ارز دیجیتال secret network (سکرت نتورک) چیست؟

مقدمه

تکنولوژی بلاکچین مزایای متعددی مثل شفافیت و دسترسی بالا را به کاربران ارائه می‌کند که شبکه‌های مرکزی کنونی قادر به ارائه آن نیستند. اما برخی از داده‌های خصوصی نباید برای عموم به اشتراک گذاشته شوند. به عنوان مثال، آیا کسی هست که بخواهد از شبکه‌ای استفاده کند که جزئیات مالی و اطلاعات هویتی‌اش را برای همگان به نمایش بگذارد؟ این مشکلی است که ارز دیجیتال سکرت نتورک (secret network) سعی دارد آن را حل کند.

ارز دیجیتال secret network با ارائه قراردادهای هوشمندی که روی بلاکچین اجرا می‌شوند و پردازش آنها در محیط‌های اجرایی قابل‌اعتمادی که حتی داده‌های آن را از خود نودها نیز مخفی می‌کند، قصد دارد مزایا و شفافیت بلاکچین را با سطح امنیتی و حریم خصوصی موجود در سرویس‌های وب، ارائه دهد.

در ادامه قصد داریم به بررسی کامل ارز دیجیتال سکرت نتورک و توکن اس سی ار تی (SCRT) بپردازیم و پیرامون پروژه این کوین و آینده قیمت توکن SCRT صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال سکرت نتورک چیست ؟

ارز دیجیتال سکرت نتورک بلاکچینی دارد که به طور اختصاصی برای حفظ حریم خصوصی اطلاعات کاربران به وجود آمده است. secret network با پشتیبانی از ورودی، خروجی و قواعد قرارداد هوشمند، قراردادهای هوشمند قابل برنامه‌نویسی‌ای را ارائه می‌کند که می‌تواند از اطلاعات کاربر محافظت کند. اگر کوین‌هایی مثل Monero یا Zcash، نسخه‌های امن‌شده و مبتنی بر حریم شخصی بیت کوین هستند، ارز دیجیتال سکرت نتورک هم مانند نسخه متحول‌شده‌ای از اتریوم است که با پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، در عین حفظ امنیت و حریم شخصی داده‌ها، از ایده ساخت اتریوم استفاده کرده است.

ارز دیجیتال secret network به دست استارتاپ Enigma ساخته شده است. این استارتاپ مفهوم پروتکل‌های غیرمتمرکز برای قراردادهای هوشمند مخفی را توسعه داده است. Enigma در عرضه اولیه عمومی(IPO) خود در سال 2017 توانست 45 میلیون دلار سرمایه جذب کند، ولی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا (SEC) در سال 2020 جلوی فعالیت این شرکت را گرفت و Enigma هم مجبور به سازش با سازمان SEC شد.

ارز دیجیتال سکرت نتورک

سرانجام جامعه هواداران و فعالان Enigma تصمیم گرفتند این چشم‌انداز و ایده را به عنوان یک پروژه مستقل و غیرمتمرکز ادامه دهند و این باعث تولد ارز دیجیتال secret network شد. دارندگان توکن ENG مبتنی بر اتریوم Enigma هم با نسبت 1:1 توانستند توکن خود را با توکن SCRT تعویض کنند. توکن اس سی ار تی، توکن بومی سکرت نتورک است که برای حاکمیت و پرداخت کارمزدهای داخل شبکه به کار می‌رود. Enigma هم به عنوان یکی از اصلی‌ترین اجزای جامعۀ حامیان توسعه و پیشرفت ارز دیجیتال secret network باقی ماند.

ارز دیجیتال Secret network چگونه کار می‌کند؟

ارز دیجیتال سکرت نتورک یک بلاکچین layer-1 است و حاکمیت شبکه مختص به خودش را دارد که بر مبنای چارچوب Cosmos/Tendermint توسعه داده شده است. این بلاکچین روی شبکه‌ای از نودهای توزیع‌شده سوار است که پردازش قراردادهای هوشمند secret network را بر عهده دارد. البته این نودها از محیط اجرایی قابل اعتماد (TEE) که همانند یک جعبه سیاه است، استفاده می‌کنند تا نودها نتوانند از محتوای داده‌ها با خبر شوند.

