ارزش بیت‌کوین در پی فرمان اجرایی بایدن افزایش یافت، آیا دلار دیجیتال ایجاد می‌شود؟

به گزارش یورو نیوز، ارزش بیت‌کوین در پی صدور فرمان اجرایی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر بررسی مسائل مربوط به رمز ارزها از جمله سود و زیان ایجاد یک دلار دیجیتال توسط بانک مرکزی این کشور افزایش یافت و یک روز بعد سقوط کرد.

آقای بایدن در فرمان اجرایی خود که روز چهارشنبه ۹ مارس صادر شده، به وزارت خزانه‌داری و برخی از نهادهای آمریکایی دستور داد تا تأثیر رمز ارزها را بر ثبات مالی و امنیت ملی این کشور بررسی کنند.

فرمان رئیس جمهور آمریکا در مورد بررسی خطرهای رمز ارزها در حالی صادر شده است که قانون‌گذاران و مقام‌های دولتی این کشور به‌طور فزاینده‌ای ابراز نگرانی می‌کنند که روسیه ممکن است از رمز ارزها برای جلوگیری از تأثیر تحریم‌های اعمال شده بر بانک‌ها، الیگارش‌ها و صنعت نفت خود به دلیل حمله نظامی به اوکراین استفاده کند.

الیزابت وارن، مارک وارنر و جک رید، سه سناتور دموکرات هفته گذشته از مسئولان وزارت خزانه‌داری آمریکا درخواست کرده بودند تا در مورد چگونگی مقابله این وزارتخانه با استفاده احتمالی روسیه از رمز ارزها برای فرار از تحریم‌های اعمال شده توضیحاتی دهند.

دولت بایدن بر این نظر است که روسیه نمی‌تواند با روی آوردن به ارزهای دیجیتال ضررهای از دست دادن کسب و کار با آمریکا و اروپا را جبران کند.

شرکت «کوین‌بیس»، بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال در آمریکا هم اعلام کرد که این شرکت اخیراً شاهد افزایش فعالیت‌های فرار از تحریم‌ها نبوده است.

با وجود این برخی از کارشناسان بر این نظرند که فرمان روز چهارشنبه بایدن نشان از اهمیت رمز ارزها و خطرات بالقوه آن برای نظام مالی آمریکا دارد.

دالیپ سینگ، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور اقتصادی در گفتگو با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» با بیان اینکه رمز ارزها و دارایی‌های دیجیتال روی چگونگی دسترسی شهروندان به خدمات بانکی و امنیت دارایی آن‌ها تأثیر خواهد گذاشت، گفت که این موضوع روی برتری دلار در اقتصاد جهانی هم تاثیر می‌گذارد.

برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که برخی از کشورها از جمله چین روند ایجاد ارز دیجیتال مستقل خود را آغاز کرده‌اند، موضوعی که می‌تواند به کاهش ارزش دلار آمریکا بیانجامد.

از همین رو برایان دیس و جیک سالیوان، مشاوران ارشد اقتصادی و امنیت ملی بایدن روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ مشترکی اعلام کردند که فرمان ریاست جمهوری آمریکا می‌تواند به موقعیت این کشور برای ایفای نقش پیشرو در مدیریت دارایی‌های دیجیتال در داخل و خارج از کشور کمک کند.

بر اساس اعلام دولت آمریکا حدود ۱۶ درصد از بزرگسالان این کشور (۴۰ میلیون نفر) در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهند که ۴۳ درصد از مردان ۱۸ تا ۲۹ ساله پول‌های خود را به ارزهای دیجیتال تبدیل کرده‌اند.

در هر حال گزارش‌ها حکایت از آن دارد که در پی صدور فرمان رئیس جمهور آمریکا، بهای بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال افزایش یافت.

بر اساس گزارش Coindesk، ارزش بیت‌کوین با ۹.۸ درصد افزایش به ۴۲ هزار و ۲۱۱ دلار رسید. ارزش سهام در صرافی ارزهای دیجیتال کوین‌بیس هم ۹.۳ درصد و کارگزاری آنلاین «رابین‌هود مارکتس» ۴.۵ درصد افزایش یافت.

«رایوت بلاکچین» که بر استخراج ارزهای دیجیتال متمرکز است، ۱۱.۵ درصد رشد کرد. همچنین پلتفرم‌های پرداخت دیجیتال نیز رشد کردند. پی‌پل ۴.۹ درصد و بلاک ۱۰.۵۵ درصد افزایش یافت.

از همین رو دالیپ سینگ، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور اقتصادی بر این نظر است که «رشد بازار رمز ارزها انفجاری بوده است.»

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.