ارز دیجیتال پاری سن ژرمن چیست؟ آشنایی با توکن هواداری PSG

مقدمه

در این مقاله قصد داریم به معرفی ارز دیجیتال و توکن هواداری پاری سن ژرمن یا توکن PSG بپردازیم.

در عصر تجاری‌سازی ورزش‌های حرفه‌ای، هواداران همیشه به عنوان «روح فوتبال» توصیف شده‌اند. این یک واقعیت است که اهداف بلندپروازانه تیم‌های ورزشی بدون وجود هوادارانی که برای موفقیت تیم کمک مالی می‌کنند، محقق نخواهند شد. باشگاه‌های فوتبال در هر فصل صدها میلیون دلار درآمدزایی و خرج می‌کنند. با این حال، مدرن‌سازی فرهنگ هواداری و همچنین، خالی‌ شدن استادیوم‌ها به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹، تیم‌های ورزشی را مجبور کرده که رویکرد جدیدی را در پیش بگیرند و با روش‌های نوآورانه، هواداران جوان را جذب کنند.

یکی از این روش‌های نوآورانه، عرضه توکن هواداری است. توکن هواداری به هواداران تیم‌های ورزشی اجازه می‌دهد که در تصمیم‌گیری‌های مختلف به عنوان مثال انتخاب آهنگ جشن گل در استادیوم فوتبال مشارکت داشته باشند. در حال حاضر، تیم‌های بزرگ بسیاری توکن هواداری خود را راه‌اندازی کرده‌اند که از جمله آنها می‌توان به توکن هواداری Paris Saint-Germain اشاره کرد. پاری سن ژرمن یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال است که در لیگ یک فرانسه بازی می‌کند.

اگر می‌خواهید با ارز دیجیتال Paris Saint-Germain Fan Token یا همان توکن هواداری پاری سن ژرمن (PSG) بیشتر آشنا شوید، ادامه این مطلب را از دست ندهید!

توکن هواداری پاری سن ژرمن چیست؟

توکن هواداری پاری سن ژرمن (PSG) یک ارز دیجیتال است که مستقیماً با باشگاه فوتبال Paris Saint-Germain مرتبط است.

توکن هواداری پاری سن ژرمن

اخیراً تیم‌های ورزشی بسیاری اقدام به عرضه توکن هواداری کرده‌اند. در واقع، این تیم‌ها قصد دارند نظرات و خواسته‌های هواداران سرسختی را که مایل به پرداخت هزینه برای بیان نظرات و ایده‌های خود در مورد باشگاه مورد علاقه‌شان هستند، تبدیل به سرمایه کنند! در مقابل، هواداران هم می‌خواهند در حمایت و اتخاذ تصمیمات مهم برای باشگاه مورد علاقه خود نقش داشته باشند.

هدف اصلی توکن هواداری Paris Saint Germain مانند دیگر توکن‌های هواداری، افزایش تعامل و مشارکت مستقیم هواداران با تیم مورد علاقه‌شان است و امکان تأثیرگذاری بر فعالیت‌ها و تصمیمات باشگاه را برای عموم فراهم می‌کند. بنابراین، می‌توان گفت که ارز دیجیتال Paris Saint Germain پلی میان مدیریت باشگاه، بازیکنان و هواداران آن در سراسر جهان است.

توکن هواداری Paris Saint Germain چگونه کار می‌کند؟

بر خلاف توکن‌ های غیر قابل تعویض (NFT)، توکن‌های هواداری قابل تعویض و قابل مبادله هستند. به این معنی که مانند ارزهای فیات یا پول نقد، توکن‌های هواداری را می‌توان با کالاهای انحصاری یا تجربه‌های هواداری مبادله کرد.

توکن هواداری پاری سن ژرمن

توکن هواداری پاریس سن ژرمن در سال ۲۰۲۰ میلادی و توسط پلتفرم سوشیوس (Socios)، یک پلتفرم پیشرو در زمینه توکن‌های هواداری، راه‌اندازی شد. به این ترتیب، کاربرانی که می‌خواهند در مدیریت باشگاه پاری سن ژرمن مشارکت داشته باشند، می‌توانند توکن PSG را از طریق پلتفرم سوشیوس خریداری کنند.

پاریس سن ژرمن اولین تیم ورزشی بود که با پلتفرم سوشیوس که توسط بلاکچین مبتنی بر اثبات اعتبار (proof-of-authority) چیلیز (Chiliz) پشتیبانی می‌شود وارد همکاری شد. چیلیز (CHZ) یک توکن ERC-20 بر بستر بلاکچین اتریوم است که هواداران برای دریافت توکن PSG در پلتفرم سوشیوس، باید آن را از صرافی‌های رمزارزی خریداری کنند.

تنها تعداد محدودی ارز دیجیتال پاری سن ژرمن توسط پلتفرم سوشیوس عرضه شده که کاربران می‌توانند برای بازخرید پیشنهادات مربوط به این تیم فوتبال، آنها را میان خود معامله کنند. هر چه کاربران تعامل بیشتری با این پلتفرم داشته باشند، امتیاز بیشتری برای برنده شدن جوایزی مانند بلیط‌های جایگاه ویژه و فرصتی برای دریافت کوین‌های بیشتر کسب خواهند کرد.

حداکثر عرضه توکن هواداری Paris Saint Germain تعداد ۲۰ میلیون واحد تعیین شده است. همچنین در هر سال ۲٫۵ میلیون توکن PSG توزیع خواهد شد. عرضه محدود توکن‌ PSG به این معنا است که می‌تواند کالای باارزشی برای کاربران باشد.

