وارن بافت بالاخره بیت کوین خرید!

برکشایر هاتاوِی (Berkshire Hathaway)، یک شرکت آمریکایی که در زمینه ارائه خدمات بیمه، مبادلات سهام شرکت‌ها، مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق‌های پوشش ریسک، فعالیت می‌کند، بخشی از سهام شرکت‌هایی همچون ویزا و مسترکارت را فروخته و در عوض، در نوبانک (Nubank)، بزرگترین بانک فین‌تک در برزیل که در میان سرمایه‌گذاران بیت ‌کوین این کشور نیز محبوب است، سرمایه‌گذاری کرده است.

به این ترتیب، وارن بافت (Warren Buffett)، اقتصاددان و سرمایه‌دار بزرگ آمریکایی که مالک شرکت برکشایر هاتاوِی است، اکنون شرکت‌های بیشتری را در پرتفوی خود دارد که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در حوزه بیت کوین و ارزهای دیجیتال کار می‌کنند.

به گزارش وب سایت کوین‌تلگراف، بر اساس یک اوراق بهادار که در تاریخ ۱۴ فوریه بایگانی شد، شرکت برکشایر هاتاوِی یک میلیارد دلار سهام کلاس A نوبانک را در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ خریداری کرده است. از سوی دیگر، اسناد نشان می‌دهند که این شرکت به ترتیب ۱٫۸ میلیارد دلار و ۱٫۳ میلیارد دلار از سهام شرکت‌های ویزا و مسترکارت را فروخته که نشان‌دهنده دور شدن از شرکت‌های اعتباری برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فین‌تک رقیب است.

وارن بافت، با نام مستعار «اوراکل اوماها – Oracle of Omaha»، بیشتر به دلیل رویکرد محتاطانه‌اش در سرمایه‌گذاری، به‌ویژه در داغ‌ترین بخش‌های بازار مانند فین‌تک، شناخته می‌شود. این سرمایه‌گذار کهنه‌کار پیش‌تر راه‌حل‌های مالی غیرمتمرکز در حال ظهور مانند بیت کوین را کم اهمیت جلوه داده و آن را به عنوان دارایی‌ای که «هیچ چیزی ایجاد نمی‌کند»، به سخره گرفته بود.

با این حال، سرمایه‌گذاری جدید برکشایر هاتاوِی در نوبانک نشان می‌دهد که بافت اخیراً به سمت فین‌تک متمایل شده است. این شرکت در جولای سال ۲۰۲۱ نیز ۵۰۰ میلیون دلار در این استارتاپ سرمایه‌گذاری کرده بود. بازدهی این سرمایه‌گذاری در دسامبر ۲۰۲۱ و پس از شروع به کار نوبانک در بورس نیویورک (NYSE)، به ۱۵۰ میلیون دلار رسید.

از آن زمان تاکنون، بافت هیچ تمایلی برای فروش موقعیت خود در نوبانک نشان نداده بود و سرمایه‌گذاری بیشتر او در این بانک، نشان‌دهنده اذعان او به مفهوم اصلی بخش فین‌تک، دیجیتالی‌سازی خدمات مالی و همچنین، تمایل او برای ارتباط با شرکت‌هایی است که در حوزه ارزهای دیجیتال فعال هستند.

طبق گزارش‌ها، نوبانک در سپتامبر ۲۰۲۰ یک پلتفرم معاملاتی به نام Easynvest را خریداری کرد. این پلتفرم، از ژوئن ۲۰۲۱ به طور فعال یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوینی را ارائه می‌دهد. این ETF با نام QBTC11 در بورس سهام B3، دومین بورس قدیمی در برزیل، لیست شده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.