آینده قیمت بیت کوین از نگاه کارشناس فیدلیتی؛ نوسانات کوتاه‌مدت چندان مهم نیستند

جورین تیمر (Jurrien Timmer)، یکی از کارشناسان اقتصادی شرکت سرمایه‌گذاری مشهور فیدلیتی اینوستمنتس (Fidelity Investments)، گفته است برای ارزیابی عملکرد بلندمدت بیت کوین باید چیزهایی به غیر از نوسانات قیمت را بررسی کرد. او معتقد است رشد شبکه و میزان پذیرش بیت کوین در سراسر جهان آینده این ارز دیجیتال را تا حد زیادی تضمین می‌کند.

به گزارش دیلی هودل، جورین تیمر، مدیر بخش اقتصاد کلان شرکت سرمایه‌گذاری فیدلیتی اینوستمنتس، نسبت به رشد قیمت بیت کوین در طولانی‌مدت خوش‌بین است. او به‌تازگی خطاب به ۹۹,۱۰۰ دنبال‌کننده خود در توییتر گفته است نوسانات بیت کوین در محدوده ۳۰,۰۰۰ تا ۶۵,۰۰۰ دلار اهمیت زیادی ندارد.

او در این باره در توییتر خود نوشت:

یک سال است بیت کوین در محدوده پرنوسان قرار دارد و بین ۳۰,۰۰۰ تا ۶۵,۰۰۰ دلار جابه‌جا می‌شود. افراد زیادی ممکن است درباره بالا و پایین رفتن آن صحبت کنند؛ اما اکثر این بحث‌ها بیهوده‌اند.

نمودار قیمت بیت کوین؛ کف‌ها و سقف‌هایی که قیمت اخیراً تجربه کرده است.

به نظر تیمر، معامله‌گران به‌جای توجه به نمودار قیمت بیت کوین باید به رشد شبکه توجه کنند. او مخصوصاً روی منحنی تقاضای بیت کوین تأکید کرده است که نشان‌دهنده تعداد کیف ‌پول‌های دارای موجودی است.

کارشناس فیدلیتی گفته است:

چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد، این است که منحنی تقاضای بیت کوین به‌سمت بالا و راست (رو به جلو) حرکت کند. در تصویر زیر می‌توانید ببینید که نمودار تعداد کیف پول‌های دارای موجودی بیت کوین همچنان صعودی است و منحنی رگرسیون توانی ساده (خط‌چین نارنجی روی نمودار) را دنبال می‌کند.

نمودار تقاضای بیت کوین؛ تعداد آدرس‌های دارای موجودی.

تیمر با درنظرگرفتن رشد و ارزش شبکه بیت کوین گفته است روند قیمت بیت کوین تاکنون از قانون مِتکالف (Metcalfe) تبعیت کرده است. از این قانون در اصل در صنعت رایانه و ارتباط از راه دور استفاده می‌شد و نشان می‌دهد که ارزش یک شبکه با مجذور تعداد کاربران آن برابر است.

او در این باره گفته است:

ارزش شبکه بیت کوین از سال ۲۰۱۱ تقریباً ۸۶۷ برابر و قیمت آن ۶۴۰,۶۳۳ برابر شده است. اگر از قانون مِتکالف استفاده کنیم و مجذور ۸۶۷ را به دست بیاوریم، نتیجه عدد ۷۵۱,۱۱۱ خواهد بود که تقریباً با افزایش ۶۴۰,۶۳۳ برابری قیمت بیت کوین مطابقت دارد.

به‌گفته تیمر، نمودار پذیرش بیت کوین بسیار شبیه به نمودار پذیرش اشتراک تلفن همراه و اینترنت است. به همین خاطر، او فکر می‌کند قیمت بیت کوین در سال‌های آینده با رشد پایداری مواجه می‌شود.

تیمر می‌نویسد:

پس چه اتفاقی برای منحنی تقاضای بیت کوین می‌افتد؟ در جواب این سؤال می‌توان گفت که منحنی تقاضای بیت کوین ممکن است شبیه به منحنی‌های زیر باشد. این دو منحنی، منحنی‌های پذیرش اشتراک تلفن همراه و اینترنت هستند که شیب‌های متفاوتی دارند، اما مسیر رشد بلندمدت‌شان به‌طور کلی شبیه به هم است.

مدل‌ تقاضای بیت کوین؛ مقایسه با نرخ پذیرش اشتراک تلفن همراه و اینترنت در جهان.
مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.