تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال؛ نشانه‌های نزولی در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها

ادامه درگیری‌های نظامی میان روسیه و اوکراین، سرمایه‌گذاران را به‌سمت دارایی‌هایی مانند طلا سوق داده است که ارزششان در شرایط بحرانی‌ای مانند امروز، حفظ می‌شود. برخلاف انتظارات سرمایه‌گذاران بازار ارز دیجیتال، بیت کوین در این مدت نتوانسته است همسو با طلا رشد کند و همچنان از نظر عملکرد قیمتی همبستگی زیادی با بازار سهام آمریکا دارد.

لوید بلنکفین (Lloyd Blankfein)، مدیرعامل سابق بانک گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، گفته است اقدام دولت‌ها برای مسدودکردن حساب‌های بانکی مرتبط با کشورهای تحریم‌شده، جلوگیری از دسترسی آنها به ابزارهای پرداختی و تورم دلار آمریکا، همه نشانه‌های مثبتی برای بازار ارز دیجیتال هستند؛ اما نوسانات قیمت نشان می‌دهد که با کمبود عرضه نقدینگی مواجه هستیم.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال؛ نشانه‌های نزولی در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها
نقشه بازار ارزهای دیجیتال در arz.watch

آن‌طور که از داده‌های درون‌زنجیره‌ای پیداست، تعدادی از سرمایه‌گذاران احتمالاً از مدت‌ها قبل مشغول انباشت بیت کوین هستند. از آمارهای پلتفرم تحلیلی سانتیمنت هم می‌توان فهمید که صرافی‌های ارز دیجیتال در ۲۱ هفته از ۲۶ هفته گذشته با برداشت بیت کوین مواجه شده‌اند؛ یعنی سرمایه‌گذاران دارایی خود را برای نگهداری بلندمدت از بازار صرافی‌ها خارج کرده‌اند.

با این اوصاف آیا بیت کوین می‌تواند بار دیگر خود را به بالای ۴۰٬۰۰۰ دلار برساند؟ برای پاسخ به این سؤال باید نگاهی به نمودار قیمت بیت کوین بیندازیم. علاوه بر این، شرایط قیمتی ۹ ارز دیجیتال دیگر را هم بررسی و سطوح مقاومت و حمایت کلیدی آنها را مشخص خواهیم کرد.

بیت کوین (BTC)

بیت کوین در طول چند هفته گذشته مشغول تشکیل یک حمایت جدید بوده است. قیمت اکنون در یک کانال صعودی گرفتار شده است که خریداران در کف و فروشندگان در سقف آن فعال می‌شوند.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال؛ نشانه‌های نزولی در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

میانگین‌های متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی) و ساده ۵۰ روزه (خط قرمز) در آستانه تشکیل یک تقاطع نزولی هستند و شاخص قدرت نسبی (RSI) در نزدیکی سطح ۴۵ قرار دارد که نشان‌دهنده برتری نسبی فروشندگان است. اگر حمایت ۳۷٬۰۰۰ دلاری از دست برود، ممکن است قیمت تا کف کانال صعودی روی نمودار در نزدیکی ۳۵٬۰۰۰ دلار سقوط کند.

بازگشت قیمت از این سطح به‌معنای خرید بیشتر معامله‌گران در کف‌های قیمتی است. پس از آن خریداران می‌توانند قیمت را به بالای میانگین‌های متحرک هدایت کنند و اگر موفق به انجام این کار شوند، راه برای جهش بیت کوین تا سقف این کانال صعودی در ۴۷٬۵۰۰ دلار هموار خواهد شد.

معامله‌گران بیت کوین در ادامه باید مراقب شکسته‌شدن سقف یا کف این کانال باشند، چراکه هر کدام از این دو اتفاق می‌تواند با شکل‌گیری یک جریان معاملاتی قدرتمند همراه باشد.

اتریوم (ETH)

کندل قیمت اتریوم دو روز پیش به زیر حمایت الگوی مثلث متقارن درون نمودار سقوط کرد و این یعنی وضعیت این الگوی تداومی تا به اینجای کار به‌نفع فروشندگان بوده است.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال؛ نشانه‌های نزولی در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها
نمودار قیمت اتریوم (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

آن‌طور که پیداست، خریداران با رسیدن قیمت به این کف مقطعی فعال‌تر شده‌اند و تلاش می‌کنند مجدداً اتریوم را به داخل کانال هدایت کنند. موفقیت آنها در انجام این کار به این معنی است که سقوط قیمت به زیر حمایت مثلث متقارن روی نمودار یک تله خرسی بوده است. عبور و بسته‌شدن کندل قیمت بالای میانگین‌های متحرک، اتریوم را با مقاومت روانی ۳٬۰۰۰ دلاری مواجه می‌کند و پس از آن نوبت به مقاومت سقف الگوی مثلث متقارن می‌رسد.

