷۷۹ و ۱۷۸۳). از سال ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۲ گرنادا بخشی از فدراسیون هند غربی بود، یک فدراسیون کوتاه مدت شامل مستعمرات بریتانیایی واقع در هند غربی. در ۳ مارس ۱۹۶۷، گرنادا به عنوان یک کشور وابسته، استقلال کامل امور داخلی خود را به دست آورد.
استقلال در 7 فوریه 1974 تحت رهبری اریک گایری، که اولین نخست وزیر گرنادا، استقلال کامل به این کشور اعطا شد. کشور جدید به عضویت کشورهای همسود درآمد و ملکه الیزابت به رئیس دولت تبدیل شد. در مارس 1979، جنبش مارکسیست لنینیست جواهر نوین در یک کودتای بدون خونریزی دولت اریک گایری را سرنگون کرد و دولت انقلابی خلق (PRG) را به ریاست موریس بیشاپ به عنوان نخست وزیر تأسیس کرد. بعدها بیشاپ توسط اعضای ارتش انقلابی خلق دستگیر و اعدام شد و این امر باعث یک حمله به رهبری ایالات متحده در اکتبر 1983 شد. از آن زمان به بعد، این جزیره از نظر سیاسی بدون هیچ گونه قدرت عمده پایدار مانده است.

اقتصاد گرنادا

اقتصاد گرنادا یک اقتصاد مبتنی بر گردشگری، کوچک و آزاد است. طی دو دهه گذشته، اصلی ترین نیروی اقتصاد گرنادا از کشاورزی به سمت خدمات سوق پیدا کرده است و جهانگردی به عنوان اصلی ترین بخش درآمد ارزی شناخته می شود. محصولات اصلی صادراتی این کشور جوز هندی و ادویه جات است (گرنادا بعد از اندونزی دومین تولید کننده جوز هندی در جهان است). محصولات دیگر صادراتی شامل کاکائو، مرکبات، موز، میخک و دارچین هستند. صنایع تولیدی در گرنادا بیشتر در مقیاس کوچک فعالیت می کنند، از جمله تولید نوشیدنی ها و سایر مواد غذایی، منسوجات و مونتاژ قطعات الکترونیکی برای صادرات.
رشد اقتصادی در اواخر دهه ۱۹۹۰ به دنبال رشد کند و تعدیل امور مالی داخلی در سال های ابتدایی این دهه افزایش یافت. علی رغم سیاست های مالی انبساطی، بدهی عمومی در حدود ۵۰ درصد از تولید ناخالص داخلی متوسط باقی مانده است زیرا کسری ها تا حدی از طریق بودجه های خصوصی تأمین می شود. از سال ۲۰۰۱، رشد اقتصادی به سبب شوک های نامطلوبی مانند کاهش سرعت اقتصاد جهانی و بلایای طبیعی کاهش یافته است. برای مقابله با این شوک ها، در حالیکه دریافت های بخش خصوصی کاهش یافت، سیاست های مالی گسترش بیشتری یافت. در نتیجه، بدهی عمومی به شدت افزایش یافت و به نزدیک ۱۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۳ افزایش یافت. وقتی طوفان ایوان در سپتامبر ۲۰۰۴ کشور را تحت تاثیر قرار داد، اوضاع اقتصادی بدتر شد. پیشرفت در ثبات سیاست های مالی با کاهش درآمد دولت و تغییر اولویت سیاستگذاران به تسکین پس از طوفان، مختل شد.

اگرچه بازسازی با کمک قابل توجهی از جامعه بین المللی به سرعت پیش رفته است، اما فعالیت های گردشگری و کشاورزی همچنان ضعیف هستند و تقریباً محرک های رونق و بازسازی را خنثی می کنند. کشور هنوز با مشکل دشوار بازسازی و بهبود روبرو است، در حالی که بدهی عمومی ناپایدار است و دولت با شکاف های مالی زیادی روبرو است.

گرنادا صادر کننده چندین ادویه مختلف است، از جمله مهمترین یعنی جوز هندی، که رتبه اول صادرات این کشور را دارد و بر روی پرچم این کشور نقش بسته است. سایر صادرات عمده شامل موز، کاکائو، میوه و سبزیجات، پوشاک، شکلات و ماهی هستند.

جهانگردی ستون اصلی اقتصاد گرنادا است. گردشگری مرسوم در ساحل و ورزش های آبی بیشتر در منطقه جنوب غربی اطراف سنت جورج، فرودگاه و نوار ساحلی متمرکز شده است. اکوتوریسم در این کشور از اهمیت بیشتری برخوردار است. بیشتر مهمانخانه های کوچک دوستدار محیط زیست در کلیساهای سنت دیوید و سنت جان واقع شده اند. صنعت توریسم با ساخت اسکله بزرگ کشتی های گردشگری و گردشگاه ها به طرز چشمگیری در حال رونق است.

قوانین ارزهای دیجیتال در گرنادا

کشور گرنادا کماکان قانون ویژه ای در ارتباط با چگونگی فعالیت نهادهای رمزارز وضع نکرده است. کشور گرنادا برای شرکت در طرح آزمایشی صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی کارائیب شرقی اعلام آمادگی کرده است. این طرح همانطور که پیش از این نیز گفته شد، نحوه صدور رمزارزها و توکن های بهادار در منطقه شرق دریای کارائیب را به صورت جامع مورد بررسی قرار می دهد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.