ارز دیجیتال Secret network

نحوه کار این بلاکچین همانند نحوه کار یک گوشی هوشمند برای پردازش داده‌های حساسی مثل اثر انگشت است ولی به جای TEE در یک گوشی هوشمند، در اینجا یک نود بلاکچین وجود دارد. شبکه سکرت نتورک قراردادهای هوشمند خود را «قراردادهای سری» نامیده است؛ زیرا طراحی آن به شکلی است که حریم خصوصی داده‌ها حفظ می‌شود. نودها برای مشارکت در فعالیت شبکه باید توکن SCRT را استیک کنند. البته در کنار آن، توکن سی اس ار تی برای پرداخت کارمزدها و انتقال ارزش هم به کار می‌رود.

ویژگی منحصربه‌فرد سکرت نتورک چیست؟

بلاکچین‌ها ویژگی‌ها و قابلیت‌های جذابی مثل غیر قابل تغییر بودن و شفافیت داده‌ها دارند، ولی این گونه شفافیت، داده‌هایی که می‌توان به صورت کاملاً امن در بلاکچین‌ها پردازش کرد را محدود می‌کند؛ از جمله داده‌های محرمانه‌ای که افراد یا کمپانی‌ها تمایلی ندارند که هر کسی بتواند آنها را ببیند.

ارز دیجیتال secret network قصد دارد این اشکال را با ارائه لایه حفاظتی جدیدی برای حفظ حریم شخصی رفع کند و در عین حال خصوصیات جذاب بلاکچین را نیز حفظ کند. با اینکه این اولین پروژه‌ای نیست که برای رفع این مشکل تلاش کرده، ولی مفهومی است که می‌تواند آینده روشنی برای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps)، مخصوصاً در حوزه اقتصاد غیر متمرکز (دیفای) رقم بزند.

ارز دیجیتال سکرت نتورک به صورتی طراحی شده که به اپلیکیشن‌های غیر متمرکزی که به سطوحی از حریم شخصی نیاز دارند ولی بلاکچین‌های دیگر قادر به ارائه آن نیستند، خدمات‌رسانی کند.

این بلاکچین با استفاده از محیط اجرایی قابل اعتماد و مخفی کردن داده‌های مخفی از اپراتورهای عمومی و نود، می‌تواند اطلاعات حساسی را که کاربران و سازمان‌های مختلف تمایلی به اشتراک‌گذاری آن ندارند، پردازش و مدیریت کند.

توکن SCRT

اپراتورهای این شبکه مجموعه گسترده‌ای از مصارف مختلف را ارائه می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • اپلیکیشن‌های رتبه‌بندی اعتبار و وام‌دهی که حریم شخصی بالایی دارند.
  • سیستم‌های مجهز به یادگیری ماشینی که در فرآیند خود، حریم خصوصی افراد را حفظ می‌کنند.
  • افزایش قابلیت اشتراک‌گذاری و کسب درآمد امن داده‌ها

به طور کلی شبکه سکرت نتورک برای اپلیکیشن‌های غیر متمرکزی که با داده‌های حساس سروکار دارند، مفید است.

توکن SCRT

همان‌طور که اشاره کردیم، توکن بومی ارز دیجیتال سکرت نتورک SCRT است. توکن SCRT با قیمت 0.5 دلار در روز 30 سپتامبر 2020 در وبسایت CoinMarketCap لیست شد. مقدار کل توکن‌های شبکه 190,165,060 واحد است. این توکن برای حفظ حریم شخصی، شفافیت شبکه، حاکمیت و پرداخت کارمزدهای درون شبکه به کار می‌رود.

اگر می‌خواهید توکن SCRT را بخرید، می‌توانید از صرافی‌های بایننس، کوینکس یا Gate.io استفاده کنید. البته با توجه به مسدود شدن صرافی بایننس برای ایرانیان، می‌توانید از گزینه دوم استفاده کنید. در حال حاضر صرافی کوینکس مسئله‌ای با فعالیت کاربران ایرانی در کوینکس ندارد اما بهتر است محتاط باشید.

بعد از پذیرفته شدن توکن SCRT در وبسایت CoinMarketCap، افزایش قیمت زیادی برای این توکن رخ نداد و تقریباً تا اوایل فوریه 2021، بدون تغییر قیمت زیادی داد و ستد شد. البته پایین‌ترین قیمت ثبت‌شده برای این توکن هم در همین مدت (3 نوامبر 2020) و در سطح 0.255 دلار ثبت گردید. در تاریخ 8 فوریه 2021، موج صعودی اول این توکن شروع شد. این موج در کمتر از دو هفته قیمت توکن SCRT را از حوالی 1 دلار به 4.6 دلار رساند.

البته این سطح مدت زیادی حفظ نشد و روز بعد سقوط قیمت آغاز شد و حتی کف 2.4 دلار را نیز ثبت کرد. موج صعودی بعدی این بار در اوایل آوریل آغاز گردید ولی قیمت SCRT نتوانست از 4.7 دلار فراتر برود. بعد از عدم موفقیت گاوها در ثبت قله جدید، روند نزولی این توکن شروع شد و در جولای 2021 به سطوح زیر 1 دلار هم رسید.

