تاثیر شاخص دامیننس بیت کوین بر دنیای کریپتوکارنسی ها

بیت کوین را می توان چه به لحاظ ارزش بازار و چه به لحاظ حجم مبادلات، پیشتاز دنیای کریپتوکارنسی ها دانست. با توجه به اینکه همه ارزهای دیجیتال همگام با روند بیت کوین پیش می شوند، شاخص دامیننس بیت کوین یا تسلط (Dominance) بیت کوین، فاکتور مهمی برای ترید همه ارزهای دیجیتال است. با فکت کوینز همراه باشید.

نمودار BTC dominance چیست؟
دامیننس بیت کوین با مقایسه ارزش بازار بیت کوین با ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی ها به دست می آید. هر چه ارزش بازار بیت کوین بیشتر باشد، دامیننس بیت کوین بیشتری در بازار ارزها حاکم است. آیا می دانید چند درصد از بازار ارزهای دیجیتال تحت سلطه بیت کوین است؟

فرمول محاسبه دامیننس بیت کوین:

دامیننس بیت کوین= ارزش بازار بیت کوین / ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال

فرمول محاسبه BTC Dominance
نمودار تریدینگ ویو دامیننس بیت کوین، سلطه بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال را به شکل درصد نشان می دهد و می توان به آسانی فهمید که تسلط بیت کوین مثلا ۴۰ یا ۶۰ درصد است.

BTC dominance چیست
کاربران همچنین می توانند شاخص واقعی تسلط بیت کوین (Real Bitcoin Diminance Index) که ت..

تاثیر شاخص دامیننس بیت کوین بر دنیای کریپتوکارنسی ها

بزرگنمایی تصویر

بیت کوین را می توان چه به لحاظ ارزش بازار و چه به لحاظ حجم مبادلات، پیشتاز دنیای کریپتوکارنسی ها دانست. با توجه به اینکه همه ارزهای دیجیتال همگام با روند بیت کوین پیش می شوند، شاخص دامیننس بیت کوین یا تسلط (Dominanceبیت کوین، فاکتور مهمی برای ترید همه ارزهای دیجیتال است. با فکت کوینز همراه باشید.

نمودار BTC dominance چیست؟

دامیننس بیت کوین با مقایسه ارزش بازار بیت کوین با ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی ها به دست می آید. هر چه ارزش بازار بیت کوین بیشتر باشد، دامیننس بیت کوین بیشتری در بازار ارزها حاکم است. آیا می دانید چند درصد از بازار ارزهای دیجیتال تحت سلطه بیت کوین است؟

فرمول محاسبه دامیننس بیت کوین:

  • دامیننس بیت کوین= ارزش بازار بیت کوین / ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال
تاثیر شاخص دامیننس بیت کوین بر دنیای کریپتوکارنسی ها
فرمول محاسبه BTC Dominance

نمودار تریدینگ ویو دامیننس بیت کوین، سلطه بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال را به شکل درصد نشان می دهد و می توان به آسانی فهمید که تسلط بیت کوین مثلا ۴۰ یا ۶۰ درصد است.

تاثیر شاخص دامیننس بیت کوین بر دنیای کریپتوکارنسی ها
BTC dominance چیست

کاربران همچنین می توانند شاخص واقعی تسلط بیت کوین (Real Bitcoin Diminance Index) که تسلط بیت کوین بر کوین های مبتنی بر اثبات سهام (Proof-of-Work) را نشان می دهد، مشاهده کنند. منطق و ایده شکل گیری Real Bitcoin Dominance به این خاطر بوده که بسیاری از آلتکوین ها مثل استیبل کوین ها، قصد رقابت با بیت کوین را ندارند. بنابراین، شاخص واقعی تسلط بیت کوین، دیدگاه بلند مدت واقع بینانه تری را در مورد بیت کوین به کاربران ارائه می دهد.

این شاخص حتی این امکان را برای کاربران به وجود آورده تا اتریوم را از محاسبه حذف کنند. زیرا جای سوال است که آیا اتر (ETH) یک ارز است یا یک توکن کاربردی.