چه چیزی ارز دیجیتال پاریس سن ژرمن را منحصربه‌فرد می‌کند؟

توکن هواداری پاری سن ژرمن هم می‌تواند توسط بازیکنان و هم توسط هواداران استفاده شود؛ زیرا برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، حق رأی دارد. ارزش توکن هواداری Paris Saint-Germain لزوماً به تغییرات قیمت بیت کوین (BTC) یا اتریوم (ETH) وابسته نیست، بلکه ارزش آن بر اساس میزان مشارکت هواداران، افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.

توکن هواداریParis Saint-Germain

هولدرهای توکن هواداری Paris Saint-Germain از حقوقی همچون دریافت NFTهای باشگاه، نشان‌های دیجیتال (امضا و غیره) و بلیط جایگاه‌های ویژه بازی‌ها، برخوردار هستند. در این میان، استیکینگ توکن هواداری پاری سن ژرمن نیز برای دریافت پاداش‌های بیشتر، از جمله دریافت توکن‌های NFT مربوط به بازی‌های بلاکچینی و کلکسیون‌های دیجیتالی کمیاب، امکان‌پذیر است. در آینده، هولدرهای توکن PSG می‌توانند از این توکن برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات باشگاه هم استفاده کنند.

تصمیمات کلیدی‌ای که هولدرهای توکن هواداری Paris Saint Germain حق اظهار نظر در آنها را دارند، عبارتند از؛

  • نوشته روی بازوبند کاپیتانی: کاپیتان یک تیم همیشه یک چهره الهام‌بخش برای هواداران بوده است. هواداران معمولاً با کاپیتان در مورد تحولات باشگاه تعامل دارند. بازوبند کاپیتانی هم در سال‌های اخیر برای ارسال پیام‌های الهام‌بخش و خاص، مانند «جان سیاه‌پوستان مهم است» و … استفاده می‌شود. با توکن هواداری Paris Saint-Germain، هواداران این تیم اکنون می‌توانند به نوشته روی بازوبند کاپیتان رأی دهند.
  • رأی‌دهی به گل سال و سایر جوایز درون باشگاهی: دومین هدف اصلی توکن هواداری پاری سن ژرمن، امکان رأی‌دهی برای انتخاب گل سال، بازیکن سال، بازیکن‌ جوان سال و … است.

تاریخچه قیمت توکن PSG

توکن هواداری پاری سن ژرمن در تاریخ ۱۲ ژوئن سال ۲۰۲۰ و با قیمت ۵٫۶ دلار در وبسایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) لیست شد. در روزهای ابتدایی، قیمت توکن PSG یک روند نزولی داشت و تا ۳٫۷ دلار کاهش یافت. با این حال، از تاریخ ۱۱ آگوست قیمت توکن هواداری Paris Saint-Germain وارد یک روند صعودی شد که طی آن و در تاریخ ۱۸ آگوست ۲۰۲۰، قیمت توکن هواداری پاری سن ژرمن تا ۱۰٫۵۷ دلار افزایش پیدا کرد.

روند قیمت توکن هواداری PSG همانند سایر ارزهای دیجیتال، بسیار پرنوسان بوده است. با نگاهی به نمودار قیمتی توکن PSG، می‌توان مشاهده کرد که این ارز دیجیتال سه رالی صعودی قوی داشته است. یکی از این رالی‌ها در ماه آگوست ۲۰۲۱ بود. در آن زمان، گزارش شد که لیونل مسی، ستاره فوتبال جهان پس از ترک بارسلونا با باشگاه Paris Saint-Germain قراردادی دوساله امضا کرده و قرار است بخشی از دستمزد خود را در قالب توکن PSG دریافت کند. این موضوع هیجان باورنکردنی‌ای را در میان هواداران پرشور این باشگاه ایجاد کرد و منجر به صعود قیمت توکن هواداری Paris Saint Germain تا اوج تاریخی ۶۱٫۲۳ دلاری شد.

در صفحه قیمت لحظه ای Paris Saint Germain می‌توانید قیمت ارز دیجیتال پاری سن ژرمن و توکن هواداری PSG را مشاهده کنید.

توکن PSG

نمودار قیمت توکن هواداری پاری سن ژرمن از ابتدا

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی توکن هواداری پاری سن ژرمن یا توکن PSG پرداختیم.

فوتبال، فرهنگ هواداری منحصربه‌فردی دارد که در میان ورزش‌های بین‌المللی بی‌رقیب است. در این میان، پاری سن ژرمن باشگاه محبوبی است که به بازاریابی از طریق سرگرمی و هیجان اعتقاد دارد. بنابراین، انتظار می‌رود که توکن هواداری Paris Saint-Germain نیز محبوبیت زیادی در بین هواداران داشته باشد و ارزش آن با گذشت زمان بیشتر شود.

طبق گزارش‌ها، باشگاه پاری سن ژرمن قصد دارد با فراهم کردن امکانات خاصی، توکن هواداری خود را ارتقا دهد. از جمله این امکانات می‌توان به این موارد اشاره کرد: برنده شدن پیراهن‌های امضاشده توسط بازیکنان برای هولدرهای توکن PSG، میزبانی رویدادهای رمزارزی پیرامون این توکن همراه با بازیکنانش به عنوان اینفلوئنسر و راه‌اندازی یک کمپین بازاریابی گسترده در آمریکای لاتین و آسیا. البته، تمامی این اهداف زمانی محقق می‌شوند که هواداران با استفاده از توکن PSG، در تصمیم‌گیری‌های مهم این باشگاه مشارکت داشته باشند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.