پوتین به‌دنبال منع سرمایه‌گذاران خارجی برای برداشت پول از این کشور است

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، به‌تازگی دستور داده‌ است از برداشت مبالغ بالای ۱۰٬۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاران خارجی این کشور جلوگیری شود. نخست‌وزیر روسیه گفته است این ممنوعیت به سرمایه‌گذاران خارجی فرصت می‌دهد تا قبل از فروش دارایی‌های خود در روسیه، تصمیمی سنجیده‌تر بگیرند.

به گزارش کوین دسک، گزارش‌ها حاکی از آن است که پوتین به‌تازگی فرمانی را امضا کرده است که سرمایه‌گذاران خارجی فعال در روسیه را موقتاً از فروش دارایی‌ها و خارج‌کردن وجوه بیش از ۱۰٬۰۰۰ دلار خود از این کشور منع می‌کند.

میخائیل میشوستین (Mikhail Mishustin)، نخست‌وزیر روسیه، روز سه‌شنبه در یک نشست دولتی این ممنوعیت را اعلام کرد.

هدف چنین اقدامی متوقف‌کردن فرار سرمایه از این کشور است. روسیه پس از حمله به اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند)، با تحریم‌های اقتصادی شدیدی از سوی آمریکا و اروپا مواجه شده است. فهرست روبه‌رشدی از شرکت‌های غربی، از جمله بریتیش پترولیوم (BP) و شل (Shell)، نیز برنامه‌های خود را برای توقف سرمایه‌گذاری در روسیه به‌دلیل تهاجم نظامی به اوکراین اعلام کرده‌اند.

میشوستین گفته است این ممنوعیت به سرمایه‌گذاران خارجی فرصت می‌دهد قبل از فروش دارایی‌های خود در روسیه، تصمیمی سنجیده‌تر بگیرند.

خبرگزاری رویترز به نقل از میشوستین گفت:

در شرایط تحریم کنونی، کارآفرینان خارجی مجبور هستند در مقابل عوامل اقتصادی، تحت‌ فشارهای سیاسی تصمیم‌گیری کنند.

علاوه بر این ممنوعیت، دولت روسیه از روز دوشنبه برای جلوگیری از کارگزاری‌ها نسبت به فروش اوراق بهادار اشخاص خارجی در بورس مسکو، اقدام کرده است.

روبل روسیه روز دوشنبه نزدیک به ۳۰ درصد سقوط کرد و ارزش آن به کمتر از یک سنت آمریکا (۰.۰۱ دلار) رسید. تضعیف روبل می‌تواند سریعاً به تورم در روسیه منجر شود و فشار اقتصادی تحریم‌ها بر سیستم مالی این کشور و همچنین مردم آن را تشدید کند.

در حالی که روس‌ها تلاش می‌کنند روبل‌های در حال سقوط خود را به واحدهای پولی دیگر تبدیل کنند، حجم معاملات بیت کوین در بازارهای منتهی به روبل، به بالاترین حد خود در ۹ ماه گذشته رسیده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.