بیت کوین در آستانه سقوط به زیر یک حمایت کلیدی؛ آیا ریزش زمان همه‌گیری کرونا تکرار می‌شود؟

تحلیلگران معتقدند قیمت بیت کوین در آستانه شکستن یک حمایت کلیدی است که عبور از آن می‌تواند با سقوطی شبیه به دوران همه‌گیری کرونا همراه باشد؛ ریزشی که البته بعد از آن بازار با جهشی بی‌سابقه همراه شد.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین روز گذشته یک‌بار دیگر به‌‌خاطر بی‌اعتمادی موجود در بازار به نزدیکی سطح ۳۸٬۰۰۰ دلار رسید.

نمودار یک‌ساعته قیمت بیت کوین به دلار.

بیت کوین پس از چند بار تلاش فروشندگان برای شکستن‌ محدوده حمایتی ۳۸٬۰۰۰ دلار، اکنون در سطح ۳۹٬۰۰۰ دلار در نوسان است.

قیمت بیت کوین روز جمعه با جهشی مختصر به بالای ۴۰٬۰۰۰ دلار رسیده بود، اما تحت‌تأثیر تحولات سیاسی موجود پس از چند دقیقه دوباره به روند قبلی خود بازگشت.

این «جهش‌های فریب‌دهنده» برای رسیدن‌ به سطوح بالاتر در این ماه اتفاق آشنایی برای فعالان بازار بود. بیت کوین در این مدت، هر بار بعد از شروع یک روند صعودی دوباره به جای قبلی خود بازگشته و در این چرخه‌ها موقعیت‌های شورت و لانگ موجود در بازار را با هم لیکویید کرده است.

با این حال، اگر نمودار بیت کوین را در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که قیمت این ارز دیجیتال ممکن است کاهش بیشتری هم داشته باشد.

وب‌سایت تحلیلی مَتریال اندیکیتورز (Material Indicators)، روز گذشته به دنبال‌کنندگان خود در توییتر گفت:

کندل‌های ۳ روزه بیت کوین به میانگین متحرک (MA) ۲۰۰ کندلی نزدیک شده‌اند. بعد از شیوع ویروس کرونا و سقوط بیت کوین تحت‌تأثیر آن، این اولین بار است که چنین اتفاقی می‌افتد. مطمئن شوید پول کافی دارید تا اگر چنین اتفاقی در نمای ۱ هفته‌ای بازار رخ داد، از فرصت خرید ایجادشده استفاده کنید. جهش بعد از سقوط می‌تواند زندگی شما را برای همیشه تغییر دهد.

میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای بیت کوین در حال حاضر کمی بالاتر از ۲۰٬۰۰۰ دلار است و همچنان به روند صعودی خود ادامه می‌دهد. این شاخص تاکنون به‌عنوان یک کف تاریخی محکم برای بیت کوین عمل کرده و هرگز شکسته نشده است.

نمودار هفتگی قیمت بیت کوین به دلار و میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای.

برای اینکه بیت کوین به این کف تاریخی برسد، باید ۵۰ درصد از قیمت فعلی و ۷۰ درصد از اوج تاریخی خود فاصله بگیرد. شایان ذکر است که بیت کوین هرگز چنین سقوطی را تجربه نکرده است.

به‌عنوان مثال، بعد از شیوع ویروس کرونا ارزش بیت کوین تنها طی چند روز ۶۰ درصد کاهش یافت. سپس قیمت وارد روندی صعودی شد که به همان اندازه قوی بود و آن را به اوج قیمتی جدیدی در همان سال رساند.

در هفته گذشته شاخص‌های «S&P500» و نزدک به‌ترتیب ۲.۹ و ۳.۵ درصد کاهش یافتند و هم‌بستگی بین آنها و بیت کوین همچنان ادامه دارد.

پیش از این، پنتوشی (Pentoshi)، معامله‌گر محبوب بازارهای مالی، صراحتاً عنوان کرده بود که به‌ نظر او در سال جاری ممکن است اتفاقی شبیه به سقوط تاریخی وال‌استریت در سال ۱۹۲۹ برای بازارهای مالی رخ دهد.

سرمایه‌گذاران بزرگ و کوچک همچنان بیت کوین می‌خرند

از طرفی دیگر، خرید نهنگ‌ها و رشد دارایی کیف پول سرمایه‌گذاران خرد، معامله‌گران بلندمدت را امیدوار کرده است.

تنها در روز جمعه ۳۰٬۰۰۰ بیت کوین (یک میلیارد دلار) از صرافی کوین بیس خارج شد و ذخایر صرافی‌ها نیز همانند ژوییه و سپتامبر ۲۰۲۱ (تیر و شهریور) کاهش یافته است. شایان ذکر است که در سال ۲۰۲۱ و درست کمی بعد از کاهش ذخایر صرافی‌ها قیمت بیت کوین به‌شدت افزایش یافت.

لکس موسکوفسکی (Lex Moskovski)، مدیرعامل شرکت موسکوفسکی کپیتال (Moskovski Capital)، با استناد به داده‌های شرکت تحلیلی گلسنود (Glassnode)، تغییرات موجودی کیف پول‌های بیت کوین را بررسی کرده است.

او در این باره گفته است:

کیف پول‌هایی که بین ۱۰ تا ۱۰۰ بیت کوین دارند، شدیداً در حال انباشت هستند و موجودی آنها همچنان افزایش پیدا می‌کند. اینها همان افرادی هستند که وقتی قیمت بیت کوین داشت از ۱۰٬۰۰۰ دلار به ۵۰٬۰۰۰ دلار رسید، بیت کوین‌های خود را می‌فروختند.

 

او با انتشار نمودار زیر نشان داده که سهم سرمایه‌گذاران سازمانی از عرضه بیت کوین به بیشترین میزان خود در یک سال گذشته رسیده است. فرض بر این است که هر شخص مالک یک یا چند مورد از این آدرس‌هاست.

سهم سرمایه‌گذاران نهادی از عرضه بیت کوین؛ این سرمایه‌گذاران بین ۱۰ تا ۱۰۰ واحد بیت کوین دارند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.