اوج‌گیری دوباره نرخ تسلط بیت کوین؛ آلت کوین‌ها فعلاً مغلوب شده‌اند

داده‌های موجود نشان می‌دهد که بیت کوین در حال بازپس‌گیری سهم خود از بازار ارزهای دیجیتال است. علاوه بر این، تیم توسعه اتریوم‌ هنوز نتوانسته است در زمینه کاهش کارمزدهای این شبکه موفقیت جالب‌توجهی به‌ دست آورد.

به گزارش کوین تلگراف، به نظر می‌رسد بیت کوین می‌خواهد آلت کوین‌ها را کنار بزند و سهم خود را از بازار پس بگیرد. این ارز دیجیتال هفته گذشته توانست به نرخ تسلط خود در نوامبر سال ۲۰۲۱ (آبان) برسد. داده‌های مربوط به اواخر ماه ژانویه (دی) نیز نشان می‌دهد که بیش از ۴۲ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال متعلق به بیت کوین است.

بیت کوین سهم خود را از بازار پس می‌گیرد

با اینکه قیمت بیت کوین اکنون بسیار پایین‌تر از اوج تاریخی ماه نوامبر (آبان) است، این ارز دیجیتال با آخرین حرکات خود توانست بخشی از سهم ازدست‌رفته‌اش را از آلت کوین‌ها پس بگیرد.

پیش‌ از این، توکن‌هایی مثل اتریوم و سولانا توانسته بودند از ضعف بازار بیت کوین استفاده کنند و توجه اکثر معامله‌گران را به‌سمت خود بکشانند.

با این حال، با توجه به تغییرات به‌‌وجودآمده در بازار، بیت کوین توانست دوباره قدرت خود را به ‌دست بیاورد و نرخ تسلط خود را در نیمه دوم ماه ژانویه (دی) در محدوده ۴۰ درصد حفظ کند.

نمودار نرخ تسلط بیت کوین بر بازار ازهای دیجیتال

شایان ذکر است که شاخص ارزش بازار نمی‌تواند معیار کاملی برای ارزیابی قدرت ارزهای دیجیتال باشد؛ زیرا در این شاخص توکن‌های تثبیت‌شده در کنار توکن‌هایی قرار می‌گیرند که مدت کوتاهی است راه‌اندازی شده‌اند. علاوه بر این، ارزش یا تلاش‌های پشت یک ارز دیجیتال هم در نظر گرفته نمی‌شود.

در شاخص ارزش بازار تحقق‌یافته، ارزش خروجی خرج‌نشده هر تراکنش بر اساس قیمت ارز دیجیتال موردنظر در آخرین تراکنش انجام‌شده ارزش‌گذاری می‌شود. در واقع این شاخص به‌نوعی نشان می‌دهد که برای خرید هر واحد در گردش چه مقدار هزینه شده است. اکثر تحلیلگران به این شاخص بیشتر از ارزش بازار بها می‌دهند.

داده‌های درون‌زنجیره‌ای شرکت مِساری (Messari) نشان می‌دهد که برخلاف شاخص ارزش بازار، شاخص ارزش بازار تحقق‌یافته بیت کوین از نوامبر (آبان) سال قبل، یعنی زمانی که بازار توانست به اوج جدیدی برسد، چندان تغییر نکرده است.

شاخص ارزش بازار تحقق‌یافته بیت کوین در مقایسه با نمودار قیمت

کارمزدهای اتریوم بسیار بیشتر از بیت کوین است

ارزش بازار تحقق‌یافته اتریوم از سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ به‌شدت کاهش یافته است. با توجه به اینکه به نظر می‌رسد راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ هم مشکل بالابودن کارمزدهای شبکه را برطرف نکند، بسیاری از فعالان بازار همچنان فکر می‌کنند که این ارز دیجیتال نمی‌تواند با بیت کوین رقابت کند.

دیلان لی‌کلیر (Dylan LeClair)، تحلیلگر داده‌های درون‌زنجیره‌ای، روز گذشته در این باره گفت:

شبکه اتریوم برخلاف شبکه بیت کوین، برای ذخیره ارزش و پرداخت وجوه ساخته نشده است. با بالارفتن قیمت توکن بومی اتریوم، کارایی آن در پرداخت‌ها نسبت به زمان آغاز به کار این پروژه، کمتر شده است.

نمودار زیر نشان می‌دهد که حجم ارزهای دیجیتال منتقل‌شده در روز، به‌ ازای هر ۱ دلار کارمزد در شبکه بیت کوین و اتریوم چقدر است. همان طور که می‌بینید، روند این شاخص در شبکه اتریوم نزولی است؛ یعنی رقم کارمزدهای اتریوم در مقایسه با بیت کوین رشد قابل‌توجهی داشته است.

حجم ارزهای منتقل‌شده در روز به‌ازای هر ۱ دلار کارمزد در شبکه بیت کوین و اتریوم

داده‌های موجود نشان می‌دهند که کارمزدهای شبکه بیت کوین در حال حاضر تنها به‌اندازه ۱ درصد کارمزدهای دریافتی شبکه اتریوم است.

کریس برنیسکه (Chris Burniske)، یکی از شرکای فعلی شرکت سرمایه‌گذاری پلیس‌هولدر (Placeholder)، با انتشار نمودار زیر در توییتر خود گفته است:

وقتی این داده‌ها را دیدم، تقریباً باور آنها برایم غیرممکن بود. در حال حاضر، میزان هزینه‌ای که معامله‌گران در شبکه بیت کوین می‌پردازند، تنها ۱ درصد شبکه اتریوم است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.