چرا هر چه کاردانو رشد می‌کند، قیمتش سقوط می‌کند؟

با نزدیک شدن حجم تراکنش‌های به بلاکچین بیت کوین، شبکه کاردانو به یکی از فعال‌ترین بسترها از نظر حجم تراکنش تبدیل شده است. با این وجود نمودار قیمت توکن ADA هنوز نتوانسته روندی افزایشی را شروع کند.

به گزارش سایت کوین‌تلگراف، بلاکچین کاردانو انفجاری را در فعالیت‌های زنجیره‌ای تجربه کرده است. حالا فقط شبکه بیت کوین حجم تراکنش بیشتری در 24 ساعت نسبت به بلاکچین کاردانو دارد. در نتیجه شبکه کاردانو توانسته از اتریوم هم پیشی بگیرد.

در حال حاضر کاردانو (ADA) حدود 17.04 میلیارد دلار حجم تراکنش 24 ساعته دارد. بیت کوین (BTC) با 18.85 میلیارد دلار در رتبه اول و اتریوم (ETH) با 5.25 میلیارد دلار در رتبه سوم قرار دارند. کاردانو اختلاف زیادی با اتریوم ایجاد کرده و البته فاصله‌اش با بیت کوین را کاهش داده است. به نظر می‌رسد Cardano در حال آماده شدن برای کسب جایگاه بیت کوین است.

Cardano daily transaction volume surges

این ماه شاهد فعالیت‌های پردازشی بسیار زیادی در شبکه کاردانو بوده‌ایم. در 14 فوریه، حجم معاملات 24 ساعته از 35 میلیارد دلار گذشت و در 19 فوریه نیز به 31 میلیارد دلار رسید. با این حال هنوز رکورد بالاترین رقم مربوط به ۳ سپتامبر ۲۰۲۱ است که 138 میلیارد دلار تراکنش در یک روز پردازش شد.

طی هفته‌های اخیر حجم معاملات در بستر Cardano تا حد زیادی افزایش یافته است. دلیل این موضوع می‌تواند راه‌اندازی صرافی غیرمتمرکز SundaeSwap باشد. هیجان‌ها پیرامون این توسعه باعث افزایش شدید ترافیک تراکنش‌ها در بلاکچین کاردانو شد.

صرف‌نظر از تاثیرات پلتفرم SundaeSwap در حجم تراکنش‌های شبکه، تعداد کل تراکنش‌ها در بلاکچین کاردانو طی یک سال اخیر ۴۸۰ درصد بیشتر شده و از 5.5 میلیون در تاریخ 30 مارس سال گذشته به حدود 32 میلیون در 20 فوریه ۲۰۲۲ رسیده است.

طی این مدت شرایط برای ارتقای رتبه کاردانو فراهم بود؛ زیرا فعالیت‌های پردازشی شبکه بیت کوین و اتریوم به طرز محسوسی کاهش یافته است. حجم پردازش ۲۴ ساعته بلاکچین بیت کوین نسبت روزهای اوج در بازه زمانی 3 ماهه 84 درصد کاهش یافته است. این شبکه در ۲۵ نوامبر 116 میلیارد دلار تراکنش را پردازش کرد. حجم پردازش‌های یک روزه شبکه اتریوم نیز در 4 دسامبر به 21.29 میلیارد دلار رسید. این بدان معنا است که میزان پردازش ۲۴ ساعته بلاکچین اتریوم این روزها حدود ۸۲ درصد کاهش یافته و حتی در ۱۹ فوریه به کمترین میزان در ۳ ماه اخیر (۳.۹۹ میلیارد دلار) رسیده است.

علیرغم کاهش حجم تراکنش‌ها، اتریوم همچنان برتری‌هایی نسبت به شبکه کاردانو دارد. به عنوان مثال، تعداد آدرس‌های فعال اتریوم حدود 76 میلیون بوده اما این مقدار برای کاردانو 3.4 میلیون آدرس است.

کاردانو توسط دفتر سرمایه‌گذاری جهانی مورگان استنلی به عنوان یکی از رقبای چهارگانه یا قاتلین اتریوم معرفی شده است. این شبکه‌ها می‌توانند قراردادهای هوشمند را با هزینه‌های کمتر و سرعت بیشتر نسبت به بلاکچین اتریوم پردازش کنند. به جز کاردانو، سولانا، پولکادات و تزوس دیگر رقبای اتریوم در راه میزبانی از قراردادهای هوشمند خواهند بود.

بهبود معیارها و تحولات اخیر کمکی به افزایش قیمت توکن بومی شبکه کاردانو (ADA) نکرده است. ارزش این توکن طی 24 ساعت گذشته 13 درصد کاهش یافت. ADA در حال حاضر با قیمت 0.833 دلار معامله می‌شود که 73 درصد از بالاترین قیمت خود فاصله دارد. در ۲ سپتامبر ۲۰۲۱ توکن کاردانو با قیمت 3.09 دلار معامله شد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.