از طرفی، اگر قیمت از سطوح فعلی سقوط کند و به زیر ۲٬۴۹۱ دلار برسد، باید منتظر ریزش اتریوم تا ناحیه حمایتی بین ۲٬۳۰۰ تا ۲٬۱۵۹ دلار باشیم. خریداران چاره‌ای جز دفاع از این حمایت نخواهند داشت؛ چراکه شکسته‌شدن آن باعث تشدید فشار فروش و طولانی‌ترشدن روند نزولی خواهد شد. در این صورت حمایت بعدی قیمت در ۱٬۷۰۰ دلار خواهد بود.

بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین در تاریخ ۴ مارس (۱۳ اسفند) به زیر سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۳۸۷ دلار سقوط کرد. خریداران در روزهای بعد تلاش می‌کردند قیمت را به بالای این سطح بازگردانند؛ اما موفق به انجام این کار نشدند.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال؛ نشانه‌های نزولی در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها
نمودار قیمت بایننس کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

اگر بایننس کوین در ادامه زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه باقی بماند، ممکن است قیمت تا حمایت ۳۵۰ دلاری پایین بیاید. این سطح از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چراکه اگر حمایت آن از دست برود، باید منتظر سقوط بایننس کوین تا ناحیه حمایتی بین ۳۳۰ و ۳۲۰ دلار باشیم.

از طرفی، عبور و بسته‌شدن کندل قیمت بالای میانگین‌های متحرک، می‌تواند بایننس کوین را تا ۴۲۵ دلار و سپس ۴۴۵ دلار بالا بکشد. فروشندگان به‌احتمال زیاد در این سطح فعال‌تر خواهند شد؛ اما اگر مقاومت آنها شکسته شود، ۵۰۰ دلار هدف بعدی قیمت است.

ریپل (XRP)

ریپل در این چند روز بارها پس از برخورد با حمایت میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۰.۷۲ دلار، مجدداً به‌سمت بالا بازگشته است. این موضوع نشان می‌دهد که خریداران در این مدت با تمام وجود از این سطح حمایت کرده‌اند. آنها اکنون در تلاش‌اند خود را به بالای خط روند نزولی روی نمودار برسانند.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال؛ نشانه‌های نزولی در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها
نمودار قیمت ریپل (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

اگر آنها در ادامه موفق به انجام این کار شوند، شتاب صعودی قیمت افزایش می‌یابد و ریپل این شانس را خواهد داشت که تا سطح ۰.۸۵ و سپس ۰.۹۱ دلار رشد کند. فروشندگان احتمالاً بین ۰.۹۱ تا ۱ دلار مانع از افزایش بیشتر قیمت خواهند شد، اما اگر خریداران پیروز میدان باشند، ریپل می‌تواند خود را به ناحیه مقاومتی بعدی بین ۱.۴۱ و ۱.۵۰ دلار برساند.

از طرفی، اگر در ادامه قیمت پس از برخورد با خط روند نزولی روی نمودار به‌سمت پایین بازگردد و به زیر ۰.۶۲ دلار سقوط کند، این چشم‌انداز صعودی هم باطل می‌شود و پس از آن احتمالاً باید منتظر سقوط قیمت تا ۰.۵۰ دلار باشیم.

لونا (LUNA)

قیمت لونا به‌تازگی پس از برخورد با مقاومت ۹۴ دلاری به‌سمت پایین بازگشته است و اکنون این احتمال وجود دارد که تا سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۷۴ دلار سقوط کند. در جریان جهش‌های قبلی لونا، خریداران در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه فعال‌تر بوده‌اند و به همین خاطر این سطح از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال؛ نشانه‌های نزولی در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها
نمودار قیمت لونا (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

اگر در ادامه قیمت از سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه به‌سمت بالا بازگردد، خریداران بار دیگر برای عبور از ۹۴ دلار تلاش خواهند کرد. علاوه بر این، شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و قرارگرفتن شاخص قدرت نسبی در ناحیه مثبت، نشان‌دهنده برتری خریداران است.

عبور از مقاومت ۹۴ دلاری می‌تواند لونا را مجدداً به رکورد ۱۰۳ دلاری قیمت برساند. ازسرگرفته‌شدن روند صعودی هم در گرو شکسته‌شدن رکورد تاریخی قبلی است.

از سوی دیگر، سقوط لونا به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه می‌تواند با ریزش قیمت تا حمایت ۷۰ دلاری همراه باشد. شکسته‌شدن این سطح هم مهر تأییدی بر برتری فروشندگان در بازار خواهد بود.

سولانا (SOL)

سولانا در تاریخ ۴ مارس (۱۳ اسفند) به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کرده بود؛ حرکتی که باعث شد قیمت روز گذشته تا نزدیکی حمایت کلیدی ۸۱ دلاری پایین بیاید. این سطح برای معامله‌گران سولانا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال؛ نشانه‌های نزولی در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها
نمودار قیمت سولانا (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

اگر قیمت در ادامه به زیر ۸۱ دلار سقوط کند و همان جا باقی بماند، شکل‌گیری الگوی مثلث نزولی در نمای ۱ روزه بازار سولانا کامل می‌شود. این حرکت به‌معنای شروع دوباره روند نزولی در بازار سولانا خواهد بود. پس از آن قیمت احتمالاً به ۶۶ دلار و سپس هدف الگو در ۴۰ دلار سقوط خواهد کرد.

