ستاد مبارزه با قاچاق کالا شرایط فروش و واگذاری ماینرهای توقیف‌شده را اعلام کرد

یکی از مقامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در نامه‌ای خطاب به دستگاه‌های دولتی، شرایط فروش، واگذاری و استرداد ماینرهای توقیف‌شده را اعلام کرده است. بر اساس این نامه، دستگاه‌های استخراج توقیف‌شدۀ دارای استاندارد و سایر مجوزهای قانونی، به مالکانشان بازگردانده می‌شوند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از اکوایران، مصطفی پورکاظم شایسته، معاون حقوقی و امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا، در نامه‌ای به دستگاه‌های مرتبط اعلام کرده است که پیرامون مصوبات جلسه تعیین‌تکلیف دستگاه‌های استخراج رمزارز (ماینرها) مقرر شد، دستگاه‌های ماینر محکومیت‌یافته قطعی قاچاق موجود در انبارهای سازمان جمع‌آوری و اموال تملیکی با دو شرط به فروش برسند.

در شرط اول این مصوبه آمده است که دستگاه‌های استخراج رمزارز در صورتی که دارای استاندارد و سایر مجوزهای قانونی لازم باشند، می‌توانند با توجه به مقررات به فروش برسند.

از سوی دیگر، در شرط دوم بر این نکته تأکید شده که دستگاه‌های فاقد استاندارد نیز در بدو امر نسبت به فروش به شرط صادرات اقدام و در صورتی که در مزایده این ماینرها به شرط صادرات به فروش نرفتند، سازمان نسبت به امحاء فنی آن اقدام کند. یعنی اگر ماینر غیراستانداردی به شرط صادرشدن به کشورهای دیگر در مزایده به فروش نرسد، سازمان‌های دولتی مرتبط موظف هستند آن را به گونه‌ای که دیگر قابل‌استفاده نباشد، تخریب کنند.

با این حال، در صورتی که ماینرها داری استاندارد و سایر مجوزهای قانونی لازم باشند، براساس این مصوبه به مالکان آنها بازگردانده می‌شوند و اگر فاقد مجوزهای لازم باشند، سازمان تا ۳ ماه نسبت به نگهداری ماینرها اقدام و در صورتی که مجوزهای لازم از سوی صاحبان کالا ارائه نشود، نسبت به ضبط ماینرها به نفع دولت اقدام می‌شود.

در این مصوبه بر این نکته نیز تأکید شده است در صورتی که ماینرها فاقد استاندارد باشند باید نسبت به صادرات با اخذ تضمین اقدام شود و اگر در مزایده به شرط صادرات به فروش نرفت ظرف مهلت ۳ ماه به نفع دولت ضبط می‌شود.

از سوی دیگر در خصوص اخذ مجوز فروش وفق تبصره ۲ ماده ۵۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز (کالاهایی که مرور زمان سبب ایجاد تغییرات کمی و کیفی در آنها می‌شود) نیز شروطی در نظر گرفته شده است.

۱- اگر دستگاهی دارای استاندارد لازم باشد وفق مقررات به فروش می‌رسد.

۲- اگر دستگاهی فاقد استانداردهای لازم باشند نسبت به فروش به شرط صادرات و یا امحا فنی اقدام شود.

در خصوص استرداد ماینرها نیز سازمان جمع‌آوری اموال تملیکی بر این نکته تأکید کرده است که برای استرداد باید شماره سریال هر دستگاه ماینر در قبض استرداد یا حواله فروش درج شود.

براساس این مصوبه فروش ماینرها به اشخاصی صورت می‌گیرد که دارای شرایط زیر باشند:

۱- دارای مجوز تأسیس و بهره‌برداری از وزارت صمت.

۲- دارای ژنراتور یا نیروگاه برق خصوصی.

از سوی دیگر محل یا مزرعه نصب دستگاه‌ها نیز باید در حواله فروش ذکر شود و به اطلاع شرکت توزیع نیروی برق برسد.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.