اوپن‌سی دسترسی کاربران ایرانی را مسدود کرد؛ چاره‌ای جز استفاده از پلتفرم‌های غیرمتمرکز نداریم

اوپن‌سی (OpenSea)، بزرگ‌ترین بازار توکن غیرمثلی (NFT) جهان، کاربرانی را که کشورهایشان در لیست تحریم‌های ایالات متحده است مسدود می‌کند. این اقدام اوپن‌سی اعتراضات فعالان این حوزه را در پی داشته است. پس از این اقدام، بحث‌های پیرامون تمرکززدایی از سر گرفته شد‌ه‌اند.

به گزارش کوین تلگراف، اوپن‌سی بازار NFT مستقر در ایالات متحده، فرایند قطع دسترسی کاربران ایرانی از این پلتفرم را آغاز کرده است. این اقدام خشم فعالان این حوزه را برانگیخته و بحث‌های تازه‌ای درباره تمرکززدایی از حوزه ارزها و دارایی‌های دیجیتال به راه افتاده است.

همچنین بخوانید: تخلفات بازارهای NFT‌ زیر ذره‌بین کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا

بامداد پنج‌شنبه، کاربران ایرانی اوپن‌سی در توییتر، خبر از غیرفعال یا حذف‌شدن اکانت‌های خود بدون هیچ هشدار قبلی دادند. بورنوسور (Bornosor) هنرمند ایرانی که در توییتر ۴,۷۰۰ نفر دنبال‌کننده دارد، در توییتی که به‌سرعت مورد توجه قرار گرفته و در عرض چند ساعت ۳۷۸ بار ریتوییت و بیش از ۱,۴۰۰ بار پسندیده شد، درباره وضع موجود ابراز ناامیدی کرد.

بورنوسور در این زمینه اظهار داشت:

از خواب بیدار شدم و متوجه شدم که حساب تجاری من در اوپن‌سی بدون اطلاع قبلی یا هیچ توضیحی غیرفعال/حذف شده است. گزارش‌های این‌چنینی از دیگر ایرانیان هنرمند و مجموعه‌دار به‌گوش می‌رسد. معلومه که چه خبره؟ آیا اوپن‌سی کاربران را بر اساس کشورشان مسدود می‌کند؟

یکی از سخنگویان اوپن‌سی گفته‌ است که آن‌ها حق مسدود‌سازی کاربران بر اساس تحریم‌ها را دارند.

در قسمت شرایط خدمات ما صراحتاً گفته‌شده که می‌توانیم کاربران تحریم‌شده یا کاربرانی را که در مناطق تحریم‌شده ساکن‌اند مسدود کنیم. ما به هیچ وجه به کاربران یا نهادهای تحریم‌شده و ساکنان کشورهای تحت تحریم اجازه استفاده از خدمات‌‌مان را نمی‌دهیم. اگر متوجه شویم کاربرانی هستند که خط‌مشی تحریم‌‌های ما را نقض می‌کنند، سریعاً برای مسدود‌کردن حساب‌های مرتبط با آنان اقدام می‌کنیم.

تحریم‌های فعلی ایالات متحده نشان می‌دهد که شرکت‌های آمریکایی مجوز ارائه کالا یا خدمات به هیچ کاربر ساکن در کشورهای تحریمی، از جمله ایران، کره‌شمالی، سوریه و به‌تازگی روسیه را ندارند. اوپن‌سی یک شرکت آمریکایی است که دفتر مرکزی آن در نیویورک قرار دارد.

اقدام اخیر اوپن‌سی باعث ازسرگیری بحث‌هایی پیرامون حد غیرمتمرکز بودن شرکت‌ها و سرویس‌دهندگان خدمات مبتنی بر بلاک چین شده است.

ساعاتی قبل گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر این‌که کیف‌ پول متامسک (MetaMask) نیز به بهانه این تحریم‌ها به سرکوب کاربرانش پرداخته است؛ اما چندی بعد مسئولان متامسک اعلام کردند که این مشکل مربوط به اشتباه یکی از ارائه‌دهندگان خدمات مرتبط با نودهای اتریوم بوده است. ظاهراً تحت‌تأثیر این اشتباه برای مدتی دسترسی برخی کاربران ونزوئلایی به متامسک مسدود شده بود.

حساب توییتری متامسک در این باره بیانیه‌ای منتشر کرد و افزود که کاربران تصادفاً از دسترسی به کیف‌پول متامسک خود منع شدند و در حال حاضر این مشکل رفع شده است. این اشتباه پس از آن رخ داد که شرکت توسعه خدمات بلاک چینی اینفیورا (Infura) به‌طور اتفاقی و به اشتباه دامنه‌ تحریم‌های خود را گسترش داد.

ارزهای دیجیتال و دارایی‌های دیجیتالی مثل NFTها همچنان تحت نظارت فزاینده دولت ایالات متحده قرار دارند. با افزایش شدت تحریم‌ها علیه روسیه، این نظارت‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

اوپن‌سی بزرگترین بازار NFT جهان است و از زمان آغاز به‌کار تاکنون میزبان‌ NFTهایی بوده است که در مجموع بیش‌از ۲۲ میلیارد دلار فروش رفته‌اند.

این نخستین باری نیست که صنعت ارزهای دیجیتال با پیچیدگی‌های حاصل از تحریم‌های بین‌المللی دست‌وپنجه نرم می‌کند. صرافی‌های ارزهای دیجیتال متعددی درگیر بحث مسدودسازی دارایی‌های دیجیتال مردم روسیه شده‌اند. البته بزرگترین صرافی جهان، بایننس، از مسدودسازی حساب‌های مردم روسیه خودداری کرده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.