مطلب مفید: استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟ استیبل کوین ها چه فایده ای دارند؟

دامیننس BTC چگونه بر آلتکوین ها اثر می گذارد؟

دامیننس بیت کوین، مستقیما بر آلتکوین ها اثر می گذارد زیرا نشان می دهد چه مقدار از حجم معاملات بازار در دست بیت کوین است و چه حجمی از بازار را آلتکوین ها در دست دارند. عموما، اگر دامیننس بیت کوین بالا باشد، تریدرها هولد بیت کوین را بهتر از سایر آلتکوین ها می دانند. با کاهش تسلط بیت کوین، معامله گران هولد آلتکوین ها را ترجیح میدهند.

در حالی که اشتباه است دامیننس بیت کوین را نشانه ای از بازار خرسی یا گاوی بدانیم، اما بین این تعاریف همبستگی وجود دارد. به عنوان مثال؛ بازارهای گاوی ممکن است منجر به دامیننس پائین بیت کوین شوند زیرا سرمایه به سمت آلتکوین ها سرازیر می شود. بالعکس، بازارهای نزولی شاهد تسلط بیت کوین بالاتری هستند زیرا معامله گران سرمایه هایشان را از آلتکوین ها خارج و روانه بازار بیت کوین می کنند.

مطلب مفید: ارزش کل بازار کریپتو (Crypto Market Cap) چیست؟ کدام کوین ارزش سرمایه گذاری دارد؟

ممکن است برخی علاقه مندان بیت کوین، دامیننس های پائین بیت کوین را نماد خوبی بدانند زیرا به این معنی است که بازار کریپتو در حال گسترش است و از طریق انواع پروژه ها، سرمایه های کریپتویی وارد بازار می شوند. باید توجه داشت که ارزش کل بازار کریپتو، ارزش کوین های پیش استخراج و فورک شده را نیز محاسبه می کند. این یعنی، ممکن است تعداد آلتکوین ها به طور مصنوعی افزایش یابد.

همچنین باید به این موضوع توجه داشت که دامیننس بیت کوین با افزایش قیمت بیت کوین، کاهش می یابد. این اتفاق زمانی می افتد که حجم زیادی از وجوه و سرمایه های دیجیتال به جای ورود به بازار بیت کوین یعنی بزرگترین کریپتوکارنسی جهان، به خزانه آلتکوین ها وارد می شود. نکته اینجاست که گرچه دامیننس بیت کوین ظاهرا بازار ارزهای دیجیتال را به شکلی خاص ترسیم می کند، اما یک دیدگاه آگاهانه باید همه فاکتورهای مهم را در نظر بگیرد. گاهی ممکن است به دلیل رونق کوتاه مدت آلتکوین ها، دامیننس بیت کوین کاهش یابد. سرمایه گذاران، همواره باید پیش از هر گونه تصمیمی، تحقیق های لازم را انجام دهند.

ترید با توجه به شاخص Bitcoin Dominance:

علاقه مندانی که با استفاده از چارت دامیننس بیت کوین (BTCD) ترید می کنند باید به چندین موضوع و فاکتور مختلف توجه داشته باشند. نخست آنکه اگر علاقه سرمایه گذاران حتی به یکی از آلتکوین ها اوج بگیرد، آنگاه ممکن است دامیننس بیت کوین کاهش یابد. توجه داشته باشید که علاقه بازار به یک آلتکوین خاص، بدان معنا نیست که همه آلتکوین ها روندی صعودی را طی کنند زیرا احتمالا بازار برای اصلاح به زمان نیاز داشته باشد.

همچنین، باید هدف برخی از آلتکوین های محبوب و اینکه آیا تاثیرِ پایداری بر بازار خواهند داشت یا خیر، درنظر گرفته شود. با این حال، ممکن است کاربران صرفا برای انتقال وجوه به بیت کوین، روی یک استیبل کوین خاص سرمایه گذاری کنند. زیرا استیبل کوین ها راه آسانی برای ورود سرمایه به صنعت کریپتو هستند.

