تعداد خریداران ماهانه NFTها برای اولین بار در سه ماه‌ گذشته به زیر ۸۰۰ هزار نفر رسید

بازارهای خرید و فروش توکن‌ غیرمثلی (NFT)، ماه فوریه (بهمن ماه) را در حالی پشت‌ سر گذاشتند که کاهشی قابل‌توجه در حجم فروش آنها نسبت‌ به ماه‌های گذشته مشاهده می‌شود. در این ماه تنها ۷۹۶,۰۰۹ خریدار NFT، توانستند ۲.۶ میلیارد دلار NFT بخرند.

به گزارش کوین تلگراف، تعداد خریداران منحصر‌به‌فرد NFTها در این ماه برای اولین بار از اکتبر (مهرماه) تاکنون به زیر ۸۰۰,۰۰۰ نفر رسید. حجم جستجوی توکن‌های غیرمثلی نیز به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته‌است.

بر این اساس در ماه فوریه (بهمن ماه) خریداران NFTها در بازارهای ثانویه ۱۲ درصد کمتر از ماه ژانویه (دی‌ماه) بوده‌اند و میزان فروش آن‌ها نیز با کاهشی ۴۰ درصدی به ۲.۶ میلیارد دلار رسیده است.

با این‌حال ذکر این نکته ضروری است که در ماه ژانویه (دی‌ماه) این بازارها خرید و فروش‌های هنگفتی را ثبت کردند و ممکن است کاهش حجم خریدها در این ماه صرفاً یک اصلاح طبیعی باشد. ماه ژانویه (دی‌ماه) با ۹۰۴,۱۳۵ خریدار رکوردی منحصربه‌فرد ثبت کرد. بازار اوپن سی (OpenSea) نیز در ماه ژانویه (دی‌ماه) با ۵ میلیارد دلار فروش رکورد خود را شکست، هرچند در ماه گذشته این مقدار به حدود ۳ میلیارد دلار کاهش یافت.

همچنین بخوانید: سقوط ۳۰ درصدی تعداد کاربران بزرگترین بازار NFT جهان؛ رونق بازار توکن‌های غیرمثلی به پایان رسیده است؟

نکته قابل‌توجه آن است که با نگاهی به گوگل ترندز (Google Trends) درمی‌یابیم که حجم جستجوی جهانی برای کلمه کلیدی «NFTs» هم به میزان قابل‌توجهی یعنی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد نسبت به اواخر ژانویه (دی‌ماه) کاهش یافته‌است.

بیشترین علاقه به NFTها در ایالات متحده مشاهده شده و علی‌رغم اینکه غول مخابراتی کشور ژاپن، راکوتن (Rakuten) در اواخر ماه گذشته بازاری برای خرید و فروش NFTها ایجاد کرد، مردم این کشور از بین ۶۱ کشور مورد بررسی کمترین علاقه را به NFTها نشان داده‌اند.

اندرو استاینولد (Andrew Steinwold)، از طرفداران NFTها و شریک مدیریتی صندوق سرمایه‌گذاری ان‌اف‌تی اسفرمیون (NFT Sfermion)، کاهش حجم‌فروش فعلی را به وضعیت بازار در سال ۲۰۱۷/۲۰۱۸ (۱۳۹۵/۱۳۹۶) تشبیه کرد که در آن‌ سال‌ها نیز بازاری صعودی و سپس سقوطی متعاقب آن را شاهد بودیم. پاسخ این سؤال که آیا این نرخ علاقه‌مندی بار دیگر افزایش خواهد یافت یا نه، در اینجا تعیین‌کننده خواهد بود.

استاینولد در این‌باره افزود:

حجم جستجوی لغت NFT در سراسر جهان از نقطه اوج خود، سقوط کرد. این امر مرا به یاد بازار گاوی ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۵) و بازار نزولی ۲۰۱۸ (۱۳۹۶) می‌اندازد. این روند کاهش سطح توجه، کی دوباره صعودی خواهد شد؟ یا همین‌گونه کاهشی خواهد ماند؟

تصویر
روند جستجوی واژه NFT در گوگل‌ترندز که بیانگر میزان توجه مردم است

هرچند بازار اوپن‌سی در ماه گذشته قربانی یک هک ۱.۷ میلیون دلاری شد، نمی‌توان این مسئله یا مسائل مشخص دیگری را به‌عنوان دلیل کاهش علاقه عمومی به NFTها قلمداد کرد.

درگیری روسیه و اوکراین نیز ممکن است تمرکز را از روی NFTها به ارزهای دیجیتال منتقل کرده باشد؛ زیرا به‌نظر می‌رسد توجهات جهانی بیشتر به کاربردهایی چون پرداخت‌های دیجیتال، جمع‌آوری کمک‌های مالی و ذخیره ارزش در زمان‌های نامشخص متمرکز شده است.

وضعیت در ماه فعلی

در شبانه‌روز گذشته از ۱۲ بلاک چینی که از NFTها پشتیبانی می‌کنند، ۱۰ مورد از آن‌ها با کاهش حجم فروش مواجه شدند. اتریوم (Ethereum) ۴.۲ درصد و سولانا (Solana) نیز ۱۱ درصد در ۲۴ ساعت اخیر کاهش قیمت داشته‌اند. اما بیشترین کاهش را اولنچ (Avalanche) با ۲۷.۷۹ درصد و پانینی (Panini) با ۳۶.۲ درصد به خود اختصاص داده‌اند. فلو (Flow) و آربیتروم (Arbitrum) که به‌ترتیب در شبانه‌روز گذشته ۲۰.۸۹ درصد و ۵۳۹ درصد رشد داشته‌اند، تنها شبکه‌های سودده یک روز اخیر هستند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.