تدوین استراتژی متاورس؛ توصیه‌های کارشناسان جی‌پی مورگان برای کسب‌ و کارهای این حوزه

کارشناسان جی‌پی مورگان، غول صنعت بانک‌داری ایالات متحده، معتقدند که متاورس نیازمند کسب‌وکارهایی است که مدل‌های تجاری متناسب با این حوزه داشته و خدمات جدیدی ارائه دهند. البته این بدان معنا نیست که کسب‌وکارهای موجود باید دست از کاوش متاورس بردارند. این کارشناسان برای شرکت‌هایی که مشتاق حضور در این مسیر هستند نیز توصیه‌هایی دارند.

به گزارش کریپتونیوز، جی‌پی مورگان در گزارش جدید خود اعلام کرد هرچند برخی از خدمات و مدل‌های کسب‌‌وکار فعلی که با آنها آشنایی داریم در متاورس نیز حاضر خواهند بود، عصر دیجیتال راه‌های تعامل جدیدی خواهد گشود تا مدل‌های تجاری و خدمات جدید و منحصربه‌فرد نیز پا در این عرصه بگذارند.

در گزارش این شرکت آمده است:

حضور در متاورس مناسب هر شرکتی نیست؛ اما کاوش متاورس برای یافتن فرصت‌های مناسب ورود، هزینه‌ای دربر نخواهد داشت.

در ادامه گزارش این بانک، یک نقشه راه پنج‌مرحله‌ای برای ورود به متاورس ارائه می‌شود.

کارشناسان جی‌پی مورگان بر این باورند که در وهله اول، مشاغل باید درباره بخش‌های مختلف متاورس بیاموزند. تفاسیر و تعاریف مختلفی از متاورس موجود است و از زوایای گوناگونی می‌توان به کاربرد آن نگریست.

پس از آن شرکت‌ها باید فرصت‌های بالقوه کسب‌وکار خود را در متاورس ارزیابی کنند. این گزارش می‌افزاید:

در حالی که متاورس جنبه‌های گوناگون از صنایع مختلفی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، باید فرصت‌های مرتبط با کسب‌وکار خود را با دقت شناسایی کنید.

در گام سوم شرکت‌ها باید حضوری فعالانه در متاورس داشته باشند. شرکت‌ها باید ضمن استفاده از فرصت‌های این حوزه، مشتریان خود را از طریق کانال‌های ارتباطی، خدمات، تجربیات، کالاهای دیجیتال و دارایی‌های جدید این حوزه به‌طور خلاقانه‌ای درگیر کنند. اقدامات شرکت‌ها در این مرحله باید محدود ولی سریع و به‌روز باشد.

نکته بسیار مهم آن است که شرکت شما توان ایجاد و توسعه شبکه‌ای از شرکت‌کنندگان اکوسیستم متاورس را داشته باشد که اعضا این شبکه ضمن هم‌افزایی، سرعت پیشرفت خود را نیز افزایش دهند.

در گزارش جی‌پی مورگان آمده است:

این جهان هنوز کوچک است؛ بنابراین فرصت زیادی برای همکاری و مشارکت مؤثر وجود دارد. با نسل جدید ارتباط برقرار کنید و از جوامع متشکل از استعداد‌های این حوزه بهره ببرید.

مرحله آخر، ایجاد کسب‌و‌کار در متاورس خواهد بود. این گزارش توصیه می‌کند:

کسب‌وکار متاورسی خود را به گونه‌ای راه‌اندازی کنید که قلب و ذهن جوامع پیش‌رو در فناوری را تسخیر کند.

همچنین بخوانید: ۱۱ پروژه متاورسی و بازی‌های درآمدزا در سال ۲۰۲۲ که باید زیر نظر بگیرید

در ادامه این گزارش فهرستی از سؤالات کلیدی که پیش از شروع کسب‌وکار باید آنها را بررسی کنید آورده شده است.

  • اگر تعاملات دنیای مجازی افزایش یابد، مدل کسب‌وکار شما چه تأثیری می‌پذیرد؟ آیا این افزایش اصلاً تأثیری بر شرکت شما خواهد گذاشت؟
  • اگر کسب‌وکار و برند شما در متاورس بود، چه ارزشی برای جامعه ایجاد می‌شد؟ حضور شما در متاورس به‌عنوان شرکت‌کننده خواهد بود یا ارائه‌دهنده خدمات؟
  • سازمان شما چه تجارب و خدماتی دارد که با حضور در یک اکوسیستم مجازی معنا پیدا می‌کند؟
  • اگر مشتریان شما مصرف‌کنندگان نهایی هستند، آیا امکانی برای ایجاد کانال‌های بازاریابی جدید از طریق تجربه منحصربه‌فرد این فضا، کالاهای دیجیتال، تأمین مالی و حضور در املاک و مستغلات مجازی فراهم است؟
  • آیا مزیتی در کسب‌وکارتان وجود دارد که پیش‌برنده شما در دنیای متاورس باشد؟ در تیم شما به دنیای بازی‌های ویدیویی و یا ارزهای دیجیتال اشتیاقی احساس می‌شود که بتوانید از آن به‌عنوان اهرمی برای گسترش آموزش در سازمانتان بهره ببرید؟
  • در صورتی که با حضور در متاورس قصد ارائه خدمات خود را دارید، آیا از مهارت‌های لازم نیز برخوردارید؟
  • با توجه به این‌که اولویت هم‌چنان با حضور در دنیای واقعی است و همچنین از آن‌جا که زمان و منابع اقتصادی کسب‌وکار شما محدود است، چه مزیت یا ارزشی در آن وجود دارد که می‌توانید از آن به‌عنوان محرک ورودتان به متاورس که دنیایی نوظهور است بهره ببرید؟
  • مخاطبان نسل جوان و افراد پیش‌رو در فناوری تا چه میزان مورد هدف‌گذاری شما قرار گرفته‌اند و چه اهمیتی برای تجارت شما خواهند داشت؟
  • آیا رقبای شما در متاورس حضور دارند؟

در ادامه گزارش، توضیحاتی در رابطه با اقدام اخیر بانک جی‌پی مورگان یعنی راه‌اندازی فروشگاه مجازی مبتنی بر بلاک چین این بانک در دیسنترالند (Decentraland) آورده شده است.

قابل توجه است که اخیراً روند گسترده‌‌ای در صنایع مختلف برای پیوستن به متاورس آغاز شده است. شرکت‌های بزرگ با ایجاد و انتقال اپلیکیشن‌‌ها یا برند‌های تجاری خود، جهت حضور هر چه بیش‌تر در دنیای متاورس می‌کوشند.

تاکنون در ماه فوریه (بهمن ماه)، بورس نیویورک (NYSE)، بزرگترین بورس اوراق بهادار جهان، و همچنین غول بزرگ فست‌فود آمریکایی، مک‌دونالد (McDonald’s)، توکن‌های غیرمثلی (NFT) و علامت تجاری مرتبط با متاورس خود را ثبت کرده‌اند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.