نشانه صعودی: بیش از ۶۰ درصد بیت کوین‌های موجود حداقل یک سال معامله نشده‌اند

آن‌طور که از داده‌های تازه پیداست، ۶۰ درصد از عرضه بیت کوین بیشتر از یک سال است دست‌نخورده باقی مانده است. به‌گفته کارشناسان، این حجم از انباشت بیت کوین در بازه‌های زمانی بیش از یک سال، تنها دو بار در طول تاریخ رخ داده و هر بار با جهش قیمت همراه شده است.

به گزارش کوین تلگراف، با اینکه بیت کوین در حال دست‌وپنجه نرم کردن با سطح ۴۰٬۰۰۰ دلار است، داده‌های جدید نشان می‌دهند که به‌ندرت فروشنده‌ای برای این ارز دیجیتال پیدا می‌شود.

داده‌های پلتفرم تحلیلی گلسنود (Glassnode) نشان می‌دهد علی‌رغم نوسانات قیمت، بیش از ۶۰ درصد عرضه بیت کوین حداقل یک سال است که جابه‌جا نشده است.

هولدرهای بیت کوین قوی‌تر از همیشه ظاهر شدند

هولدکردن سرسختانه سرمایه‌گذاران بلندمدت عاملی است که فضای فعلی بازار بیت کوین را از دیگر روندهای نزولی متمایز می‌کند.

با وجود افت ۵۰ درصدی ماه گذشته بیت کوین نسبت به اوج تاریخی قیمت در ماه نوامبر (آبان)، انتظار می‌رفت که صبر معامله‌گران تمام شود؛ اما سرمایه‌گذاران باتجربه به‌هیچ‌وجه دارایی خود را نفروختند.

در واقع، در یک دوره طولانی خلاف این تصور اتفاق افتاد و سرمایه‌گذاران بلندمدت موجودی خود را بیشتر کردند یا اینکه حداقل همان موجودی قبلی خود را با قاطعیت نگه داشتند.

از اندیکاتور هولد وِیوز (HODL Waves) گلسنود می‌توان فهمید تا ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن)، ۶۰.۶۱ درصد از عرضه بیت کوین برای حداقل یک سال در هیچ تراکنشی مورد استفاده قرار نگرفته است.

مقایسه اندیکاتور هولد ویوز و نمودار قیمت بیت کوین

این ارقام قابل‌توجه هستند؛ زیرا تنها دو بار در طول تاریخ بیت کوین، حجم واحدهایی که حداقل یک سال دست‌نخورده باقی مانده‌اند، به این سطح رسیده است. همان طور که آلیستیر میلن (Alistair Milne)، کارآفرین و سرمایه‌گذار مطرح، به این موضوع اشاره کرده است، هر دو این موارد پس از یک روند نزولی اتفاق افتاده‌اند و همچنین قبل از یک جهش بزرگ در قیمت بیت کوین بوده‌اند.

آلیستیر در توییتر خود گفته است:

نرخ هولد حداقل یک‌ساله بیت کوین تنها دو بار در تاریخ تا این اندازه بالا بوده است. یکی در اوایل سال ۲۰۱۶ که محدوده قیمت بین ۳۸۰ تا ۴۵۰ دلار بود و دیگری اواسط سال ۲۰۲۰ که قیمت این ارز دیجیتال به حدود ۹٬۰۰۰ دلار رسید. هر دو زمان نیز بعد از یک نوسان محدود بلندمدت و قبل از یک روند صعودی عظیم بوده است.

به این ترتیب، احتمال شکل‌گیری یک روند کاملاً متفاوت برای بیت کوین در بازه زمانی میان‌مدت وجود دارد که به‌طور بالقوه روایت‌های مبهم درباره عوامل کلان اقتصادی، افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا و تنش‌های سیاسی بین روسیه و اوکراین را به چالش می‌کشد.

فیلیپ سوییفت (Philip Swift)، تحلیلگر و هم‌بنیان‌گذار پلتفرم معاملاتی دیسنتریدر (Decentrader)، در رابطه با این داده‌ها افزود:

هولدرهای بلندمدت با صبر و حوصله انباشت می‌کنند؛ زیرا می‌دانند به‌زودی چه اتفاقی قرار است رخ دهد.

به نظر می‌رسد نوسانات کوتاه‌مدت قیمت تأثیر چندانی بر وضعیت بازدهی بخش عمده‌ای از حجم درگردش بیت کوین نداشته باشد. با وجود این، روند هفته جاری تا حدودی باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شده است.

به‌عنوان مثال، منابع تحلیلی وب‌سایت مَتریال اندیکیتورز (Material Indicators) با نظارت بر دفتر سفارش صرافی بایننس، به این موضوع اشاره کرده‌اند که سطوح حمایتی بالای ۴۰٬۰۰۰ دلار درست قبل از روند نزولی روز جمعه که قیمت بیت کوین را به پایین‌ترین سطح در دو هفته اخیر رساند، ناپدید شده‌اند. آن‌طور که پیداست،‌ سرمایه‌گذاران خرد نیز سرعت انباشت‌های خود را در هفته گذشته کاهش داده بودند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.