در پی چنین اقدماتی از سوی کاربران بازار، ممکن است دامیننس بیت کوین به سرعت کاهش یابد و روی معاملات کوتاه مدت اثر منفی بگذارد. عامل دیگری که منجر به کاهش یا افزایش غیر قابل پیش بینی دامیننس بیت کوین می شود، ترس از دست دادن (FOMO) است. کوین های جدید، همواره وارد بازار می شوند. برخی از این آلتکوین های جدید با حجم زیادی از تبلیغات وارد دنیای کریپتوکارنسی های می شوند و درنتیجه صدها هزار دلار به سمت آلتکوین ها سرازیر می شود و متعاقبا سلطه بیت کوین را به طور نامناسبی کاهش می دهند.

مطلب مفید: آشنایی با کاربرد و مفهوم دامیننس بیت کوین

به هر حال، بسیاری از پروژه های جدید آلتکوین معمولا تبلیغات خود را از دست می دهند و یا در نهایت کلاهبردار بودن آنها آشکار می شود. درنتیجه، کاربران به همان سرعتی که وارد این پروژه ها شده اند، به همان سرعت دارایی هایشان را از پروژه خارج می کنند. در این صورت ممکن است دامیننس بیت کوین به جایگاه اصلی اش بازگردد.

همچنین، باید به حد نسبت های دامیننس بیت کوین نیز توجه داشت. به عنوان مثال؛ پیش از ورود آلتکوین ها به بازار، سلطه بیت کوین بیش از ۹۰ درصد بود. با این حال، به دلیل گستردگی آلتکوین ها در بازار ارزهای دیجیتال، بازگشت سلطه بیت کوین به این مقدار، تقریبا غیرمنتظره است. اما نمی توان با یقین و اطمینان گفت زیرا اگر کشورهای دیگری هم مثل السالوادر، بیت کوین را به عنوان یک ارز قانونی بپذیرند، ممکن است سلطه بیت کوین مجددا افزایش یابد.

در واقع، احتمالا سلطه بیت کوین به جای رسیدن به قله های جدید، کف های جدید تری را تجربه کند زیرا پروژه های آلتکوین متنوعی همچنان محبوب میشوند. بنابراین، معامله گران و تریدرها باید توجه داشته باشند که تسلط بیت کوین چه زمانی به بالاترین اوج می رسد زیرا نشان دهنده آستانه ای است که احتمالا بیت کوین با مقاومت روبرو شود. درمقابل، کاربران باید به کف های BTCD و واکنش آلتکوین ها نیز توجه داشته باشند.

ارزش بیت کوین در مقابل شاخص دامیننس بیت کوین:

تاثیر شاخص دامیننس بیت کوین بر دنیای کریپتوکارنسی ها
ارزش بیت کوین در برابر شاخص دامیننس بیت کوین

با کاهش قیمت بیت کوین، چه اتفاقی می افتد؟

کاهش قیمت بیت کوین می تواند به معنای کاهش تسلط بیت کوین باشد زیرا سرمایه کاربران از BTC به سمت آلتکوین ها سرازیر می شود. اما در کل، کاهش قیمت می تواند ارتباط چندانی به دامیننس نداشته باشد. در صورتی که تسلط بیت کوین کاهش یابد، ممکن است کاربران انتظار روند صعودی را داشته باشند و بر همین اساس ترید کنند.

نمودار BTC diminance:

اگر کاربران سرمایه هایشان را از همه ارزهای دیجیتال خارج کنند، منجر به کاهش سرمایه کل بازار کریپتو می شود. به این ترتیب، علیرغم پیش بینی معامله گران از بازار نزولی بالقوه، ممکن است تسلط بیت کوین در درصد معینی باقی بماند. این مثال، تاکیدی بر این موضوع بود که تریدرها نباید فقط از شاخص تسلط بیت کوین (BTCD) استفاده کنند بلکه این شاخص نیز صرفا یکی از ابزارهایی است که باید پیش از معامله بررسی شود.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.