شیب نزولی میانگین‌های متحرک و قرارگرفتن شاخص قدرت نسبی در ناحیه منفی به‌معنای برتری فروشندگان است. با این حال اگر در ادامه شرایط طوری پیش برود که سولانا بتواند خود را به بالای خط روند نزولی روی نمودار برساند، فروشندگان برتری خود را از دست خواهند داد. پس از آن خریداران این شانس را خواهند داشت که قیمت را تا هدف ۱۲۲ دلاری بالا بکشند.

کاردانو (ADA)

کاردانو به‌تازگی پس از برخورد با حمایت ۸۲ دلاری به‌سمت بالا بازگشته است، اما خریداران هنوز موفق به عبور از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۰.۹۲ دلار نشده‌‌اند.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال؛ نشانه‌های نزولی در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها
نمودار قیمت کاردانو (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

شیب نزولی میانگین‌های متحرک و قرارگرفتن شاخص قدرت نسبی در ناحیه منفی، به‌معنای تسلط فروشندگان بر بازار است. اگر قیمت در ادامه به زیر ۰.۸۲ دلار سقوط کند، باید منتظر سقوط کاردانو تا سطح ۰.۷۲ دلار باشیم. اگر این حمایت هم از دست برود، آن وقت ممکن است روند نزولی قیمت تا حمایت ۰.۶۸ دلاری گسترش پیدا کند.

از طرفی دیگر، با جهش قیمت از سطوح فعلی، خریداران بار دیگر این شانس را خواهند داشت که از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه عبور کنند. موفقیت آنها در انجام این کار، می‌تواند در ادامه با رشد کاردانو به مقاومت روانی ۱ دلاری همراه باشد. عبور از این سطح هم به‌عنوان اولین نشانه برای بازگشت خریداران در نظر گرفته خواهد شد.

اولنچ (AVAX)

قیمت اولنچ در تاریخ ۴ مارس (۱۳ اسفند) و هم‌زمان با سقوط سایر ارزهای دیجیتال به زیر میانگین‌های متحرک روی نمودار سقوط کرد. خریداران یک روز بعد برای بازگشت به بالای این سطوح اقدام کردند؛ اما این تلاش موفق نبود.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال؛ نشانه‌های نزولی در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها
نمودار قیمت اولنچ (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

افزایش فشار فروش در روز ۶ مارس (۱۵ اسفند) نیز ادامه پیدا کرد و قیمت تا نزدیکی حمایت ۱۶ دلاری پایین آمد. آن‌طور که پیداست قیمت اکنون بین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و حمایت ۱۶ دلاری گرفتار شده است.

اگر حمایت ۱۶ دلاری در ادامه شکسته شود، ممکن است قیمت تا کف ۲۴ فوریه (۵ اسفند) پایین بیاید. در ادامه نیز ممکن است تحت‌تأثیر شکسته‌شدن این حمایت، قیمت تا سطح ۱۰ دلار سقوط کند.

از سوی دیگر، اگر قیمت در ادامه از سطوح فعلی یا پس از برخورد با حمایت‌های ۱۶ و ۱۴ دلاری به‌سمت بالا بازگردد، خریداران برای عبور از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۱۹ دلار تلاش خواهند کرد. اگر آنها موفق به انجام این کار شوند، یعنی فروشندگان هم احتمالاً در حال ازدست‌دادن برتری خود در بازار هستند. پس از آن می‌توان منتظر جهش قیمت تا ۲۳ دلار بود.

دوج کوین (DOGE)

خریداران دوج کوین در تلاش‌اند از حمایت قدرتمند ۰.۱۲ دلاری حمایت کنند؛ اما ناتوانی قیمت در بازگشت از این سطح نشان می‌دهد که تقاضا برای خرید حتی در سطوح پایین هم کم است. همین موضوع خطر شکسته‌شدن این حمایت کلیدی را بیشتر می‌کند و اگر چنین اتفاقی بیفتد، احتمالاً باید منتظر سقوط دوج کوین تا ۰.۱۰ دلار باشیم.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال؛ نشانه‌های نزولی در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها
نمودار قیمت دوج کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

شیب هر دو میانگین متحرک نزولی است و شاخص قدرت نسبی در ناحیه منفی به سر می‌برد که نشان می‌دهد احتمالاً نوسان بعدی قیمت نزولی خواهد بود. با این حال خریداران هم از ناحیه حمایتی بین ۰.۱۲ و ۰.۱۰ دلار با قدرت دفاع خواهند کرد.

اگر قیمت پس از برخورد با این ناحیه به‌سمت بالا بازگردد، خریداران بار دیگر برای عبور از میانگین‌های متحرک روی نمودار تلاش خواهند کرد. عبور و بسته‌شدن کندل قیمت بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۰.۱۴ دلار، می‌تواند اولین نشانه برای پایان روند نزولی دوج کوین باشد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.