داده‌های تازه: نهنگ‌های بیت کوین در حال فروش و سرمایه‌گذاران کوچک مشغول خرید هستند

آن‌طور که از آخرین آمارها پیداست، سرمایه‌گذاران ثروتمند بیت کوین اخیراً تمایل کمی به خرید واحدهای جدید نشان می‌دهند و این در حالی است که سرمایه‌گذاران خرد، پیوسته موجودی خود را بیشتر می‌کنند.

به گزارش یوتودی، قیمت بیت کوین در حال حاضر بیش از ۸ درصد پایین‌تر از اوج هفت روز اخیر خود، یعنی ۴۲٬۵۰۰ دلار است. با این حال، همان طور که داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهند، این موضوع مانع خوش‌بینی سرمایه‌گذاران خرد نشده است.

پلتفرم ای‌کوینومتریکس (Ecoinometrics) که داده‌های درون‌زنجیره‌ای مرتبط با ارزهای دیجیتال را ارائه می‌کند، در نمودارهای زیر الگوهای انباشت و فروش جامعه بیت کوین را به نمایش گذاشته است.

ای‌کوینومتریکس در توییتر گفته است:

نهنگ‌ها (خریداران ثروتمند) و ماهی‌های (معامله‌گران خرد) بیت کوین در دو دنیای متفاوت زندگی می‌کنند. ماهی‌های کوچک همچنان در حال انباشت هستند؛ اما نهنگ‌ها در حال فروش‌اند. بدون حضور نهنگ‌ها بعید است که بیت کوین قدرت کافی برای حفظ روند صعودی خود داشته باشد.

نمودار انباشت/ توزیع بیت کوین

مقایسه تغیرات موجودی بیت کوین معامله‌گران خرید (نمودار بالا) و نهنگ‌ها (نمودار پایین).در تصویر بالا، اولین نمودار نشان‌دهنده آدرس‌هایی است که حداکثر یک بیت کوین دارند. این سرمایه‌گذاران از اوایل سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۱، انباشت بیت کوین را آغاز کرده و درمجموع موجودی خود را حدود ۱۰ درصد افزایش داده‌اند.

از انتهای سال ۲۰۲۰، این سرمایه‌گذاران تنها یک بار انباشت بیت کوین را کنار گذاشتند و آن هم زمانی بود که بیت کوین در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان) در اوج قیمتی تاریخ خود، یعنی بیش از ۶۹٬۰۰۰ دلار قرار داشت.

در مقابل، بزرگترین نهنگ‌های بیت کوین که هرکدام بین ۱٬۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ واحد در اختیار دارند، چندان مشتاق انباشت این ارز دیجیتال نیستند. در ۳۰ روز گذشته، بزرگترین نهنگ‌های بیت کوین مشغول فروش دارایی‌های خود بوده‌اند.

آیا قیمت بیت کوین به کف رسیده است

نهنگ‌های برتر بیت کوین در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ و سه‌ماهه دوم و سوم سال ۲۰۲۱ مشغول انباشت واحدهای جدید بوده‌اند. در حال حاضر نیز موجودی خالص آنها تقریباً به‌اندازه رقم ۱۵ ماه پیش است.

علاوه بر این، شاخص درون‌زنجیره‌ای و مطمئن دیگری نشان می‌دهد که ممکن است بیت کوین در کف قیمتی خود قرار داشته باشد. این شاخص «سهم سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت از عرضه کل بیت کوین» را نشان می‌دهد که در حال حاضر بسیار کم است.

میزان عرضه بیت کوین که در اختیار هولدرهای کوتاه‌مدت است

میزان عرضه بیت کوین که در اختیار هولدرهای کوتاه‌مدت است.از این نمودار می‌توان چنین برداشت کرد که سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت به توزیع و فروش بیت کوین پایان داده‌اند. معمولاً این موارد یک سیگنال صعودی برای بیت کوین محسوب می‌شوند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.