سقوط شدید تعداد کاربران و ارزش سرمایه‌ برنامه‌های شبکه سولانا؛ کار رقیب اتریوم تمام شده است؟

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که اخیراً تعداد کاربران برنامه‌های غیرمتمرکز و ارزش سرمایه قفل‌شده در شبکه سولانا، به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است. با این حال همچنان نشانه‌های امیدوارکننده‌ای برای سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال وجود دارد.

به گزارش کوین تلگراف، ارزهای دیجیتال نتوانستند سال ۲۰۲۲ را به‌خوبی آغاز کنند و تا به امروز، ارزش کل بازار آنها با کاهشی ۲۱ درصدی به ۱.۷۷ تریلیون دلار رسیده است. در این میان، اصلاح سولانا آن‌چنان بد بوده‌ که این ارز دیجیتال از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون ۴۸.۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

سقوط شدید تعداد کاربران و سرمایه‌گذاری در برنامه‌های سولانا؛ کار رقیب اتریوم تمام شده است؟
روند قیمت سولانا (نمودار آبی) در مقایسه با قیمت اتریوم (نمودار نارنجی‌)، اولنچ (نمودار بنفش) و بایننس کوین (نمودار زرد).

ارزش کل سرمایه قفل‌شده در شبکه سولانا ۳۵ میلیون دلار است و ارزش توکن‌های سهام‌گذاری‌شده آن بیشتر از سایر ارزهای دیجیتال است. این مقدار سرمایه قفل‌شده ۷۴ درصد از توکن‌های در گردش سولانا را تشکیل می‌دهد. ضعف عملکرد این ارز دیجیتال می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد؛ اما یکی از دلایل آن چهار حادثه‌ای است که در اواخر سال ۲۰۲۱ و اوایل ۲۰۲۲ برای رخ داد.

آخرین حادثه‌ای که شبکه این ارز دیجیتال با آن مواجه شد، یک حمله بندآوری خدمات یا دیداس (DDoS) بود که در ۷ ژانویه (۱۷ دی) رخ داد. این حمله باعث شد سولانا لبز (Solana Labs)، شرکت توسعه‌دهنده این ارز دیجیتال، کد سولانا را به‌روز کند تا بتواند از این پس از چنین حملاتی جلوگیری کند.

با این حال، سرمایه‌گذاران بیشتر نگران تمرکزگرایی هستند که هزینه‌های ناشی از تبدیل‌شدن به یکی از اعتبارسنج‌های شبکه دلیل اصلی آن است. برای اینکه اعتبارسنج‌های شبکه سولانا بتوانند در ۴۰۰ میلی‌ثانیه تراکنش‌های یک بلاک کامل را تأیید کنند، به سخت‌افزاری نیاز دارند که یک پردازنده ۱۲ هسته‌ای و ۲.۸ گیگاهرتزی، یک حافظه ۲۵۶ گیگابایتی، حافظه اس‌اس‌دی (SSD) ۱ ترابایتی و اینترنت پرسرعت داشته باشد. گفتنی است در حال حاضر بلاک تایم (Block Time) یا زمان لازم برای ایجاد هر بلاک در شبکه سولانا ۴۰۰ میلی‌ثانیه یا ۰.۴ ثانیه است.

یکی از فعالان بازار ارزهای دیجیتال با نام مستعار اولترا ایکس‌بی‌تی (UltraXBT.eth) در توییتر به ساختار‌ متمرکز شبکه سولانا انتقاد کرده است.

او گفته‌ است:

سولانا به‌عنوان یک شرکت متمرکز و هماهنگ با دولت خوب عمل می‌کند؛ اما من ترجیح می‌دهم از ارزهای دیجیتال و بلاک چین‌های واقعی استفاده کنم.

استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز سولانا کاهش یافته است

بعد از اینکه ارزش کل سرمایه قفل‌شده در شبکه سولانا در اوایل ماه نوامبر ۲۰۲۱ (آبان) به ۱۵ میلیارد دلار رسید، برنامه‌های غیرمتمرکز اصلی فعال این شبکه ضعف‌هایی از خود به نمایش گذاشتند.

سقوط شدید تعداد کاربران و سرمایه‌گذاری در برنامه‌های سولانا؛ کار رقیب اتریوم تمام شده است؟
روند تغییرات ارزش کل سرمایه قفل‌شده در شبکه سولانا.

در نمودار بالا می‌توانید مشاهده کنید که ارزش سپرده‌های مرتبط با برنامه‌های غیرمتمرکز فعال در شبکه سولانا در عرض سه ماه ۵۰ درصد کاهش یافته‌‌ و نمودار آن اکنون به پایین‌ترین سطح خود از ۸ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۷ شهریور) رسیده‌ است. برای مقایسه، می‌توان به فانتوم (Fantom) اشاره کرد که ارزش کل سرمایه قفل‌شده آن طی سه ماه دو برابر شده‌ و به ۹.۵ میلیارد دلار رسیده‌ است. ارزش کل سرمایه قفل‌شده شبکه ترا (Terra)، یکی دیگر از رقبای سولانا، هم ۸۷ درصد رشد کرده‌ و به ۲۳.۲ میلیارد دلار رسیده‌ است.

با این حال، یکی از خبرهای خوبی که در ۲۱ فوریه (۲ اسفند) از شبکه سولانا منتشر شد، همکاری سولانا ونچرز (Solana Ventures)، بخش سرمایه‌گذاری سولانا لبز، با بخش آمریکایی صرافی اف‌تی‌اکس (FTX) و شرکت لایت‌اسپید ونچر (Lightspeed Venture) برای راه‌اندازی یک بازی مبتنی بر بلاک چین جدید بود. شایان ذکر است که این شرکت‌ها در ۵ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۴ آبان) اعلام کردند که یک صندوق ۱۰۰ میلیون دلاری را به این بخش اختصاص خواهند داد.

برای اینکه مطمئن شویم کاهش ارزش کل سرمایه قفل‌شده شبکه سولانا نگران‌کننده است یا نه، باید شاخص‌های مربوط به استفاده از برنامه غیرمتمرکز این شبکه را بررسی کنیم. از آنجا که برخی از برنامه‌های غیرمتمرکز در حوزه امور مالی فعال نیستند، ارزش توکن‌های سپرده‌گذاری‌شده برای آنها اهمیت چندانی ندارد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.