بعد از ثبت کف قیمت 0.81 دلار در جولای سال 2021، روند صعودی ملایمی برای توکن اس سی ار تی شروع شد. این حرکت صعودی در اوایل اکتبر 2021 شدت گرفت و در 11 اکتبر، به سطح 6.9 دلار رسید. موج صعودی بعدی قیمت SCRT بعد از اصلاح، از 20 اکتبر آغاز شد و قله تاریخی 10.7 دلار را در 28 اکتبر ثبت کرد. بعد از طی کردن یک روند نزولی دیگر بار دیگر حرکت رو به بالای خود را آغاز کرد و در تاریخ 18 ژانویه 2022 توانست مجدد تا محدوده 9.5 دلار رشد داشته باشد. سپس تحت تأثیر روند کلی بازار رمزارزها مجدد اصلاح و ریزش قیمتی جدیدی را تجربه کرد و تا محدوده 4.8 دلار نزول کرد.

در صفحه قیمت لحظه ای سکرت می‌توانید قیمت Secret و توکن SCRT را مشاهده کنید.

آینده SCRT

با ادغام پروژه‌های Enigma و secret network و سواپ دو توکن ENG و SCRT در ژانویه 2021، داستان پروژه Enigma به طور رسمی بسته شد و به جای آن ارز دیجیتال سکرت نتورک آمد تا با بلاکچین‌های دیگر همکاری داشته باشد. عدم وجود قابلیت‌های میان‌زنجیره‌ای (cross-chain) می‌تواند جلوی پیشرفت و توسعه ارز دیجیتال secret network و در نتیجه کاربرد و پذیرش همگانی آن توسط توسعه‌دهندگان را بگیرد.

ارز دیجیتال secret network همچنین با پروژه جدید Secret DeFi خود می‌تواند تحول بزرگی در حوزه دیفای ایجاد کند. در ضمن، راه‌اندازی صرافی غیر متمرکز SecretSwap در فوریه 2021 هم به افزایش اعتبار و ارزش توکن SCRT می‌افزاید. بنا بر بخش پرسش و پاسخ وبسایت Secret Network، «بخشی از چشم‌انداز این پروژه، اضافه کردن حریم شخصی و سیستم‌های محافظت از داده به همه بلاکچین‌ها است» و از این رو در نقشه راه خود، قصد دارد در ابتدا با شبکه Cosmos همکاری و ارتباط بلاکچینی داشته باشد.

سخن پایانی

حفظ حریم شخصی و پنهان‌سازی داده‌ها، تراکنش‌ها و قواعد قرادادهای هوشمند همواره جزو مسائلی بود که شرکت‌ها و کاربران زیادی به دنبال آن بوده‌اند. شبکه بلاکچین ارز دیجیتال سکرت نتورک نیز برای حل این مسئله و ارائه خدماتی گسترده به توسعه‌دهندگان و کاربران، در عین حفظ حریم شخصی شروع به کار کرده است.

حفظ حریم شخصی و اختفای اطلاعات کاربران در حوزه‌های مختلفی مثل بانکداری، سلامت، بیمه و … کاربرد دارد و این می‌تواند در آینده به افزایش محبوبیت ارز دیجیتال secret network ختم شود. تیم سازنده این پروژه هم همواره برای گسترش کارایی و همکاری‌ها تلاش کرده و برای ورود به حوزه دیفای هم کارهایی را انجام داده است.

در کنار آن، ارز دیجیتال سکرت نتورک روی جذب توسعه‌دهندگان بیشتر برای ساخت DApp در این بلاکچین و نمایش موارد استفاده بیشتر برای این شبکه، تمرکز کرده است. لازم به ذکر است که این تنها بلاکچین مبتنی بر حفظ حریم شخصی قراردادهای هوشمند دنیای رمزارزها نیست (به عنوان مثال Oasis Network نمونه مشابهی است) و همچنین برای مدیریت و پردازش داده‌های حساس در بلاکچین‌های کنونی، راه‌حل‌های دیگری مثل پردازش امن چندگانه وجود دارد. بنابراین اینکه سیستم پیشنهادی ارز دیجیتال secret network می‌تواند در این حوزه سربلند باشد و توکن SCRT را به گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری تبدیل کند یا خیر، به آینده و ابداعات و همکاری‌های بعدی این شبکه بستگی دارد.

منبع: رمزارزنیوز

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.